Na szlaku polskiej historii – to warto wiedzieć

Polska ma burzliwą, ale fascynującą przeszłość, która jest nam wszystkim dobrze znana. Istnieje wiele historycznych miejsc rozsianych po całym kraju, które przyciągają turystów z całego świata.

Mimo wszystko każdy mieszkaniec powinien je odwiedzić choć raz.

Warszawa – stolica Polski z bogatą historią

Warszawa jest jednym z miast, które straszliwie ucierpiały w czasie II wojny światowej. Pięć lat okupacji hitlerowskiej i czas Powstania Warszawskiego pozostawiły blizny, które można dostrzec do dziś. Przykładowo można zobaczyć ślady po kulach na fasadach budynków czy licznych miejscach bitew.

Stare Miasto w Warszawie zostało doszczętnie zniszczone w czasie powstania, ale w następnych dziesięcioleciach zostało wiernie odbudowane. Warszawa jest także miejscem, w którym znajdowało się największe getto w okupowanej Europie.

Auschwitz-Birkenau

Jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu, jest ten ważny symbol Holokaustu. Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego znajdują się baraki, ogrodzenia, fortyfikacje z drutu kolczastego, drewniane wieże strażnicze i rampy kolejowe.

W muzeum znajdują się również eksponaty przedstawiające przedmioty osobiste zamordowanych więźniów, takie jak torby, okulary czy buty. Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa jako przykłady dehumanizacji i masowej zagłady Żydów.

Więcej interesujących informacji o Auschwitz-Birkenau znajdziesz w portalu www.oswiecim24.pl.

Westerplatte

Z wielu powodów Gdańsk jest bardzo ważnym miejscem dla Polaków i całego świata. Najpierw w 1939 r. na półwyspie Westerplatte w pobliżu miasta rozpoczęła się niemiecka inwazja na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową. Mimo wyraźnej przewagi wojsk niemieckich walka o Westerplatte trwała tydzień. Cały region Westerplatte został zniszczony po poddaniu się ostatniego polskiego żołnierza. Na dawnym miejscu tej dzielnej walki można teraz obserwować spektakularny Pomnik Obrońców Wybrzeża.