Problemy ze snem u alergika

Zaburzenia snu takie jak bezsenność to problem, który dotyczy ok ⅓ wszystkich ludzi na świecie. Równocześnie ⅓ problemów ze snem na związek z różnymi alergiami. Na czym polegają problemy ze snem u alergika i jak można im zaradzić?

Jakie alergie mają wpływ na problemy ze snem?

Udowodniono związek problemów ze snem w przypadku takich alergii jak:

  • pokrzywka,
  • wyprysk,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • astma,
  • katar.

Przy problemach z wysypką skórną połowa osób z taką dolegliwością ma trudności w zaśnięciu lub skarży się na częste nocne wybudzanie. W przypadku wyprysków i AZS dolegliwy świąd zdaje się wyraźnie nasilać zwłaszcza wieczorami, co nie tylko utrudnia proces stopniowego relaksu i przygotowywania się do snu, ale także negatywnie wpływa na higienę snu. Nieprzespane noce mogą znacznie obniżać jakość snu oraz wpływać na inne aspekty życia takie jak problemy z koncentracją, obniżona sprawność fizyczna i umysłowa, rozdrażnienie i wiele innych.

Jaki jest wpływ różnych alergii na sen?

Aż 90% osób mających problemy z astmą regularnie doznaje nocnych ataków kaszlu, duszności i świstów. Niekiedy problemy z alergią mogą być tak poważne, że trzeba nawet wzywać pogotowie, aby podać hydrokortyzon i aminofilinę. W przypadku każdej alergii nocnej, czyli w ciężkich przypadkach, należy ponownie zweryfikować potencjalne powody alergii w tym również te pokarmowe. ok. 75% astmatyków ma problemy z dusznością minimum raz w tygodniu, a ok. 50% osób chorujących na astmę ma ten kłopot nawet co drugą noc. Dużym problemem jest też przewlekły alergiczny katar, który powoduje, że zaburzenia ze snem występują znacznie częściej i mogą też być znacznie bardziej uciążliwe. Do tego dochodzą jeszcze inne dolegliwości takie jak chrapanie, senność w ciągu dnia i sen o niskiej jakości. Problemy z oddychaniem nasilają się podczas snu gdy głowa spoczywa na płasko i mogą powodować gorsze dotlenienie mózgu.

Porady dla alergików na noc:

  1. Wyeliminuj ze swojej sypialni przedmioty, które gromadzą kurz i roztocza. Zadbaj o to aby materac do spania był wykonany z oddychających i higienicznych materiałów. Wybierz łóżko do spania wykonane z tkanin łatwo czyszczących lub postaw na łóżko drewniane.
  2. Jeśli masz problemy z bezsennością, albo podczas snu zapadasz przeważnie w dość płytki sen i łatwo się wybudzasz to koniecznie zrób sobie kompleksowe testy alergiczne.
  3. Astma, której objawy wyraźnie nasilają się w drugiej połowie dnia i wieczorem to znak, że problemy z alergią są znacznie poważniejsze, niż może ci się to wydawać.
  4. Jeśli rano odczuwasz zmęczenie, a do tego często towarzyszy ci zatkany noc, uczucie spuchniętych oczu – to może być znak, że cierpisz na alergię. Wbrew pozorom nie musi być to alergia na kurz czy roztocza, tylko uczulenie pokarmowe.
  5. Niektóre leki bez recepty na uczulenie czy przeziębienie mogą zawierać diphenhydraminę, która może wywoływać senność i nie powinna być stosowana przez osoby, których praca czy tryb życia wymaga koncentracji i wysokiej sprawności umysłowej. Sprawdź nowoczesne leki antyhistaminowe jak loratadyna czy cetyryzyna, które zwykle nie otumaniają i nie mają takich skutków ubocznych jak senność czy problemy z koncentracją.