Bolesław Rogatka jest uznawany za najstraszniejszego syna Henryka Pobożnego. Nie bez powodu był on nazywany Srogim, Rogatką oraz Cudacznym. Na pierwszym miejscu stawiał rozboje, a także pojedynki z członkami rodziny. Warto wspomnieć, że przez głupi żart uśmiercił nadwornego błazna – umarł on ze strachu, gdy kat założył na jego szyję pęto kiełbasy. Mężczyzna nie stosował się do żadnych przykazań kościelnych. Nawet groźba wykonania na nim krucjaty nie wywołała zmiany zachowania.
Negatywny stosunek do kościoła
Nie można jednoznacznie określić, kiedy urodził się Bolesław Rogatka. Najprawdopodobniej pomiędzy 1220 a 1225 rokiem. Mężczyzna przyszedł na świat w bardzo pobożnej rodzinie, jednak po latach okazało się, że jego stosunek do kościoła jest mocno negatywny. Zarówno babka Jadwiga, jak i matka próbowały skłonić go do ascetycznego życia, jednak próby spełzły na niczym. Rogatka był czarną owcą królewskiego rodu. Po śmierci ojca (w czasie trwania żałoby) zorganizował na przejętych ziemiach turniej rycerski. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.
Podboje i najazdy
Rogatka był zupełnie inny niż swój ociec. Stawiał na podboje oraz najazdy. Zwolnił doradców, którzy krytykowali jego poczynania. Otaczał się wyłącznie „przyjaciółmi”, którzy przyklaskiwali nawet najbardziej irracjonalnym pomysłom. Rogatka nie potrafił zarządzać pieniędzmi – bardzo szybko ogołocił rodziny skarbiec. Mężczyzna bezwzględnie walczył ze swoimi braćmi oraz kuzynami. Skończył w niewoli, gdyż jeden z jego braci okazał się sprytniejszy.
Otrucie rodziny
Bolesław Rogatka został oskarżony o otrucie własnych braci. Ponadto, nie pożegnał się on z umierającą matką. Nie brał udziału w uroczystości wyniesienia babki na ołtarze, pomimo tego, że w ceremonii brały udział największe osobistości. Rogatka wyróżniał się specyficznym poczuciem humoru. Lubił wywoływać kłótnie i spory, których obserwowanie sprawiało mu dziką satysfakcję. Pierwsza żona księcia uciekła od niego w jednej sukience po 17 latach nieszczęśliwego życia.