Trudna sztuka witania się

Poznawanie nowych osób w dwudziestoleciu międzywojennym wiązało się z przestrzeganiem pewnej etykiety. Trzeba było zachować się w określony sposób by być uważanym w towarzystwie za osobę kulturalną.

Duży problem pojawiał się  przy witaniu. Już wtedy można było poznać czy ktoś zna zasady dobrego wychowania czy też nie. Co innego wypadało przy witaniu osób zaprzyjaźnionych, inaczej witało się damę czy też osobę starszą od siebie. Vauban i Kurcewicz w Zasadach i nakazach dobrego wychowania: „Kobieta kłania się pochyleniem głowy (…) Ani ramiona ani łopatki nie biorą w nim udziału, pracuje tylko głowa i szyja. Pragnąc pozdrowić osobę mało znajomą i okazać jej szacunek, dama schyla głowę nisko, zachowując zupełny spokój na twarzy. Uśmiech przy tym ukłonie jest dowodem bliższego stosunku. Kilkakrotne kiwanie głową, mruganie oczami i robienie min świadczy o niezbyt wikwintnem wychowaniu damy. Ukłon mężczyzny polega na uchyleniu kapelusza, zdjęciu kapelusza i pochyleniu głowy, wreszcie, o ile głowa jest niepokryta, na pochyleniu głowy i górnej części korpusu (…) Miękki kapelusz ujmuje się za wierzch, melonik, cylinder i słomkowy twardy kapelusz za rondo”

Nie całuj w rękę! Czy wszystkie usta są czyste?

Całowanie kobiet w rękę nie było powszechnie stosowane: „Całowanie w rękę pań starszych nie jest koniecznem i nawet, jak zauważyliśmy, wychodzi z mody. Panien nigdy publicznie w rączki się nie całuje. Jest to przepis bezwględny, od którego nawet bratu odstępować nie wolno w stosunkach normalnych. Inna rzecz w pierwszych chwilach przyjazdu, na powitanie po dłuższej nieobecności, wtedy wylew seraca tamuje wszelkie skrupuły…” (Rościszewski). Inny podręcznik: „Dobre wychowanie nie nakazuje całować kogoś w rękę tylko dlatego, że jest kobietą. Dzisiejsza epidemia nagminnego całowania w rękę każdej spotkanej kobiety wyrobiła już specjalny gest przy podawaniu ręki mężczyźnie: nawykowe podnoszenie ręki do pocałunku. A gdy ktoś nie pocałuje – oboje są zakłopotani. Ona – że tak niezgrabnie podała rękę, on – że nie pocałował. Ile to rąk ucałuje mężczyzna np. podczas jakiegoś przyjęcia? A czy wszystkie ręce należą do osób zdrowych i czystych – czy wszystkie usta są takie?”.

Hotel Europejski w Warszawie, to tutaj odbywały się ważne bale w II RP

Zasady też obowiązywały przy ukłonach: „Ukłon trzeba zawsze zastosować do osoby której go składamy. Spotkawszy w jakimś domu osobę wyżej od nas stojącą, trzeba się grzecznie ukłonić, lecz nie podawać ręki, dopóki taż osoba, swojej do nas nie wyciągnie. Rękę podaje się miękko, gładko, bez wielkiego nacisku, bez bolesnej szorstkości i to nie końce palców, lecz dłoń pełną, w której jednak zbyt długo cudzej dłoni przetrzymywać nie trzeba. Tego podawania ręki trzeba się dokładnie wyuczyć, bo nawet taką bagatelką można zdradzić swoją wulgarność i nieobycie. Dobrze wychowany młodzieniec nigdy przy ukłonie nie wyciąga pierwszy ręki do kobiety, lecz zawsze i w każdym razie czeka na jej upoważnienie”

Dłoń podawaj w rękawiczce

Maria z Colonna Walewskich Wielopolska w 1938: „Na wizycie panie siedzą w kapeluszach i rękawiczkach. Przyjął się tu i ówdzie rosyjski zwyczaj nie podawania ręki w rękawiczce. Jest to niepotrzebny nabytek obyczajowy. Na sto rąk – 90 uściska się chętniej w rękawiczce! Gładka, zamszowa czy duńska skórka będzie sympatyczniejsza w dotknięciu niż zwiotczałe, szorstkie czy też wilgotne dłonie. Wysoką nieprzyzwoitością jest, gdy mężczyzna chcąc ucałować urękawicznioną dłoń kobiety, odwija jej rękawiczkę na przegubie, by szukać ciała do złożenia pocałunku robią przy tym głupie, stereotypowe dowcipy. Jeżeli nie masz ochoty całować psiej skóry – nachyl się i zręcznie ucałuj własny palec, ściskający dłoń pięknej pani, zamiast niestosownych demonstracji z rękawiczką. Młodym pannom nie całuje się rąk, upoważnia do tego dopiero dojrzały wiek lub samodzielne stanowisko.”

Na postawie:

M. Barbasiewicz, Dobre maniery w przedwojennej Polsce, Warszawa 2012

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (2 votes cast)
Trudna sztuka witania się, 8.5 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.