Straszliwe choroby

Naszych przodków często dotykały straszne choroby, na które nie znali lekarstwa. Oto niektóre z nich.

Psychoza masowego tańca

– w 1278 r grupa licząca 200 osób tańczyła na moście. Mieli to robić póki nie przyjdzie ksiądz z Najświętszym Sakramentem. Jednak most nie wytrzymał ciężaru i wszyscy utonęli.

– w 1375 pewna sekta, rzekomo założona przez diabła, szerzyła się w rejonach Niemiec i Holandii. Członkowie bez przerwy tańczyli. Ze zmęczenia padali na ziemię z pianą na ustach. A brzuchy ich wzdymały się w taki sposób, że ciężko było je przywrócić do poprzedniego stanu. Obawiano się pęknięcia, dlatego też starano się je wiązać. Jednak to nie pomagało „gdyż brzuchy domagały się od obecnych, aby je nogami deptali tak dalece, iż niejeden wywrócony unosił napiętym brzuchem po dwóch lub trzech takich deptaczów”. Pomogły egzorcyzmy. Tanecznicy zapytani dlaczego tak tańczyli odpowiadali ze wydawało im się, że stali w potoku krwi.

Kiła

– we Włoszech nazywana była „chorobą francuską”, we Francji „chorobą neapolitańską”, w Portugalii kastylijską, w Rosji polską, w Persji turecką

– staropolskie nazwy to „franca”, „francowaty”, „przymiot”, „dworska niemoc”. Wyraz kiła początkowo oznaczał w Polsce przepuklinę.

– początkowo objawiała się jako twardy, płaski guzek. Następnie wyróżnić można było zgrubienie w kształcie sznurka, które biegło od narządów rodnych do pachwiny.

– do innych objawów należy wielki ból głowy oraz stawów. Powodował on długo trwająca bezsenność.

– najgorszy był chyba trzeci okres choroby, kiedy to pojawiały się kilaki – małe okrągłe guzy. Znajdowały się pod skórą, w mięśniach, przy kościach. Początkowo były twarde, a następnie miękły i rozpływały się tworząc biały lepki płyn. Owrzodzenia powstały często na podniebieniu albo na przegrodzie nosowej. Nos często zapadał się.

– według obliczeń niektórych historyków 1/20 ówczesnego społeczeństwa mogła mieć do czynienia z tą chorobą.
Poty angielskie

– tajemnicze choroba o bardzo gwałtownym przebiegu. Pojawiała się praktycznie bez żadnych zwiastunów wywołując początkowo wysoką gorączkę, dreszcze, niesmak w ustach. W następnej kolejności pojawiały się obfite, brzydko pachnące poty, które dały nazwę tej chorobie.

– chorzy umierali po kilku godzinach po wystąpieniu pierwszych objaw. Przeżywało kilka osób na 100.
Ogień św. Antoniego

– chorobie towarzyszą bardzo bolesne skurcze mięśni. Często miały pojawiać się nagle.

– w swoim mocniejszym stadium charakteryzowała się rozwojem postaci zgorzelinowej rojnicy (mrowienie): palce – przede wszystkim u nóg oraz same kończyny najpierw obumierają a potem schną lub gniją by ostatecznie przy wielkim bólu odpaść.

– jej powodem jest zatrucie sporyszem (grzyb pasożytujący na zbożach)

 

Na podstawie:

W. Szumowski, Historia medycyny filozoficznie ujęta, Kęty 2008

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
Straszliwe choroby, 1.0 out of 10 based on 1 rating

Jedna myśl na temat “Straszliwe choroby

 • 28 sierpnia 2013 o 00:23
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  5 książek do nauki historii za 10zł!
  http://allegro.pl/historia-nauka-liceum-3-atlasy-

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.