Wielcy XIX wieku

Każdy z nich znany był z jakichś ekscentrycznych zachowań.

– pewnego razu młodemu Napoleonowi nauczyciel nakazał zjedzenie obiadu na kolanach. Bonaparte powiedział: „Będę jadł stojąc, proszę pana. W mojej rodzinie klękamy tylko przed Bogiem”

– w Anglii śpiewano niegrzecznym dzieciom takie piosenki:

Śpijże, dziecko, bądź już cicho,

Czemuś takie uparte?

Zamknij buzię, niecne licho,

Bo cię weźmie Bonaparte.

– pewna prostytutka postanowiła opublikować swoją biografię, gdzie znalazły by się wzmianki o jej sławnych klientach. Zaproponowała im wynagrodzenie finansowe dla siebie za milczenie. Wellington nie zapłacił, a odpowiedział tak: „Rozgłoś to i bądź przeklęta”

– Napoleon miał zapisać w testamencie by zapłacić 10 tys. franków temu, kto zamorduje Wellingtona.

– Wellington nazywany był Starym Krzywonosem lub Starym Wścibskim Nosem. Wszystko to z powodu rozmiarów jego nosa.

– Brudenell, hrabia Lucan odbił żonę  kapitanowi Johnstone’owi, który był przyjacielem rodziny. Po procesie Brudenell zaproponował pojedynek, by rozwiązać spór. Johnson odpowiedział: „Powiedz lordowi Brudenellowi, że już dał mi satysfakcję usunąwszy najcholerniejszą i najbardziej ekstrawagancką dziwkę w królestwie”

– w ówczesnym czasie w Anglii panował zwyczaj kupowania stopni wojskowych

– hrabia Cardigan własnoręcznie zaprojektował mundury dla wojska. „The Times” napisał o jednym z ich elementów: „Niewiarygodna obcisłość tych spodni w kolorze wiśni wymyka się opisowi”

– Anglicy pod Warną nad Morzem Czarnym zapadali w choroby. Postanowili odpłynąć z Warny. Ciała zmarłych wyrzucano do wody. Jednak ciała były wzdęte gazami i wypływały na powierzchnię. Właśnie w takim otoczeniu przepływały angielskie transportowce. Do ciał dodawano było obciążenie (zbyt lekkie), które dodatkowo nadawało ciałom w wodzie pionową pozycję.

– jeden z żołnierzy tak wypowiadał się o hrabim Cardiganie:

Lord Cardigan ma tyle mózgu, co mój but. W kwestii intelektu może mu dorównać tylko hrabia Lucan. Wedle mojej opinii armii brytyjskiej z trudem udało się znaleźć dwóch takich głupców. I im powierzono dowództwa! Ale oni są hrabiami!

– podczas zdobywania Sewastopolu siły rosyjskie zaatakowały, lecz zostały odparte przez Szkotów, którzy mimo ogromnej przewagi przeciwnika potrafili się utrzymać. Russel, oglądający to wydarzenie, opisał je jako „cienką czerwoną linię zwieńczoną linią stali”

– gdy Cardigan wrócił do Anglii, to triumfy nosiła noszona przez niego kurtka (miękka, z wełny, zapinana z przodu), którą miał na Krymie. Nie nadążano z produkcją na sprzedaż. Nazwano ją cardiganem.

– Cardigan w wieku 60 lat zakochał się w 33 letniej Adeline. Był jednak problem w postaci żony Cardigana. Kiedy zmarła to padł na kolana przed Adeline i powiedział: „Najdroższa, ona umarła (…) pobierzmy się zaraz”

Na podstawie:

J. Cummins, Najwięksi rywale w historii, Warszawa 2010

[wp_campaign_1]

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (5 votes cast)
Wielcy XIX wieku, 8.2 out of 10 based on 5 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.