Stephen McGinty – Sekretne życie Rudolfa Hessa

Rudolf Hess to postać tajemnicza. Do dnia dzisiejszego historycy zastanawiają się nad powodami, które skłoniły jedną z ważniejszych osób w Rzeszy na niebezpieczny przelot do Anglii .Książka Stephena McGinty’ego w sprawny sposób rozwiązuje ten problem.

 

Już na samym początku chciałbym zaznaczyć, że książka ta obejmuje swoją tematyką jedynie lot Hessa i jego przebywanie w Obozie Z, który należał do rządu angielskiego. Niewiele jest informacji o wcześniejszym życiu Niemca, a także niewiele możemy przeczytać już o procesach w Norymberdze, kiedy to nasz bohater został skazany. Autor skupił się jedynie na próbie psychicznego złamania Hessa przez wywiad angielski, psychologów, a także na tym jak Anglicy starali się wyciągnąć od niego kluczowe informacje dotyczące militariów Rzeszy.

Sekretne życie Rudolfa HessaMcGinty zebrał bardzo dużo materiałów. Wiele z nich pochodzi niejako z pierwszej ręki, ponieważ jest to zapis z podsłuchu jaki miał założony Hess. Dość powiedzieć, że czasem dialogi zajmują kilka, kilkanaście stron w książce. Całość została skomponowana w bardzo dobry sposób. Ma się wrażenie, że czyta się książkę o tematyce szpiegowskiej, czasem psychologicznej a nie historyczną rozprawę na temat jednego wydarzenia.

Autor stopniowo pokazuje, Hessa trzeba uznać za chorego psychicznie. Zresztą sam Hess napisał 11 maja 1941 roku depeszę do Hitlera, która zaczynała się słowami: „Mój wodzu, kiedy otrzymasz ten list, będę w Anglii. (…) Zawsze będziesz mógł się wyprzeć jakiejkolwiek odpowiedzialności. Po prostu powiesz, że oszalałem”. Przyznać trzeba, że argumenty które zostały zaprezentowane są przekonujące i mnie osobiście skłaniają do uznania zdania autora. Chociaż, wedle zdrowego rozsądku, dziwne się wydaje by osoba, która miała jakieś zaburzenia psychiczne mogła wspiąć się tak wysoko na szczeblach politycznej kariery. McGinty stopniowo odpowiada na pytania postawione na samym początku książki: „Czego dowiedział się wywiad?”, „Czemu uwięziony Hess próbował popełnić samobójstwo?”, „Jaki był prawdziwy cel jego wyprawy?” oraz „Kim był Hess – szaleńcem, zdrajcą czy autorem realnego planu, który mógł zmienić losy wojny?”

Żałuję, że nie zdecydowano się na dołączenie map czy też fotografii. Skoro lot Hessa był oceniany nawet jako dobry wynik sportowy to warto by było pokazać trasę jako przebył. Fotografie dotyczące posiadłości w której przebywał czy też samego bohatera również były by mile widziane.

Mimo tych braków oraz dość sztywnego trzymania się podjętej tematyki (niewiele faktów dotyczących innych wydarzeń z życia Hessa, które przecież mogły mieć wpływ na jego zdrowie psychiczne) oceniam książkę McGinty’ego bardzo wysoko. To jedna z najlepszych pozycji historycznych jakie miałem przyjemność przeczytać w 2012 roku.

 Książkę do recenzji udostępniło wydawnictwo Znak

Wydawnictwo:  Znak
Data wydania :  sierpień 2012
Stron: 400

Cena: 39,90  zł

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.3/10 (3 votes cast)
Stephen McGinty - Sekretne życie Rudolfa Hessa, 7.3 out of 10 based on 3 ratings

Jedna myśl na temat “Stephen McGinty – Sekretne życie Rudolfa Hessa

 • 26 stycznia 2013 o 19:41
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  książka nic ciekawego, straciłem czas. autor nie ujawnił ciekawego, w dodatku ten kto sie tym interesuje wie ze to nie hess doleciał do celu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.