Jakie były monety obiegowe II Rzeczpospolitej 1923-39 roku?

Polskie monety z okresu międzywojennego są obecnie cennym przedmiotem kolekcjonerskim. W czasach II RP pieniądz bito dopiero od roku 1923. Najniższym nominałem był 1 grosz wykonany z brązu.

Kolejne, wyższe nominały zawierały stop mosiądzu i brązu (2 grosze i 5 groszy). Były też monety srebrne, jak 5 zł Nike (srebro próby 750). Wśród motywów pojawiających się na monetach znajduje się wizerunek Józefa Piłsudskiego (2 zł, 5, zł i 10 zł). Podobizny Jana III Sobieskiego oraz Romualda Traugutta znalazły się na srebrnych monetach o nominale 10 zł.

Monety polskie z czasów dwudziestolecia międzywojennego

Grosze i złotówki to główne metalowe monety obiegowe z czasów II Rzeczypospolitej. Od 1923 do wybuchu II Wojny Światowej polskie mennice wybiły ponad 20 różnych monet. Najcenniejsze dla kolekcjonerów są oczywiście monety srebrne. Ich nominały zaczynają się od 1 zł.

Charakterystyczny wizerunek żniwiarki dał nazwę monecie bitej w 1924 i 1925 roku. Polonia pojawiła się na srebrnych monetach z nominałem 2, 5 i 10 zł. Do rzadkich monet należy srebrne 5 zł Nike. O wyjątkowości tej monety świadczy napis na obrzeżu: Salus Reipublicae suprema lex. Większość monet z okresu II RP posiada ząbkowany rant. Obok 5 zł Nike tylko jedna moneta posiada identyczny napis na rancie: srebrna moneta 5 zł upamiętniająca rocznicę Powstania Listopadowego (1830-1930).

Obiegowe grosze i srebrne złotówki II RP

Cechą szczególną monet z okresu I RP jest ich precyzyjne wykonanie. Szczególnie cenne są nominały bite w srebrze próby 750. Grosze posiadają znacznie prostszą formę i wykonane były z nieszlachetnych metali. Przez to właśnie są obecnie w znacznie gorszym stanie niż srebrne złotówki. Najczęściej bite były grosze o nominałach 1 gr, 2 gr i 5 gr. Wszystkie posiadają gładki rant i są mniejsze oraz znacznie lżejsze od złotówek przedwojennych. Przykładowo 1 grosz ważył zaledwie 1,5 grama, podczas, gdy 5 zł Nike aż 18 gram.