XIX wiek czasem brudu

„Prysznic!… Z którego korzystamy każdego ranka ku bezgranicznemu zdziwieniu miejscowych” Ch. Dickens w cytacie wiele mówiącym o ówczesnej higienie.

– dziekan college’u w Cambridge nie uważał za konieczne wybudowanie prysznica dla studentów. Tłumaczył, że „ci młodzi ludzie przebywają u nas tylko przez osiem tygodni”

– Richard Ford, o hiszpańskiej higienie w 1845 roku: „Książę de Frias, kilka dni temu bawiąc z dwutygodniową wizytą u pewnej angielskiej damy, ani razu nie użył miednic czy dzbanów; nacierał jedynie od czasu do czasu twarz kurzym jajkiem, co, jak donosi pani Daunoy, stanowiło jedyną formę ablucji hiszpańskich dam za czasów Filipa IV”

– poradnik z 1860 „Zwyczaje dobrego towarzystwa: podręcznik dla dam i dżentelmenów” „Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie sobie w sypialni jakiegoś obiektu, na którym można dać ujście swojej nienawiści. Trzeba boksować go gwałtownie przez jakieś dziesięć minut, aż ciało spłynie potem. Wtedy ponownie należy przetrzeć je gąbką. Rzeczą bardzo pożądaną jest jak najdłuższe pozostawanie bez ubrania, zaleca się przeto wykonanie wtedy tych wszystkich elementów toalety, którymi można dogodnie się zająć bez ubierania się” zalecał po kąpieli ćwiczenia fizyczne.

– robotnicy nie lubili się myć. Przykładowo górnik z Lancashire zapytany jak często ci pracownicy się myją odpowiedział: „żaden tego nie robi. Ja nigdy się nie myję, koszula ściera mi brud, widać to po niej. Naturalnie, myję szyje, uszy i twarz”.

– bezdomni również mieli problemy z higieną. Pewien mężczyzna przyjmowany do przytułku nie chciał umyć się, ponieważ było to równoznaczne z „obdarciem go z wspaniałego płaszcza, który go grzeje już od kilku lat”

– dr. J. A Goullin wyznawał zasadę „Ręce często, stopy rzadko, głowa nigdy”

– a Ameryce krążyło takie o to powiedzenie: „Irlandczycy mają kontakt tylko z jednym rodzajem wody: święconą”

– Booker T. Waszyngton był świadkiem takiej sytuacji: „W jednym pokoju mieszkały trzy dziewczęta, które dopiero niedawno przybyły do szkoły. Kiedy spytałem czy mają szczoteczki do zębów, jedna z nich odrzekła: <> Szybko zrozumiały błąd przyswajając sobie właściwe nawyki.”

Na podstawie:

K. Ashenburg, Historia brudu, Warszawa 2009

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.7/10 (3 votes cast)
XIX wiek czasem brudu, 8.7 out of 10 based on 3 ratings
Ciekawe? Podziel się!
  • Wykop
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz

3 thoughts on “XIX wiek czasem brudu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.