Wielcy starożytności

Starożytność pełna jest postaci, których czyny podziwiane są do dzisiaj. Jest też pełna oryginalnych, ciekawych zachowań.

– Aleksander Wielki miał rude włosy i małe spiczaste zęby. Wbrew temu jak się go przedstawia w filmach.

– Dariusz III miał na swoim dworze eunucha, wezyra Bagoasa. Wezyr postanowił otruć króla poprzez podanie mu pucharu z trucizną. Dariusz III chętnie wziął kielich do rąk po czym złapał szybko Bagoasa za włosy i wlał mu truciznę w gardło.

– Dariusz miał swoją gwardię przyboczną zwaną nieśmiertelnymi. Nazwa wywodzi się stąd, że każdy poległy był natychmiastowo zastępowany przez kogoś nowego. Byli oni bogato ubrani w szaty przetykane złotem. Liczba nieśmiertelnych wynosiła około 10 tysięcy.

– pewnego razu Dariusz złożył finansową ofertę Aleksandrowi (pod Gaugamelą). Władca macedoński miał zwrócić matkę i córki Dariusza za 30 tys talentów srebra i rękę jednej z dziewcząt. Oprócz tego miał dostać Ochosa – syna króla, jako zakładnika oraz ziemie Azji na zachód od Eufratu. Jeden z dowodzących Aleksandra Parmenion powiedział: Gdybym był Aleksandrem, przyjąłbym tę ofertę. Aleksander odpowiedział: Owszem, i ja bym przyjął, gdybym był Parmenionen. Warto przypomnieć, że wojska Dariusza liczyły wtedy około 250 tys. Po stronie Aleksandra było 40 tys. ludzi. Macedończyk wygrał bitwę.

Dariusz III

– Aleksander po swoich podbojach zaczął przyjmować perskie zwyczaje takie jak np. obowiązek padania na twarz przed nim

– Dariusz został zabity przez swojego kuzyna Bessosa. Aleksander wyprawił uroczysty pogrzeb swojemu rywalowi i polecił ścigać Bessosa. Królobójca stracił uszy i nos (tradycja w Persji dla królobójców) a następnie został publicznie ścięty (są także wersje mówiące o wbiciu na pal)

– Juliusz Cezar został porwany przez piratów, którzy wyznaczyli za niego okup w wysokości 20 talentów. Cezar uważał, że jest dużo bardziej warty i nalegał na zwiększenie ceny. Piraci nie zgodzili się. Urażony jeniec powiedział, że jak się uwolni to wróci i ich ukrzyżuje. Zrobił to.

– „I ty Brutusie przeciwko mnie?”  – słowa te nie zostały nigdy wypowiedziane przez Juliusza Cezara. To słowa z dramatu Juliusz Cezar autorstwa Szekspira.

Na podstawie:

J. Cummins, Najwięksi rywale w historii, Warszawa 2010

[wp_campaign_1]

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (4 votes cast)
Wielcy starożytności, 9.0 out of 10 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.