Z PRLowskich gazet

Czy powinno się myć włosy częściej niż raz na 14 dni? Po co zbierać skórki z kreta? Jak umyć włosy na sucho? Dowiesz się tego oraz więcej po przeczytaniu dzisiejszej notki 🙂

Krem Halina

„Już nie unikam Słońca…

Pracuję i przebywam całe dni w polu, na powietrzu i słońcu. Dawniej nie mogłam ustrzec się piegów – obecnie, odkąd używam na noc krem przeciw piegom HALINA cera moja jest czysta, równomiernie opalona i pozbawiona wszelkich plam. Dziś słońce jest moim najmilszym codziennym towarzyszem pracy.” Reklama z „Poradniku Rolnika” z 1954 r.

Bogactwo PGRów

„500 pracowników tego PGR-u ma telewizory, 300 motocykle, 30 – wśród nich także pracownicy fizyczni – samochody. Załoga jest bardzo przywiązana do miejsca pracy. Spora część korzysta z wykładów Uniwersytetu Ludowego i TWP.
Część pracowników kombinatu mieszka w nowoczesnej dzielnicy, powstałej z nowo zbudowanych 20 domów czterorodzinnych. Każda rodzina ma dwa pokoje, kuchnię, łazienkę, a także do wyboru budyneczek na domowy inwentarz lub garaż. W obrębie gospodarstwa dziesięć przedszkoli, dwie szkoły. Oprócz tego własna pralnia mechaniczna, ośrodek zdrowia, ze specjalizacją ochrony zdrowia pracownika rolnego (uwzględnia zagadnienia chemizacji). Dalej schludny hotel zakładowy na 32 miejsca, budyneczek własnej poczty.
W sześciu pałacykach pozostałych po poprzednich właścicielach zorganizowano ośrodki socjalne, kluby, pokoje gościnne. Poza tym na obszarze kombinatu technikum rolnicze, którego absolwenci z reguły pozostają w kombinacie. Oto dzisiejszy obraz Manieczek, które stały się przykładem nowoczesnego gospodarstwa rolnego”, Przekrój, grudzień 1970

Walka ze stonką

W latach pięćdziesiątych w Polsce pojawiła się stonka ziemniaczana, nazywana także żukiem kolorado. Owad ten miały być zrzucony przez amerykańskich lotników na tereny polskie, po to by zaszkodzić uprawom ziemniaków. Dlatego też władze postanowiły walczyć z nieproszonym gościem. „Poradnik rolnika” z 1954 podawał instrukcję walki: „Lustrację przeprowadza się przy pomocy drużyn poszukiwaczy, które organizuje przodownik ochrony roślin. Jest to osoba wybrana na stałe przez sołtysa w porozumieniu z gromadzkim aktywem społeczno – politycznym (…) Norma pracy dla jednego lustratora wynosi w czasie pierwszej lustracji 1 hektar w ciągu 4 godzin dnia, w następnych lustracjach – pół hektara w tym samym czasie. Każdy poszukiwacz powinien mieć ze sobą butelkę wypełnioną wodą osoloną lub z dodatkiem nafty (by utopić stonkę). Każda drużyna powinna posiadać ponadto pęk tyczek do oznaczenia miejsc znalezienia stonki. Przy poszukiwaniu należy przeglądać każdy krzak z osobna”. Zebrane okazy przekazywano do Gminnej Rady Narodowej, do Punktu Przeciwstonkowego. Jeśli przetrzymywało się przez dłuższy czas żywego owada to takiej osobie groziła wysoka kara.

Trybuna Ludu, gazeta nie wykorzystana  w notce

Cierpienia nudystów

Wydawało by się, że w czasach kryzysu nudyzm jest najtańszym sposobem na przeżycie. A przecież zaprzeczają temu Chałupy na Półwyspie Helskim, dokąd na plażę ściągają naturyści z całej Polski i okolic. Panosząca się tam drożyzna nie rekompensuje oszczędności wynikających z plażowania bez majtek. Dla przykładu jedyne bistro, do którego wstęp w stroju adamowym jest jednak zakazany, żąda za dużą kawę sto kilkadziesiąt złotych, a tym, którzy chcą zamówić małą personel wyjaśnia, że mały kaw się nie prowadzi. Oburzony tym faktem zasłużony nudysta z Warszawy poprosił o książkę zażaleń.
Panie, pan wstydu nie ma – usłyszał w odpowiedzi.
„Karuzela”, 15 września 1983r.

Użycie skórek z kretów

W miejscowości, gdzie pokazuje się dużo kretów, można je zabijać, skórki z nich zdejmować, wysuszyć i uzbierawszy większą ilość dać do wyprawienia, a będziemy mieć z nich przybranie do płaszczyka albo nawet podbicie do kamizelki ciepłe i lekkie.
Obciągać skórkę z kreta należy zaraz po zabiciu, jak tylko zwierzątko ochłodnie. Najpierw trzeba przeciąć ostrym nożem skórę na łapkach od wewnętrznej strony od dołu do góry i na przednich nogach od pierwszego stawu, na tylnych – od stawu skokowego do nasady ogona. Ogonek można obciąć. Zwierzątko trzeba powiesić za tylne nogi i ściągnąć skórkę ku dołowi, ostrożnie podcinając nożem w miejscach, gdzie przytrzymują ją żyłki. Potem skórkę rozpina się na deseczce paroma gwoździkami tak, aby tworzyła prostokąt; łapek nie trzeba rozpinać, są tak maleńkie, że po ususzeniu same odpadną.
Następnego dnia zeskrobać delikatnie resztki mięsa i tłuszczu, postawić do wyschnięcia w cieple (byle nie przy piecu, ani też w słońcu), po czym układać je w drewnianym pudełku, wytartym terpentyną, często wietrzyć, przetrzepywać. Kiedy uzbiera się tyle, że można coś z tego uszyć, dać je do wyprawienia.
Przyjaciółka, 7 listopada 1948 rok.

Jak często myć włosy?

„Pielęgnowanie włosów – Mycie. Włosy myjemy co 7 do 14 dni. Jest to sprawa indywidualna, bowiem włosy niejednakowo szybko przetłuszczają się i brudzą. W miastach przemysłowych, gdzie dużo jest kurzu – podobnie jak skóra – brudzą się o wiele szybciej. Do mycia włosów najlepiej jest używać wody przegotowanej, bowiem woda twarda może pozostawić osad na włosach. Tak zwaną twardą wodę zmiękczamy przez dodanie 1/2 łyżeczki boraksu na 1 litr wody. Włosy myje się dobrym mydłem lub szamponem, nigdy proszkiem do prania”
„Pielęgnowanie włosów – Mycie na sucho. Istnieją specjalne pudry, które służą do mycia włosów na sucho. Mają one właściwości wchłaniania tłuszczu i służą do odtłuszczania włosów. Zwykle zawierają skrobię, zasady i talk. Mogą one znaleźć zastosowanie wtedy, gdy nie ma czasu na mycie włosów lub mycie włosów nie jest wskazane ze względu na chorobę. Po posypaniu włosów pudrem należy go pozostawić na kilka do kilkunastu minut na głowie, a następnie dobrze wyszczotkować, bowiem przy niedostatecznym wyszczotkowaniu włosy stają się matowe. Natomiast w żadnym przypadku nie można stosować do szybkiego mycia włosów benzyny, gdyż jest to bardzo niebezpieczne”
Pielęgnowanie zdrowia i urody, A. Koźmińska – Kubarska, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1980, wydanie II

Bójka

„Podczas świątecznych zakupów koło Supersamu w Warszawie doszło do niezwykłego pojedynku na tle zatargu o pierwszeństwo zakupu: 34 – letnia Maria S. – urzędniczka, zadała 52 – letniej Zenobii W. Kilka ciosów siatką, w której znajdowały się karpie. Zaatakowana broniła się choinką. Obie kobiety wyszły z bójki posiniaczone i podrapane. Ponadto zapłaciły karę za zakłócanie porządku publicznego.
„Gromada Rolnik Polski”, 3 stycznia 1967 r.

Wódka jak woda

„Żebyś wiedziała Przyjaciółko, co się dzieje w dni wypłat. Prawie już na czterech łapach, ale się pchają, żeby jeszcze dostać trunek. Jeśli jest daleko, to biorą taxi i jadą, byle tylko dostać tę połówkę. Bardzo chcielibyśmy, aby produkowano alkohol w małych butelkach o zawartości 1/2 litra i żeby w dni wypłat nie sprzedawano alkoholu, a nawet w dzień czy dwa po wypłacie (…) Utrudniamy im w ten sposób dostęp do wódki, a nie ułatwiajmy. Wódka jest dla ludzi, ale ludzi mądrych. Mimo podwyżki cen wódka idzie jak woda.”
Przyjaciółka, 1978 r.

Książka skarg i wniosków

„Korzystając z tak wspaniałego udogodnienia, jakim jest książka skarg i wniosków, zapytuję jako obywatel PRL, dlaczego nie ma: 1. proszku do prania, 2. zwykłego mydła, 3.żyletek do golenia, 4. szamponu, 5. innych. Śruta Jan”

„Zamiast kawy podano mi w waszym barze cienką lurę”, dopisek inspektora: „Proponuję organizowanie comiesięcznych narad z bufetowymi, które legitymują się negatywnymi wynikami naparów kawowych”

„Proszę o wyjaśnienie, z jakiego artykułu nie wolno klientowi czytać książki skarg i wniosków. Boniecki” Wyjaśnienie kierowniczki: „Nie trzeba żadnego artykułu, żeby wiedzieć, że to nie biblioteka!!!!”

„Biały ser kładzie się na wagę, trzymając w dwóch palcach, którymi to liczone są potem pieniądze. Proszę to zmienić. Janik.” Odpowiedź ekspedientki: „Osobiście uważam, że nie ma innej możliwości jak podanie sera palcem”

Zaczerpnięte z:

Życie PRL. Praca, rozrywka, ludzie, Warszawa 2011

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.