Zbrodnia i kara

„Tymi czasy, czego nie ukradniesz, tego nie masz”

– istniało tzw. gorące prawo, które pozwalało skazać przestępcę w upływie 24 godzin od jego złapania

– kary, które opisał Bartłomiej Groicki w „Porządku sądów i spraw miejskich prawa magdeburskiego”, „złodziej ma być obwieszon. Zdrajca, rozbójnik, łupieżca – w koło wplecion. Mężobójca, gwałtownik panien i który by na cudzołóstwie był pojman, takowi mają być ścięci (…) Odszczepieniec wiary chrześcijańskiej ma być spalon. Tąż śmiercią ma zginąć czarownik i kto by komu jad zadał”

– prawo surowo obchodziło się ze złodziejami: „jeśliby kto ukradł, co by trzy złote albo wyżej ważyło, ma być obwieszon”. Przy drobnej kradzieży „u pręgi ma być bit i włosy mają być oberznione, co zowią łacinnicy poenam in cute et crinibus”. Jeśli przestępca miał krótkie włosy to „tedy kawalec ucha abo nosa miasto włosów urzynają, a jeśli żeby ucha nie miał, na twarzy bywa nacechowan”. Za pierwszym razem złodziej jest piętnowany, potem obcinają mu uszy, by wreszcie za trzecim razem „krzyż na czole żelazem wypalają, a za każdym razem miotłami u pręgi biją”

więźniowie przetrzymywani byli w pomieszczeniach które nie miały okien. Do środka dostawano się przez otwór w suficie. Skazańcy sypiali na słomie, z sianem pod głową.

– oto kwestionariusz z pytaniami jakie zadawano oskarżonemu:

„1. Jak obwinionemu na imię? Jak się zowie? Skąd rodem? Gdzie się w młodości chował? Czym się bawił?

2. Jak dawno kraść począł? Od kogo się nauczył? Kto mu pomagał? Komu co ukradł? Gdzie skradzione rzeczy podziewał? Jeżeli ci, co kupowali od niego, wiedzieli, że były kradzione rzeczy albo nie? Jeżeli jakich instrumentów do kradzieży zażywał?

3. Jeżeli w nocy ludzi nachodził? wiązał? albo męczył? abo przy kradzieży zabijał?

4. Jeżeli kościoły łupał abo po drogach ludziom zastępował, rozbijał? Co za pomocników i wielu do tego miał?

5. Co komu więcej uczynił?”

– podczas przesłuchań stosowano tortury. Jedną z nich był „kozioł”. Podejrzany był wiązany w pozycji siedzącej albo klęczącej. W pierwszym przypadku ręce miał wyciągnięte do tyłu, w stronę stóp, w drugim natomiast do tyłu, też w stronę stóp. Dzięki temu plecy były odpowiednio zgięte, co ułatwiało bicie. Zdarzało się, że między ręce wkładano drąg, by zawiesić uwięzionego na haku.

– stosowano także „buty hiszpańskie”. Było to „ostre karby na kształt zębów u piły mające, z dwóch sztuk złożone, przez które przechodziły z obóch końców śruby; tymi śrubami hycel ściągał żelaza zębate na wierzch piszczeli nóg i pod spód zadane, które coraz bardziej gniotąc i kalecząc nogi, nieznośny ból winowajcy wyciągnionemu i bynajmniej nie spuszczonemu zadawały. Mistrzowie te żelaza – dybkom podobne – po swojemu nazywali botami hiszpańskimi” ks. Jędrzej Kitowicz, „Opis obyczajów za panowania Augusta III

– czasem stosowano rozszarpywanie końmi. Skazany przywiązany był za ręce i nogi do dwóch par koni. Oprawcy przepędzali te zwierzęta w przeciwne strony.

– groźnych przestępców, by następnie kawałki ciała wieszać na specjalnych, małych szubienicach. Głowę wbijano na pal. Wszystko po to by odstraszyć potencjalnego zbrodniarza.

Na podstawie:

J. Kracik, M. Rożek, Hultaje, złoczyńcy, wszetecznice w dawnym Krakowie, Kraków 1986

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (5 votes cast)
Zbrodnia i kara, 9.0 out of 10 based on 5 ratings

4 myśli na temat “Zbrodnia i kara

 • 1 września 2010 o 18:28
  Permalink

  Jedtrzej KItowicz. KITOWICZ, nie Kieniewicz jest autorem ,,Opisu obyczajów…".

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 1 września 2010 o 19:28
  Permalink

  Tak, masz rację. Z Kitowicza korzystałem przy następnych wpisach, a tutaj pojawiła się po prostu literówka. Już poprawione.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 12 marca 2012 o 18:57
  Permalink

  Mam pytanie, a co mają tortury stosowane za Augusta III do średniowiecza?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 13 marca 2012 o 16:22
  Permalink

  Notka generalnie tyczy się średniowiecza. Z Kitowicza wziąłem tylko opis butów hiszpańskich, które w średniowieczu wyglądały podobnie.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.