Witold Sienkiewicz – „Polska od roku 1944”

Wydawać by się mogło, że powojenna historia Polski to temat oklepany. Wniosek z tego taki, że publikacja kolejnej książki na ten temat mija się z celem. Jednak „Polska od roku 1944. Najnowsza historia” prezentuje nam coś nowego. A nie chodzi mi tylko o wielki format.

Na sam początek parę słów o autorze. Witold Sienkiewicz posiada doktorat, a jego zainteresowania wiążą się z gospodarką (można spodziewać się, że będzie dobrze opisana – i tak jest) i społeczeństwem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sienkiewicz to także wieloletni redaktor w wydawnictwach historycznych. Aktualnie związany jest z Demartem, wydawcą jego najnowszej książki.

Na okładce widnieją słowa „Polityka Społeczeństwo Gospodarka”. Jednak nie stanowi to całej treści „Polski od roku 1944”. Całość podzielona jest na osiem tematycznych działów (terytorium, społeczeństwo i protesty społeczne, zbrojna opozycja niepodległościowa, Bezpieczeństwo Publiczne i Wojsko Polskie, Gospodarka, Mniejszości narodowe i etniczne, wyznania oraz instytucje demokratycznego ustroju). Ciekawą rzeczą jest, że autor wiele miejsca poświęca mniejszościom etnicznym i narodowym – dział jest na tyle dokładnie i rzetelnie zrobiony, że miejsce znalazła tam nawet tak mała grupa jak Tatarzy. Według danych taką narodowość zadeklarowało tylko pięciuset obywateli Polski.

Przy przedstawianiu zawartości książki nie w sposób nie napisać o bardzo dużym materiale graficznym. Sienkiewicz praktycznie na każdej stronie przedstawia zdjęcia plakaty, mapy, wykresy. Każdy z nich jest bardzo dobrze opisany. Stanowią one dobre źródło wiedzy. Samo zanalizowanie dostępnego materiału musiało zająć wiele czasu. Autorowi należy się duży szacunek za zamieszczenie tak wielkich zbiorów. Szczegółowość czasem jest niesamowita. Za przykład niech posłuży. mapa Krakowa z zaznaczonym przebiegiem wystąpień studenckich z roku 1946 – rzecz dla naprawdę zainteresowanych tematem. Jakość papieru oraz wydruku jest na tyle dobra, że spokojnie można przeczytać co napisane jest na zamieszczonych zdjęciach gazet. Zaletą jest także aktualność podawanych informacji. Dość powiedzieć, że na okładce widnieje budowany Stadion Narodowy w Warszawie, a dział dotyczący wyborów parlamentarnych doprowadzony jest do roku 2010.

PL od 1944 okladka

„Polska od roku 1944 roku” ma jednak dość irytującą wadę. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do treści. Można dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy takich jak reklamowane na okładce strajki z 1945-1947 roku, skład Ludowego Wojska Polskiego, czy też rozmieszczenie obozów pracy w latach 1944-1950. Język jest przystępny, klarowny, tekst czyta się przyjemnie. Wadą, o której wspomniałem, jest korekta, która wyraźnie zaniedbała swoją pracę. W tekście roi się od literówek. Zdarza się, że jest ich więcej niż dwie na stronę. Nie ustrzeżono się ich także nawet z tyłu książki (trzeci akapit – „powrównania”) Nie mówiąc już o błędzie ortograficznym („równierz”). Może to czepianie się, ale szkoda, bo psuje to ogólne wrażenie, które budowane jest przez bardzo ładnie, starannie wykonaną szatę graficzną.. Oprócz tego Sienkiewicz nie zawsze podaje imię postaci o której akurat pisze. Przykład? „K. Świerczewski”. Czasem imię podaje jest w dalszej części tekstu, ale nie zawsze. Wydaje mi się, że „Polska od 1944” jest skierowana raczej do przeciętnego czytelnika a nie studenta historii, który powinien mieć tak znane nazwiska w małym palcu. Imiona nie zawsze są oczywiste.

Czas zatem na podsumowanie. Książka Sienkiewicza posiada niebywałą zaletę w postaci wielkiej ilości map, zdjęć, ulotek oraz wszelakich innych materiałów. Do plusów należy także wpisać oprawę graficzną oraz ogólnie jakość wydania. Jeśli tylko nie zwrócimy uwagi na niechlujną korektę, to „Polska od roku 1944” może z powodzeniem być bardzo dobrym źródłem wiedzy dotyczącym Polski powojennej.

Wydawnictwo:  Demart

Premiera:  listopad 2011

Liczba stron:  424

Cena: 79,9zł

Książkę do recenzji udostępniło wydawnictwo Demart www.demart.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.