Występki piratów

Popkultura przedstawia ich jako romantycznych łajdaków. Rzeczywistość była zgoła odmienna. Poniżej przedstawiam kilka luźnych ciekawostek na temat występów różnych piratów.

– berberyjscy piraci wystrzelili z armaty francuskiego konsula, który przybył do nich z chęcią negocjacji.

– pirat Edward Lowe rzekomo spalił francuskiego kucharza żywcem tłumacząc to tym, że Francuz „jest tłustym jegomościem, który dobrze się usmaży”

– powszechnie uważa się, że jedną z pirackich kar był tzw. spacer po desce. Jednak nie ma żadnych źródeł potwierdzających taką działalność. Wydaje się, że jest to wymysł Hollywood.

– Lowe wraz z załogą zdobyli statek „Nostra Signoria de Victoria„. Kapitan zajętego statku wyrzucił część majątku statku (11 tys. monet ośmiorealowych). Pirat był tak wściekły, że odciął usta kapitanowi szablą, a następnie nakazał je ugotować. Ostatecznie kapitan musiał zjeść jeszcze ciepłe usta. Reszta załogi została zabita.

– za jeden z największych łupów pirackich uważa się skarb Cartageny, gdzie udało się zdobyć ponad 450 kg szmaragdów, złoto i srebro o wartości 7,5 mln franków, skrzynia pełna kościelnych naczyń oraz figura Madonny z szatą wysadzaną drogimi kamieniami.

– pirat De L’Olonnais pewnego dnia rozciął ofierze klatkę piersiową, wyciął serce by je następnie pogryźć. Przestępca został zabity przez Indian, którzy poćwiartowali go żywcem a następnie „wrzucili jego ciało do ognia, kawałek po kawałku, a jego prochy rozsypali na wietrze”

– Edward Teach – Czarnobrody, według legendy miał 14 nastoletnich żon. Miał także wtykać sobie do swej długiej brody palące się lonty. Według niektórych miał także dla zabawy, od czasu do czasu strzelać do swojej załogi.

– piratów często czekała smutna śmierć przez powieszenie. Jednak część z nich zachowywała dobry humor do ostatnich dni. Sympson stojąc przy szubienicy zobaczył kobietę, która była na statku porwanym przez jego towarzysza. Dlatego też krzyknął do tłumu: „Na Boga! Trzy razy leżałem na tej dziwce, a teraz ona przychodzi patrzeć, jak mnie wieszają”. Tłum był bardzo rozbawiony tą wypowiedzią.

– ciała martwych piratów były wieszane na specjalnie wystawionych na widok publiczny klatkach, po to aby nikt już nie odważył się uprawiać tego niecnego procederu.

Na podstawie:

B.R. Lewis, Kodeks piratów, Brema 2009

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.3/10 (4 votes cast)
Występki piratów, 5.3 out of 10 based on 4 ratings

4 myśli na temat “Występki piratów

 • 23 sierpnia 2016 o 14:34
  Permalink

  Nie można wyrwać postaci z innej epoki i oceniać jej bez tła. Prawda byli okrutni, ale i prawo było wtedy okrutne. Poza tym część piratów to korsarze, czyli piraci na usługach królów, którzy mieli prawo (i byli zachęcani) do piractwa. Okrucieństwo miało wystraszyć ewentualnych oponentów i przeciwdziałać walce czy wyrzucaniu skarbów do wody. Takie okrucieństwo miało swój cel – osłabienie morale przeciwników.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  Odpowiedz
 • 9 września 2016 o 07:54
  Permalink

  Znakomita strona. Uwielbiam takie tematy. W szkole na palcach można policzyć nauczycieli, którzy podają ciekawostki historyczne więc ta strona jest jak najbardziej na czasie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 28 września 2016 o 23:37
  Permalink

  ciekawa historia, miło się czytało

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.