Z międzywojennych gazet cz.3

cz.3

[wp_campaign_1]

Wśród zatrzymanych w dniach Wszystkich Świętych i Zaduszek żebraków znalazło się kilku, przy których znaleziono sumy pieniężne. Między innymi u Felicjana Grabołowskiego po ostrzyżeniu i wykąpaniu znaleziono 60 zł gotówki oraz książeczkę P.K.O opiewającą na 3.000 zł. Grabołowski zapytany o przyczynę uprawiania żebractwa oświadczył bezczelnie, że z zawodu jest nauczycielem, ale porzucił ten piękny zawód, gdyż żebractwo jest zajęciem bez porównania korzystniejszym. Nauczyciel – żebrak odpowie przed sądem.

„Mały Dziennik”, 1935

W związku z powtarzającymi się wciąż nieszczęśliwymi wypadkami samochodowymi władze administracyjne stolicy zarządziły zaostrzenie kontroli nad ruchem kołowym w mieście. Przeprowadzona kontrola szybkości wykazała, że wiele kierowców pojazdów mechanicznych nie przestrzega przepisowej szybkości 40 km na godz., rozwijając niejednokrotnie szybkość ponad 80 km na godz. poza tym nie zwalnia tempa przy mijaniu przystanków tramwajowych itp. W myśl zarządzenia zastosowano następujące rygory wobec winnych: jadącym z szybkością ponad 70 km na godz. będą odbierane prawa jazdy, a ich zwrot nastąpi po przedstawieniu zaświadczenia od lekarza psychiatry o pełni władz umysłowych, potem dopiero odbędzie się rozprawa karna. O ile okaże się, że winny jest recydywistą, prawo jazdy będzie odbierane na stałe.

„Kurier Poranny”, 1939

Wczoraj w Sądzie Okręgowym rozpatrywano karę przeciwko 21 – letniemu Izakowi Blumenkracnowi i narzeczonej jego Esterze Sonenberg, oskarżonym o komunizm. Między dowodami oskarżenia prokuratora znajdował się również list miłosny, w którym Blumenkranc pisze m.in do swej narzeczonej: „Kocham Cię jak władzę sowiecką. Miłość moja jest tak wielka – jak Rosja Wszechświatowa”

Młoda para kochanków została skazana na 3 lata więzienia.

„Nasz przegląd”, 1927

W naszej okolicy jest nas pięciu bezrobotnych nauczycieli. Wszyscy zwracaliśmy się do właściwego urzędu o posadę. Odpowiedź urzędu krótka: „Z powodu braku pieniędzy posad nie ma”. Zaledwie jednak minął miesiąc, dowiaduję się, że do miejscowej szkoły przychodzi nowa siła. I kto przyszedł? Kobieta! – Pięciu mężczyzn zdrowych, już po wojsku, zdycha z głodu! – Do czego więc jesteśmy my, mężczyźni?!!

„Dziennik Poznański”, 1935

Z całą dokładnością obliczył niejaki A. L. Hoffman z Warszawy, że czytając gazetę lub książkę tracimy wiele czasu. Kończąc wiersz, musimy odrywać wzrok, by odnaleźć początek nowego wiersza. (…)

Pomysłowy pan Hoffman wynalazł druk powrotny, polegający na tym, że jeden wiersz czyta się z lewa na prawo, a drugi z prawa na lewo. Oszczędność czasu kolosalna! (…)

Więcej pomysłowości od pana Hoffmana wykazał p. Stefan Płachta z Bydgoszczy, który postanowił wyrabiać własnego pomysłu wieczne serdelki.

W motywach do projektu czytamy:

„Wieczność polega na tym, że dany obiekt nie ma początku ani końca. Co ma początek musi mieć koniec. Otóż żeby serdelek był wieczny trzeba żeby nie miał ani początku ani końca. Zatem serdelek w formie obwarzanka będzie serdelkiem wiecznym…”

„Dobry Wieczór”, 1929

Ze zwieszenia podchwytem zamachem: wymyk tyłem – podmykiem zamach – tylnym zamachem przewlek do zwieszenia przewrotnego przodem – wspieranie wychwytem do stania na rękach – dwa kołowroty olbrzymie w przód… – zeskok kuczny

Z gazetki Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, 1932

Hitler przestaje być atrakcyjny. Jak Mussolini już dziś nie zaciekawia świata, tak nie warto czekać na to co powie Hitler. Smutne, ale prawdziwe. Dało się to zauważyć z okazji pierwszej rocznicy zawarcia paktu polsko – niemieckiego. Że minister Beck mówił z tej okazji dyplomatyczne banały, nic dziwnego – od tego jest ministrem spraw zagranicznych. Ale po Hitlerze można było się spodziewać czegoś więcej. Niestety w wywiadzie danym „Gazecie Polskiej” wypowiedział się on jak zwykły minister. Łatwo jest spaść z poziomu wodza rewolucji do roli męża stanu.

„Prosto z mostu”, 1935

Zaczerpnięte z:

M.S. Fog, Absurdy polski międzywojennej, Poznanń 2008

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Z międzywojennych gazet cz.3, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.