W jakim stopniu Polacy inwestują w papiery wartościowe

Zacznijmy od tego…

Zacznijmy od tego, że Polacy mający skromne oszczędności do niedawna składali je na lokatach bankowych, co okazało się niedobrą inwestycją w dobie ustawicznej inflacji i niskiego oprocentowania.

Niemała grupa rodaków zaczęła myśleć o innych sposobach zainwestowania zaoszczędzonych pieniędzy. Zaczęli więc wycofywać swoje środki z lokat bankowych i niejednokrotnie spotykało ich niemiłe zaskoczenie. Nierzadko ci, którzy złożyli na lokacie 6000 zł mogli wycofać nieco powyżej 5000 zł. Zatem lokaty bankowe własnych oszczędności w naszym kraju zdecydowanie odpadają. W ostatnich „pandemicznych” miesiącach wyraźnie wzrosła świadomość Polaków, jeśli idzie o inwestowanie swoich oszczędności, zaczęli bowiem oni bardziej doceniać papiery wartościowe – konkretnie akcje i obligacje. Graniem na giełdzie zajmuje się coraz więcej Polaków.

Co ciekawe, mając na uwadze polski „szok pandemiczny” zaczęliśmy inwestować w akcje za granicą, tam, gdzie gospodarka nieco już się otrząsnęła. Zainteresowanie inwestycjami zagranicznymi zdecydowanie u nas wzrosło. Ponadto zaczęliśmy bardziej inwestować w obligacje, tyle że częściej w krótkoterminowe, m.in. dwuletnie.

O czym powinniśmy wiedzieć inwestując w papiery wartościowe

Przede wszystkim o tym, że inwestowanie w akcje firm należy do inwestycji najbardziej ryzykownych, ale podobno… „kto nie ryzykuje, ten nie ma”. Nieco mniej ryzykowne jest inwestowanie we wspomniane krótkoterminowe obligacje. Obligacje skarbowe w połowie 2020 roku oferowały dosyć korzystne oprocentowanie. Co do akcji to moglibyśmy wziąć pod uwagę firmy medyczne, których wartość, z powodu m.in. pandemii wyraźnie wzrosła, ale czy to jest powód by zdecydować się na inwestycję długoterminową w tę branżę? Rośnie wartość firm zajmujących się sprzedażą internetową – tę branżę warto jest obserwować.

Podejmując decyzję o zainwestowaniu w akcje najlepiej jest na początku skonsultować się z osobami w tej dziedzinie doświadczonymi, a nawet z doradcą finansowym specjalizującym się w operacjach giełdowych. Po prostu do inwestowania na giełdzie niezbędna jest odpowiednia wiedza.

Niejako obsługą akcji zajmują się domy lub biura maklerskie. Chętni do zakupu akcji powinni tam założyć rachunek inwestycyjny.

Jeśli zatem postawimy pytanie – w co inwestują Polacy? To odpowiedź nie będzie taka trudna.