Wielkie odkrycia geograficzne w pigułce PRZYCZYNY

Kolumb, Magellan, Diaz, Vespucci… Który miłośnik historii nie zetknął się chociaż raz z tymi wielkimi nazwiskami? Czy jest ktoś, kto nie wie kim są te osoby? Jeśli jakimś cudem znajdzie się ktoś taki, śpieszymy z pomocą ? Gwarantujemy, że w tym wpisie będzie światowo! Zapraszamy do zapoznania się z wielkimi odkryciami geograficznymi. Choć temat jest bardzo szeroki i można by o nim rozmawiać godzinami, postaramy się przedstawić go w miarę jasno i zwięźle… Co wspólnego mają z tym osoby wymienione na początku? Nie zdradzimy wielkiej tajemnicy, jeśli napiszemy, że to właśnie oni wszyscy (i jeszcze kilka innych osób ?) odpowiedzialni są za wielkie odkrycia geograficzne.

 Zanim jednak przejdziemy do omawiania, czym zasłużyli się dla świata, że możesz teraz czytać o nich artykuł, jak na prawdziwych miłośników historii przystało, przedstawmy najpierw przyczyny wielkich odkryć geograficznych.

Do głównych powodów, zalicza się przede wszystkim potrzeba znalezienia drogi morskiej do Indii. Wynikało to z faktu, że dotychczasowa droga lądowa łącząca Europę z Azją, która wiodła przez Konstantynopol oraz wybrzeża Morza Śródziemnego i Czarnego, została opanowana przez Turków. W II połowie XV wieku wspomniane miasto było już pod ich panowaniem. Także na morzach dominowała flota turecka. Trzeba było więc znaleźć inną (bezpieczniejszą) drogę, aby dalej można było sprowadzać z Indii porcelanę, przyprawy czy perły.

Kolejnym powodem, dlaczego zaczęto szukać nowych miejsc, była zwykła ludzka ciekawość. Pamiętajmy, że wielkie odkrycia geograficznie mają miejsce w momencie, kiedy zaczynają zmieniać się poglądy ludzi. Zaczynają być ciekawi świata, chcą doświadczać, poznawać. W Europie już w XIII wieku można było spotkać przedstawicieli plemion mongolskich, dlaczego więc nie sprawdzić „co jest dalej?”… Z drugiej strony nadal pozycja chrześcijaństwa była bardzo silna. W poszukaniu nowych dróg widziano także możliwość niesienia wiary i przekazywania jej kolejnym ludom.

Innym ważnym powodem był rozwój technologii. Raczej ciężko podróżować bez odpowiedniego statku czy przyrządów. Problem niejako rozwiązało zaprojektowanie karaweli, czyli statku, który był bardziej zwinny i szybszy niż te, na których pływano dotychczas. Kolejnymi ważnymi przedmiotami były: igła magnetyczna, dzięki której można było stworzyć kompas i sekstans, czyli przyrząd do określania położenia statku. Kilka innych, potrzebnych narzędzi, Europejczycy niejako „pożyczyli” od Arabów. Były to na przykład busola, astrolabium. Dzięki temu mogli określać swoją pozycję, co ułatwiało orientację na morzu.

Poza tymi kilkoma powodami, istniały jeszcze inne, równie ważne. Między innymi szukano nowych złóż złota i srebra (głównych środków płatniczych w tamtym czasie), siły roboczej czy miejsc do życia.

Miało być zwięźle, a wyszło jak wyszło ? Ostrzegaliśmy, że temat okryć geograficznych jest bardzo obszerny… Z tego też powodu, w kolejnym naszym wpisie zapraszamy do poznania przebiegu i przyczyn wielkich odkryć. Wtedy też bliżej poznamy mężczyzn wymienionych na początku i ich osiągnięcia.

One thought on “Wielkie odkrycia geograficzne w pigułce PRZYCZYNY

Comments are closed.