O tych atrakcjach w Polsce nie wiedziałeś – 5 przykładów

Polska to kraj pełen wspaniałych krajobrazów i pięknych miejscowości z setkami zabytkowych budowli – tych mniej i bardziej popularnych.

Obok najbardziej znanych atrakcji turystycznych skrywają się też takie, które często znajdują się poza szlakiem i nie są uwzględniane w przewodnikach, a wiele z nich zasługuje na uwagę.

Polska poza szlakiem – 5 niepopularnych atrakcji, które warto odwiedzić

  • Projekt Riese – tajemnicze, podziemne miasto ukryte w Górach Sowich nieopodal Wałbrzycha. Komnaty wydrążone w skałach z kilometrami tuneli łączącymi Zamek Książ i okoliczne miejscowości powstały w czasach niemieckiej okupacji. Podziemny kompleks jest jednym z kilku zbudowanych przez Niemców w okresie II Wojny Światowej i zdaniem historyków miał być bezpieczną kryjówką dla Hitlera.
  • Kaplica Czaszek w Czermnej – niewielka, barokowa kaplica stojąca na skraju parku, nieopodal centrum miasteczka Kudowa Zdrój. Tym, co wyróżnia ją spośród innych kościołów, jest jej nietypowe wnętrze, w którym wszystkie ściany oraz sklepienia zdobią czaszki i szkielety ludzkie. Są to szczątki należące do zmarłych w czasie epidemii cholery panującej w okresie wojny 30-letniej i późniejszych powstań śląskich.
  • Krzywy las w Nowym Czarnowie pod Gryfinem – skupisko kilkuset intrygujących sosen, które wyróżniają się zdeformowanymi pniami. Wszystkie drzewa są wygięte w tę samą stronę i choć przyczyna tego zjawiska nie jest do końca znana, to można przypuszczać, że miały być przeznaczone do produkcji instrumentów lub narzędzi.
  • Piramida w Rapie – budowla przypominająca kształtem egipskie piramidy, stojąca niedaleko Bań Mazurskich, w sąsiedztwie polsko-rosyjskiej granicy. W rzeczywistości jest to grobowiec wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku, będący miejscem spoczynku członków rodu Fahrenheid – rodziny, do której należała dawniej wieś Rapa. Tutaj przeczytasz więcej o polskich piramidach.
  • Mostek Pokutnic we Wrocławiu – kładka łącząca dwie wieże zabytkowej, gotyckiej Katedry św. Marii Magdaleny stojącej w samym centrum stolicy Dolnego Śląska. Kamienny łącznik znajduje się na wysokości 45 metrów i jest najwyższym punktem widokowym we Wrocławiu, z widokiem na piękny Rynek i panoramę całego centrum miasta. Mostek bywa nazywany też Kładką Czarownic i według legendy jest miejscem, gdzie po zmroku spotykały się dusze zmarłych pokutujących za swoje grzechy.