Odpluskwianie – jak się pozbyć pluskiew?

Pojawienie się pluskiew w domu to bardzo niekomfortowa sytuacja. Jak sobie z nią poradzić? Podpowiadamy!

Pluskwa domowa – skąd się biorą pluskwy?

Pluskwy to niewielkie owady o owalnym kształcie i długości około 5-6 mm, żywiące się krwią ludzką i zwierzęcą. Insekty te bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Plaga pluskiew domowych to częsty problem wśród mieszkańców bloków. Owady mogą bardzo łatwo przenosić się pomiędzy mieszkaniami (drogami takimi jak wentylacja, rury c.o., uchylone okna, wywietrzniki). Często zdarza się również, że są przenoszone podczas różnego rodzaju wyjazdów czy podróży. Pluskwy mogą też występować w naszych miejscach pracy, szpitalach i innych miejscach publicznych. Owady chowają się między innymi:

  • w łóżkach, materacach, pościeli;
  • zakamarkach szaf, szafek i komód;
  • w gniazdkach elektrycznych;
  • pod dywanami i wykładzinami;
  • za listwami przypodłogowymi.

Jak rozpoznać ugryzienia pluskiew?

Rezultatem pojawienia się pluskiew w mieszkaniu są swędzące ugryzienia, których ślady na skórze możemy znaleźć najczęściej po nocy. Ugryzienia pluskwy domowej zwykle mają postać czerwonych plamek, które można pomylić z ukąszeniem komara. Wykwity często występują w liniach po trzy. Jeśli liczba ugryzień jest większa, mogą zlewać się w postać bardziej uogólnionej wysypki. Swędzące zmiany pojawiają się na skórze najczęściej po 24-48 godzinach od pogryzienia. Ukąszenie przez pluskwę staje się tym bardziej prawdopodobne, jeśli w ostatnim czasie przebywaliśmy np. w szpitalu, hotelu czy domku letniskowym.

Jak rozpoznać obecność pluskiew w mieszkaniu?

Wiemy już, że pluskwy pozostawiają na skórze swędzące ugryzienia. Istnieją jednak również inne oznaki mówiące o tym, że w naszym mieszkaniu pojawiły się te uciążliwe insekty. O ich obecności mogą świadczyć czarne lub ciemnoczerwone plamki (odchody insektów), które pojawiają się na ścianach, materacach czy pościeli. Warto także zwrócić uwagę na charakterystyczny słodki zapach, który jest wydzielany przez pluskwy w celu wzajemnego wabienia. Jest on wyczuwalny, gdy w naszym domu pojawi się duża liczba pluskiew. Należy mieć też oko na jaja pluskiew, które wyglądają jak drobne, jasne nasiona maku.

Usuwanie pluskiew domowych – skuteczne metody

Zwalczanie pluskiew domowych może być dość uciążliwe, ale nie oznacza to, że pozbycie się ich z mieszkania jest niemożliwe. Istnieją skuteczne metody zwalczania tych insektów. Warto wypróbować domowe sposoby, do których zaliczamy:

  • Wypranie pościeli – jeśli w naszej pościeli są obecne pluskwy, warto dokładnie oczyścić pościel, poszewki i poduszki. Najlepiej wyprać je w temperaturze co najmniej 50 stopni, z dodatkiem dużej ilości proszku do prania. Można również zdecydować się na pranie chemiczne, które usunie nie tylko pluskwy, ale także wszelkie bakterie znajdujące się w pościeli.
  • Czyszczenie materaca – zaatakowany przez pluskwy materac należy dokładnie odkurzyć, a następnie wyczyścić za pomocą gorącej pary wodnej i pozostawić do wyschnięcia.
  • Czyszczenie stelaża łóżka, szaf, szafek – podobnie jak w przypadku materaca, warto je odkurzyć, a następnie wyczyścić przy pomocy gorącej pary wodnej lub wody z detergentem.
  • Soda oczyszczona – to skuteczny środek odstraszający pluskwy. Można rozsypać ją na łóżku i w pobliżu szczelin w mieszkaniu i pozostawić na dłuższy czas, a następnie odkurzyć.
  • Zapachy, które odstraszają pluskwy – odstraszająco na pluskwy działają przede wszystkim: olejek lawendowy, goździkowy i eukaliptusowy. Insekty te nie znoszą również zapachu kurkumy i mięty.

Usuwanie pluskiew przy pomocy profesjonalnych środków

Pluskiew można się również pozbyć przy użyciu specjalnych środków owadobójczych. Warto wybrać profesjonalny sklep z preparatami na pluskwy Warszawa, który oferuje środki najwyższej jakości. W dobrych sklepach znajdziemy szeroki wybór produktów charakteryzujących się wysoką efektywnością działania. Należy pamiętać, że tego typu preparaty należy stosować zawsze zgodnie z instrukcją producenta.

Odpluskwianie Warszawa, dezynsekcja Warszawa – zaufaj profesjonalistom

Jeśli powyższe sposoby na usunięcie pluskiew okażą się nieskuteczne, możemy zdecydować się na profesjonalną dezynsekcję. Dezynsekcja Warszawa to metoda, która pozwoli nam efektywnie zwalczyć pluskwy domowe. Jeśli mamy w domu pluskwy, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która specjalizuje się w zwalczaniu pluskwy domowej i pomoże nam raz na zawsze pożegnać się z tym problemem.

Profesjonalne zwalczanie pluskiew – ile to kosztuje?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztują usługi zwalczania pluskiew. Warto wiedzieć, że koszt usługi zależy od ilości łóżek oraz pokoi, jakie znajdują się w mieszkaniu. Należy mieć też na uwadze, że usuwanie pluskiew może być żmudnym procesem i w wielu przypadkach konieczne jest 2-3-krotne wykonanie zabiegu, jakim jest dezynsekcja pluskwy.

Podsumowując, pluskwy to kłopotliwy problem, którego niełatwo się pozbyć. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby umożliwiające usunięcie tych insektów z mieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom każdy wybierze dla siebie najlepszą metodę na to, jak się pozbyć pluskiew ze swojego domu.

Przeczytaj także: ODPLUSKWIANIE WARSZAWA