Zaburzenia snu takie jak bezsenność to problem, który dotyczy ok ⅓ wszystkich ludzi na świecie. Równocześnie ⅓ problemów ze snem na związek z różnymi alergiami. Na czym polegają problemy ze snem u alergika i jak można im zaradzić?
Jakie alergie mają wpływ na problemy ze snem?
Udowodniono związek problemów ze snem w przypadku takich alergii jak:
- pokrzywka,
- wyprysk,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- astma,
- katar.
Przy problemach z wysypką skórną połowa osób z taką dolegliwością ma trudności w zaśnięciu lub skarży się na częste nocne wybudzanie. W przypadku wyprysków i AZS dolegliwy świąd zdaje się wyraźnie nasilać zwłaszcza wieczorami, co nie tylko utrudnia proces stopniowego relaksu i przygotowywania się do snu, ale także negatywnie wpływa na higienę snu. Nieprzespane noce mogą znacznie obniżać jakość snu oraz wpływać na inne aspekty życia takie jak problemy z koncentracją, obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, rozdrażnienie i wiele innych.
Jaki jest wpływ różnych alergii na sen?
Aż 90% osób mających problemy z astmą regularnie doznaje nocnych ataków kaszlu, duszności i świstów. Niekiedy problemy z alergią mogą być tak poważne, że trzeba nawet wzywać pogotowie, aby podać hydrokortyzon i aminofilinę. W przypadku każdej alergii nocnej, czyli w ciężkich przypadkach, należy ponownie zweryfikować potencjalne powody alergii w tym również te pokarmowe. ok. 75% astmatyków ma problemy z dusznością minimum raz w tygodniu, a ok. 50% osób chorujących na astmę ma ten kłopot nawet co drugą noc. Dużym problemem jest też przewlekły alergiczny katar, który powoduje, że zaburzenia ze snem występują znacznie częściej i mogą też być znacznie bardziej uciążliwe. Do tego dochodzą jeszcze inne dolegliwości takie jak chrapanie, senność w ciągu dnia i sen o niskiej jakości. Problemy z oddychaniem nasilają się podczas snu gdy głowa spoczywa na płasko i mogą powodować gorsze dotlenienie mózgu.
Porady dla alergików na noc:
- Wyeliminuj ze swojej sypialni przedmioty, które gromadzą kurz i roztocza. Zadbaj o to aby materac do spania był wykonany z oddychających i higienicznych materiałów. Wybierz łóżko do spania wykonane z tkanin łatwo czyszczących lub postaw na łóżko drewniane.
- Jeśli masz problemy z bezsennością, albo podczas snu zapadasz przeważnie w dość płytki sen i łatwo się wybudzasz to koniecznie zrób sobie kompleksowe testy alergiczne.
- Astma, której objawy wyraźnie nasilają się w drugiej połowie dnia i wieczorem to znak, że problemy z alergią są znacznie poważniejsze, niż może ci się to wydawać.
- Jeśli rano odczuwasz zmęczenie, a do tego często towarzyszy ci zatkany noc, uczucie spuchniętych oczu – to może być znak, że cierpisz na alergię. Wbrew pozorom nie musi być to alergia na kurz czy roztocza, tylko uczulenie pokarmowe.
- Niektóre leki bez recepty na uczulenie czy przeziębienie mogą zawierać diphenhydraminę, która może wywoływać senność i nie powinna być stosowana przez osoby, których praca czy tryb życia wymaga koncentracji i wysokiej sprawności umysłowej. Sprawdź nowoczesne leki antyhistaminowe jak loratadyna czy cetyryzyna, które zwykle nie otumaniają i nie mają takich skutków ubocznych jak senność czy problemy z koncentracją.