Z „Kroniki Polskiej” Anonima tzw. Galla

Anonim zwany Gallem to pierwszy kronikarz polskich dziejów. Mimo nazywania go „Gallem” nieznane jest jego pochodzenie.

– za czasów Bolesława Chrobrego tereny Polski miały być bardzo bogate. Anonim pisze, że:

każdy rycerz i każda niewiasta dworska zamiast sukien lnianych, lub wełnianych używali płaszczy z kosztownych tkanin, a skór, nawet bardzo cennych, choćby były nowe nie noszono na jego dworze bez [podszycia] kosztowną tkaniną i bez złotych frędzli. Złoto bowiem za jego czasów było tak pospolite u wszystkich jak [dziś] srebro, srebro zaś było tanie jak słoma.(…)

Oprócz tego Gall twierdził, że kobiety na dworze nie mogły same chodzić, ponieważ nie miały siły by unieść takiej ilości ozdób jakie miały na swoich sukniach.

Bolesław Chrobry

– kronikarz miał specyficzne poczucie humoru. Bolesław Chrobry według legendy uderzył mieczem w Złotą Bramę w Kijowie. Towarzyszący mu ludzie zapytali dlaczego to czyni. Według Anonima Bolesław roześmiał się i odpowiedział „ze śmiechem, a wcale dowcipnie”:

Tak jak w tej godzinie Złota Brama miasta ugodzona została tym mieczem, tak następnej nocy ulegnie siostra najtchórzliwszego z królów, której mi dać nie chciał. Jednakże nie połączy się z Bolesławem w łożu małżeńskim, lecz tylko raz jeden, jak nałożnica, aby pomszczona została w ten sposób zniewaga naszego rodu, Rusinom zaś ku obeldze i hańbie”

– Bolesław miał także dobrze ripostować zniewagi. Pewnego razu król Rusinów miał nazwać naszego władcę wieprzem w kałuży. Niezrażony Bolesław odpowiedział:

Dobrze, owszem, nazwałeś mnie wieprzem w kałuży, ponieważ we krwi łowców i psów twoich, to jest książąt i rycerzy, ubroczę kopyta koni moich, a ziemię twą i miasta spustoszę jak dzik pojedynek!

– Kazimierz Odnowiciel był przedstawiony jako odważny wojownik:

Sam też Kazimierz osobiście siekąc mieczem, niezmiernie się utrudził, ramiona, całą pierś i twarz ubroczywszy rozlaną krwią, i tak zapamiętale ścigał sam jeden uciekających wrogów, że byłby musiał zginąć, nie znajdując pomocy ze strony swoich

– Bolesław Śmiały prowadził bezkompromisową politykę zagraniczną. Przy powitaniu księcia Ruskiego wytargał go za brodę.

– Bolesław nazywany był także Szczodrym. Świadczy o tym sytuacja kiedy  przed pałacem oglądał haracze zdobyte na Rusinach. W tym czasie w tłumie gapiów był duchowny, który widząc wielkie bogactwa jęknął. Wtedy też Bolesław zapytał się go dlaczego  jęknął. Duchowny powiedział, że zrobił to ponieważ porównał bogactwo Bolesława z własną biedą. Król nakazał mu wtedy zabrać tyle bogactw ile zdoła tylko unieść. Duchowny wziął kosztowności do płaszcza, który niestety pękł. Bolesław więc dał mu swój płaszcz i dołożył jeszcze kosztowności.

– Bolesław Krzywousty urodził się z powodu boskiej interwencji. Wysłano poselstwo  do klasztoru św. Idziego. Tam też ofiarowali złoty posąg wielkości dziecka, a także złoty kielich i inne kosztowności. Mnisi w zamian zaczęli post oraz modły do Boga. Poszczenie się nie skończyło, a matka w Polsce była już w ciąży.

Na podstawie:

Anonim tzw. Gall, Kronika Polska, Wrocław 1989

[wp_campaign_1]

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (5 votes cast)
Z "Kroniki Polskiej" Anonima tzw. Galla, 9.6 out of 10 based on 5 ratings

Jedna myśl na temat “Z „Kroniki Polskiej” Anonima tzw. Galla

 • 23 listopada 2012 o 10:41
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  „kobiety na dworze nie mogły same chodzić, ponieważ nie miały siły by unieść takiej ilości ozdób jakie miały na swoich sukniach” dobre xD Obstawiam, że główną część tych sukienek stanowiło złoto. Kurs obieramy na przesyt! 😀

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.