Dla wielu z nas Kazimierz to dzielnica Krakowa, na terenie której spotkać można się z kulturą żydowską oraz z cennymi zabytkami związanymi z żyjącymi tu przed wojną Żydami. Wycieczki po terenie krakowskiego Kazimierza to jednak nie tylko judaica, ale i ciekawe zabytki związane z chrześcijaństwem. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie spacerów po chrześcijańskiej części tej dzielnicy?
Rynek kazimierski – dzieje Placu Wolnica
Plac Wolnica pełnił rolę rynku miejskiego i był najważniejszym punktem dla mieszkańców chrześcijańskiej części Kazimierza. Badania dowodzą, że wytyczony w XIV wieku rynek kazimierski był dość wiernym odwzorowaniem Rynku Głównego w Krakowie. Lokalizacja kościoła Bożego Ciała względem rynku porównywana jest z lokalizacją kościoła Mariackiego, wiadomo też, że pierwotnie Plac Wolnica zajmował znacznie większą powierzchnię, niż dziś. O roli, jaką plac ten odgrywał w dziejach miasta Kazimierza, przypomina nam jedna ciekawa budowla. To dawna siedziba władz miejskich, którą można zobaczyć w centralnej części placu.
Ratusz kazimierski i jego dzieje
Ratusz, który stoi na Placu Wolnica, jest ciekawym zabytkiem architektury oraz cenną pamiątką po władzach miejskich dawnego Kazimierza. Do dziś zachowały się tu ciekawe detale architektoniczne, którym z pewnością warto się przyjrzeć uważniej. Warto też zajrzeć do wnętrza tej budowli. Od 1947 roku służy ono jako siedziba Muzeum Etnograficznego, a ciekawa wystawa sprawia, że każdy turysta miło spędzi czas w jego murach.
Kościół Bożego Ciała
Wzniesiony przy Placu Wolnica kościół Bożego Ciała miał być dla mieszkańców Kazimierza tym, czym kościół Mariacki dla mieszkańców starego Krakowa. O roli, jaką miała odegrać ta bazylika, najlepiej świadczą jej imponujące rozmiary. Gotycki kościół Bożego Ciała przyciąga majestatyczną wieżą i ciekawą sylwetką, znany jest też z cennego, głównie barokowego, wyposażenia. Bez wątpienia jest to jeden z tych obiektów, których w czasie wycieczki po chrześcijańskiej części Kazimierza nie można pominąć. Ciekawa ambona, piękne stalle i malowidła ścienne, unikalna kolekcja barokowych rzeźb – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tej świątyni.
Kościół św. Katarzyny i Małgorzaty
To kolejna pamiątka średniowiecznej architektury i wspaniały przykład stylu gotyckiego w małopolskiej architekturze sakralnej. Choć kościół św. Katarzyny i Małgorzaty w istocie nigdy nie został ukończony, robi on ogromne wrażenie na zwiedzających. Ta trójnawowa bazylika przyciąga uwagę ciekawą fasadą oraz prezbiterium, które intryguje swym smukłym kształtem. Barokowy obraz wyobrażający koło śmierci, pomnik nagrobny kasztelana krakowskiego Wawrzyńca Spytka Jordana oraz obraz Matki Boskiej Kotwicznej – oto wybrane dzieła sztuki sakralnej, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania kościelnego wnętrza.
Z wizytą na Skałce
Klasztor Paulinów oraz sąsiadujący z nim kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Krakowa. Tu, na Skałce, miał zginąć św. Stanisław – patron Polski, który wszedł w ostry konflikt z królem Bolesławem Śmiałym. Sam kościół może się pochwalić piękną elewacją oraz wspaniałym wnętrzem, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje ołtarz główny z XVIII stulecia. ciekawie prezentuje się też najbliższe otoczenie tej świątyni. Kusi Krypta Zasłużonych, przyciąga legendarna sadzawka św. Stanisława, którą zdobi barokowa figura przedstawiająca świętego. Wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się też Ołtarz Trzech Tysiącleci, będący pamiątką z 1979 roku. Do dziś przypomina on o wizycie Jana Pawła II w tym miejscu, szybko też stał się ważnym elementem lokalnego krajobrazu.
Krakowski Kazimierz to dzielnica wyjątkowa, na terenie której czeka na turystów wiele ciekawych świątyń. Wizyta w takich miejscach, jak kościół na Skałce czy bazylika Bożego Ciała każdemu z nas z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń i sprawi, że spacer po Kazimierzu na długo zapisze się w naszej pamięci.