Szpiedzy i agenci

„aby uzyskać informację, trzeba czasem zawrzeć pakt z diabłem, a przynajmniej go zatrudnić. Takie jest życie” –  gen. Tommy Franks

– ze szpiegów korzystał Mojżesz. W Księdze Powtórzonego Prawa czytamy, że wysłał 12 szpiegów na ziemie Kanaan. W Księdze Liczb mamy szczegółowe informacje na ten temat:

Zobaczcie, jaki jest kraj, a mianowicie jaki lud w nim mieszka, czy jest silny czy też słaby, czy jest liczny, czy też jest go mało. Jaki jest kraj, w którym on mieszka: dobry czy zły, i jakie miasta, w których on mieszka: obronne czy bez murów?  Dalej, jaka jest ziemia: urodzajna czy nie, zalesiona czy bez drzew? Bądźcie odważni i przynieście coś z owoców tej ziemi.

– Aleksander Wielki badał listy swoich żołnierzy. Podczas oblężenia Halikarnasu w 334 r. p.n.e  pozwolił żołnierzom pisać listy do rodzin. Jednak po przeglądnięciu listów wszyscy ci, którzy skrytykowali w jakiś sposób wodza byli odesłani do domu

– Histiajos ogolił głowę swojemu posłańcowi by tam wpisać wiadomość. Kiedy posłańcowi włosy odrosły to wyruszył w podróż. Nie wzbudził on żadnych podejrzeń a informacja dotarła bez problemu.

– w poemacie hinduskim Mahabharata możemy przeczytać porady z których korzystali władcy:

Powinien on [król] zatrudniać jako szpiegów ludzi wyglądających jak idioci lub jak ślepi i głusi. Powinny to być osoby dokładnie sprawdzone (co do swoich zdolności), które wykazują się mądrością i zdolne wytrzymać głód i pragnienie. Król winien ostrożnie rozpuścić szpiegów wśród swoich doradców, przyjaciół i synów, w swym mieście i prowincjach, oraz w posiadłościach swych wodzów (…)

– Hindusi wykorzystywali tzw. zatrute panny. Były to nierządnice, które od dziecka dostawały niewielkie dawki trucizny. Organizm stopniowo przyzwyczajał się. Później kobiety te były wykorzystywane by zabić poprzez kontakt intymny wybraną osobę.

– mitem jest, że japońscy szpiedzy ninja nosili czarne stroje, które znamy z wielu filmów sensacyjnych. Przecież tak ubrany mężczyzna wzbudzał by wielkie zainteresowanie, a szpiegom chodziło o to, by być jak najmniej widocznymi. Ninja po prostu stosowali kamuflaż – przebierali się za tancerzy, kapłanów, muzyków itd.

– bardzo znany był szpieg  d’Eon. Za jego życia uważano, że jest kobietą, jednak już po urodzeniu nosił męskie ubrania. W XVIII wieku spekulacje na temat jego płci były tematem zakładów – a największe z nich trafiły nawet na giełdę.

– najmniejszym szpiegiem w historii był Richebourg (1768-1858). Miał podobno tylko 58 cm wzrostu. Często był przemycany jako niemowlę przenoszone przez nianię.

– Austriacy początkiem XIX wieku mieli ciekawą metodę przemycania meldunków. Otóż szpieg pisał na niewielkim skrawku papieru wiadomość, po czym zawijał ją w kulkę wosku i połykał.

James Bond Iana Fleminga

– według legendy podczas wojen napoleońskich w brytyjskim porcie Hartlepool rozbił się francuski statek. Nikt nie przeżył oprócz małpy ubranej w jakiś mundur – najprawdopodobniej maskotki załogi. Anglicy złapali małpę pod zarzutem szpiegowania.  Mieszkańcy Hartlepool nigdy nie widzieli żadnego Francuza, ale słyszeli że byli niski i włochaci. A do tego nie mogli się dogadać z biednym zwierzęciem – więc uznali, że małpa mówi po francusku. Małpa została powieszona.

– Sarah Emma Edmonds to kobieta -szpieg w czasach wojny secesyjnej. Szpiegowała przebrana za murzynkę – skórę przyciemniła azotanem srebra a na głowie miała perukę. Edmonds dostała się do obozu konfederatów, a tam podczas ciężkiej pracy budowie szańców zaczęła się pocić. Jeden z niewolników zauważył, że skóra pod wpływem potu bieleje. Dziewczyna odpowiedziała, że spodziewała się, że kiedyś wybieleje, bo jej matką była biała kobieta. Odpowiedź została zaakceptowana.

–  w  interesujący sposób zginął Georgi Markow na Waterloo Bridge w Londynie. Zamachowcami najprawdopodobniej byli przedstawiciele radzieckich tajnych służb, działających za zgodą bułgarskiego premiera Todora Żiwkowa. Pewnego razu  nogę Markowa potrącił parasolem jeden z przechodniów. Okazało się, że z parasola wystrzeliwała kapsułka z rycyną.

Na podstawie:

T. Crowdy, Historia szpiegostwa i agentury, Warszawa 2010

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

3 myśli na temat “Szpiedzy i agenci

 • 7 października 2010 o 23:18
  Permalink

  Todor Żiwkow dziennikarzem? Zabitym w Bułgarii przez wstrzyknięcie ryciny? Za pomocą parasola? W 1978 roku?

  Takie głupoty na wydawałoby się poważnym blogu? A może jednak chodziło o Georgi Markowa i zamach na niego, dokonany na Waterloo Bridge w Londynie? Zamachowcami najprawdopodobniej byli przedstawiciele radzieckich tajnych służb, działających za zgodą bułgarskiego premiera Todora Żiwkowa?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
  • 8 października 2010 o 00:22
   Permalink

   Tak, masz rację. Historia Bułgarii nie jest moją mocną stroną. Pozwolę sobie zamieścić Twoją poprawkę. Jeśli się nie zgadzasz – napisz. Wtedy usunę.

   Dziękuję za pokazanie błędu.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   Odpowiedz
 • 9 października 2010 o 23:50
  Permalink

  Pewnie że się zgadzam. Tylko jeszcze w ramach poprawki kapsułka była z rycyną, a nie z ryciną ;))) Pozdr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.