Amisze – pochodzenie, zasady wspólnoty, życie w XXI wieku

Amisze to wyjątkowa wspólnota religijna, która słynie przede wszystkim z ascetycznym stylem życia. Mogłoby się wydawać, że nie spotkamy jej w Polsce, jednak nie jest to prawdą. Ciekawym jest, że temat amiszów przewija się od lat w kinematografii. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest to społeczność dość zamknięta, która broni swojej prywatności. Świat bez smartfonów, komputerów, samochodów i innych współczesnych udogodnień może wydawać się abstrakcją, jednak dla niektórych to codzienność.

Kim są amisze?

Amisze to wspólnota religijna, która została stworzona pod koniec XVII wieku w Szwajcarii. Warto wiedzieć, że najbardziej konserwatywne społeczności przestrzegają wszystkich zasad do dnia dzisiejszego (jedną z nich jest brak elektryczności w miejscu zamieszkania). Najwięcej amiszów można spotkać w Stanach Zjednoczonych. Założycielem opisywanej wspólnoty jest Jakub Amman. Jej nazwa pochodzi od Menno Simmonsa, czyli przedstawiciela anabaptyzmu, który odrzucił chrzest dzieci, hierarchię kościelną, służbę wojskową, przedmioty kultu religijnego. Po śmierci Amman znaczna część amiszów wyemigrowała z Szwajcarii do Ameryki Północnej.

Amisze stanowią odłam protestanckiej wspólnoty chrześcijańskiej. Aktualnie najliczniej zamieszkują USA – głównie stan Pensylwania. Można spotkać się z wieloma mitami na temat amiszów. Dotyczą one m.in. poligamii, nawiązywania małżeństw pomiędzy osobami o bliskim stopniu pokrewieństwa, wad genetycznych.

Rodzina amiszów w Polsce – jak wygląda ich życie?

Niejeden Polak nie wie o istnieniu wspólnoty amiszów. Warto jednak wiedzieć, że opisywaną społeczność można spotkać na terenie naszego kraju. Wiadomo o jednej rodzinie amiszów, która wyemigrowała ze Stanów Zjednoczonych do Polski w 1993 roku. Dwie inne rodziny nie odnalazły się w nowej rzeczywiści, więc szybko podjęły decyzję o powrocie do USA. „Polscy” amisze, czyli państwo Martinowie, początkowo mieszkali w okolicy Mińska Mazowieckiego. Kilkanaście lat temu podjęli decyzję o przeprowadzce do małej wsi w województwie lubelskim. W dużej mierze wynika to z chęci bycia blisko natury.

Wspomniana rodzina amiszów nie przestrzega pierwotnych zasad wspólnoty. Ich życie jest ascetyczne, jednak korzystają z elektryczności, telewizorów, komputerów. Rodzice zdecydowali się na edukację domową szóstki dzieci. Należy zaznaczyć, że współcześni amisze muszą zapewnić swoim małoletnim pociechom godne warunki do życia oraz nauki. W dużej mierze nie mogą oni zrezygnować z rozmaitych udogodnień XXI wieku. Warto jednak wiedzieć, że Martinowie chętnie udzielają wywiadów, a nawet wystąpili w popularnym show telewizyjnym, gdzie ukazali swoje życie.

Amisze w USA – co warto wiedzieć?

Około 63% całej wspólnoty amiszów zamieszkuje stan Pensylwania (USA). Ich głównym zajęciem jest rzemiosło oraz uprawa roli. Należy podkreślić, że amisze to społeczność raczej zamknięta, która niechętnie nawiązuje kontakty z innymi. Jej członkowie nie podejmują typowej pracy na etat. Amiszowie żyją według niepisanych, a zarazem bardzo rygorystycznych zasad. Dotyczą one m.in. techniki oraz współczesnych udogodnień. Nie można jednak nie wspomnieć o kwestiach ubioru, a nawet uczesania.

Mężczyźni do dnia ślubu muszą pamiętać o goleniu zarostu. Tylko żonaci panowie są zobligowani do tego, aby zapuścić długą brodę. Niedopuszczalne są wąsy, ponieważ kojarzą się one z armią. Amisze nie mogą zawierać małżeństw poza członkami wspólnoty. Przekłada się to na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych. Obecnie zawierane są małżeństwa o wysokim stopniu pokrewieństwa, co zmniejsza szansę na zdrowe i silne potomstwo. Należy podkreślić, że poligamia jest zakazana. Amisz może poślubić tylko jedną kobietę.

Wspólnota amiszów nie jest wrogo nastawiona do świata – są oni zwolennikami pacyfizmu. Wewnętrzne zasady społeczności są ważniejsze od obowiązujących przepisów prawa, co nierzadko niesie za sobą konflikty. Amisze odmówili m.in. służby wojskowej oraz płacenia podatków. Nie pobierają również pomocy finansowej od państwa. Najbardziej restrykcyjne grupy nie korzystają z elektryczności, aut, komputerów, telefonów, ani innych osiągnięć nauki i techniki.