Kim był Walery Amrogowicz?

Numizmatyka stanowi zajęcie, które od lat pasjonuje wielu Polaków. Jednym ze znanych kolekcjonerów monet był Walery Amrogowicz. Poznaj biografię tego numizmatyka!

Biografia

Walety Amrogowicz urodził się 8 kwietnia 1863 roku w Nowogrodzie. Był on polskim działaczem narodowym i filantropem międzywojennego okresu. Amrogowicz pasjonował się ponadto kolekcjonowaniem monet historycznych. Z numizmatyką zetknął się w okresie studiów na toruńskiej uczelni. Po zakończeniu edukacji Amrogowicz pracował w sądzie. W 1909 roku założył on sopocki Bank Ludowy. W okresie międzywojennym polski działacz narodowy wsparł finansowo Muzeum Ziemi Pomorskiej w Toruniu. Amrogowicz zmarł 28 sierpnia 1931 roku w Krynicy.

Numizmatyka

Polski filantrop zlecił swojemu przyjacielowi wykonanie monet. W 1928 roku Amrogowicz stworzył projekt numizmatów o nominale dwóch oraz pięciu złotych. Stemple zostały wykonane przez niemieckiego medaliera Karla Goetza. Srebrne oraz brązowe monety wybito w monachijskiej mennicy. Odbitki ze złota i platyny wykonano natomiast nieco później. Znane są ponadto wzmianki o monetach dziesięciozłotowych. Trudno znaleźć dokładne informacje, dotyczące nakładu numizmatów. Uznaje się, że wybito mniej niż dziesięć kompletów w brązie oraz srebrze. Moneta dwuzłotowa dostępna była w następujących wariantach:

  1. srebro, masa 10, 1 g
  2. brąz, masa 12,4 g
  3. złoto, masa 17,5 g
  4. platyna, masa 16, 8 g

Pięciozłotówkę wybito natomiast według poniższych wytycznych:

  1. srebro, masa 24,8 g
  2. brąz, masa 30,1 g
  3. złoto, masa 34,8 g
  4. platyna, masa 36,0 g

Warto dodać, że projekty Amrogowicza zostały wykorzystane przez Goetza do stworzenia propagandowych medali dla III Rzeszy. Za pomocą numizmatu, przedstawiającego Matkę Boską Częstochowską, Niemcy chcieli wzbudzić w społeczeństwu przekonanie, iż obraz nie uległ zniszczeniu w trakcie zbrojnych działań wojsk Hitlera. Polskiego orła umieszczonego na monecie zastąpiono więc swastyką. Otokowy napis znaczył natomiast: „Cudowny obraz z Częstochowy nie naruszony pod niemiecką strażą”.

Walery Amrogowicz był osobą, która w znaczący sposób wpłynęła na polską kulturę oraz historię. Warto zatem odwiedzić stronę monety historyczne, by poznać inne, intrygujące postacie.