Starożytne metody leczenia

Starożytność cechuje się bardzo oryginalnymi metodami leczenia chorych, które często okazywały się całkiem skuteczne.

– w Babilonie panował zwyczaj wystawiania chorych na ulicę. Było to robione po to, żeby każdy mógł ich zobaczyć i w miarę możliwości udzielić porady.

– w Chinach istniał tzw. Kanon medyczny w którym można było przeczytać, że człowiek ma 12 dużych naczyń krwionośnych (odpowiednik 12 miesięcy roku), oraz 365 kości, stawów itd (odpowiednik dni).

– w Chinach ospa była leczona poprzez zamoczenie kawałka bawełny w zawartości krosty ospowej a następnie wkłada się go choremu do nosa. Chłopcu do prawej dziurki, dziewczynie do lewej.

– w ciekawy sposób kształcili się chińscy dentyści. Kandydat na stomatologa musiał wyrywać rękami gwoździe wbijane do deski. Początkowo z miękkiego drewna, przechodząc następnie do coraz twardszego. Dzięki temu starożytny dentysta miał siłę wyrywać zęby palcami.

– w Grecji wielu chorych ludzi udawało się do specjalnych świątyń. Tam też można było znaleźć na tablicach opisy cudownych uleczeń (za sprawą bogów). Oto jeden z nich: „Euippos przez sześć lat nosił w policzku grot od dzidy. Pewnego razu zasnął, a bóg wyjąwszy grot, oddał mu go do rąk. Z nastaniem dnia Euippos wyszedł ze świątyni uzdrowiony z grotem w ręku”

– według Greków w mózgu powstawał śluz. Kiedy było go w nadmiarze to ściekał w postaci kataru. (ściekać – z gr. katarrein)

– według Arystotelesa męskie nasienie powstaje z „gotującej” się męskiej krwi, a dzięki temu zawiera najlepsze składniki. Natomiast krew menstruacyjna jest  to nasienie w połowie „przegotowane” dlatego, że kobieta jest słabsza fizycznie. Dlatego też z lepszego nasienia powstaje mężczyzna, a ze słabszego kobieta. Stąd też ludzie zbyt młodzi lub zbyt starzy (czyli słabi fizycznie) mają córki.

– w Rzymie stosowano już cesarskie cięcie. Dziecko narodzone w ten sposób nazywane było caeso (caedo – pruję, rąbię) lub caesar co po staropolsku tłumaczy się jako „wyprutek”. Nieprawdą jest więc, że nazwa cesarskie cięcie pochodzi od jakiegoś cesarza.

– lekarze byli przestrzegani przed byciem niegrzecznym dla pacjenta. Przykłady złego zachowania: „I Patrokles umarł, choć znaczył więcej niż ty”, lekarz Kointos, który przed poradą wypił wino został skrytykowany przez pacjenta z powodu złego zapachu odpowiedział: „Twoja febra śmierdzi jeszcze gorzej”

– według legendy cesarz Wespazjan miał w cudowny sposób leczyć chorych. Do jego metod leczenia należało m.in naplucie w oczy ślepemu czy też dotknięcie pięta sparaliżowanego. Chorzy mieli wtedy wyzdrowieć.

 

Na podstawie:

W. Szumowski, Historia medycyny filozoficznie ujęta, Kęty 2008

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.3/10 (10 votes cast)
Starożytne metody leczenia, 8.3 out of 10 based on 10 ratings

8 myśli na temat “Starożytne metody leczenia

 • Pingback:Texans starting Keenum at QB vs Chiefs | coryvumomyg

 • 21 października 2013 o 15:20
  Permalink

  Umiejętności dentystów były chyba większe niż teraz 😀

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 22 marca 2014 o 17:59
  Permalink

  Ja dziękuje pójść wtedy do dentysty. Chyba już lepiej dostać w gębę

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 22 marca 2014 o 18:04
  Permalink

  hehe to i teraz możesz mieć takiego dentystę

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 27 maja 2014 o 11:41
  Permalink

  Wybitnie szałowy post, nietuzinkowe teksty polecam wszystkim literaturę

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2014 o 22:34
  Permalink

  Tak samo jak było się chorym w polsce stosowano spuszczanie krwi ale to nawet czasem tylko pogarszało sprawę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 7 stycznia 2015 o 15:13
  Permalink

  Fajny artykuł. Lubię takie ciekawostki. Niby nic wielkiego w naszą wiedzę nie wnoszą, a jednak… miło czasem zabłysnąć w towarzystwie taką ciekawostką.

  Zastanawiam się, czy gorsza jest współczesna wizyta u dentysty czy ta za czasów starożytnych. Niby dziś lepszy sprzęt i znieczulenie jest, ale… czy nie lepiej, jak dentysta raz pociągnie (wyrwie) i po kłopocie 🙂 ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 2 lipca 2015 o 10:17
  Permalink

  Cudowne, że faktycznie wiemy takie rzeczy, że zostały odkryte i dzisiaj wiemy, że nie możemy już z nich korzystać, bo są mało skuteczne 🙂 Człowiek uczy sie na błędach innych ludzi, wię czekamy na moment, w którym będziemy niezniszczalni 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.