Starożytna prostytucja

prostytucja

„Usuń prostytucję ze społeczeństwa, a rozpusta rozszaleje się wśród kobiet uczciwych. Prostytucja w mieście jest jak ściek w pałacu. Zlikwidujesz ściek, to cały pałac zacznie śmierdzieć” – św. Augustyn

-wg Herodota w Babilonii istniała jednorazowa prostytucja sakralna:

Każda niewiasta musi w tym kraju raz w życiu usiąść w świątyni Militty i oddać się jakiemuś cudzoziemcowi (…) Jeżeli niewiasta raz tam usiądzie, nie może wrócić do domu, aż jakiś cudzoziemiec rzuci jej na łono srebrną monetę i poza świątynią cieleśnie się z nią połączy. (…) Po oddaniu się i spełnieniu świętego obowiązku wobec bogini wraca do domu i od tej chwili, choćbyś jej nie wiem ile dawał, nie posiądziesz jej

– w Grecji kobiety umieszczały napis na spodzie sandałów : „Pójdź za mną” Dzięki temu w pyle dróg odbijał się zachęcający tekst.

– Demostenes: „Mamy utrzymanki dla rozkoszy, nałożnice jako nasze stałe otoczenie, a żony, by rodziły na prawe dzieci i były nam wiernymi gospodyniami”

– panie organizowały sobie konkursy. Oto konkurs na najpiękniejsze pośladki opisany przez Alkifrona w Listach heter:

I pierwsza Myrrina, rozwiązawszy pasek – bieliznę miała jedwabną -zakołysała przeświecającymi przez nią biodrami, które drżały jak zsiadłe mleko, a patrzyła przy tym w tył na ruchy swej pupki. Lekko jak w grze miłosnej westchnęła tak, że na Afrodytę, zmieszałam się. Tryallis też nie zawiodła, pobiła ją w bezwstydzie: „Nie podejmę współzawodnictwa w szatkach tak przezroczystych, bez mizdrzenia się, niech będzie tak jak na zawodach. Zapasy nie lubią osłonek”. Zrzuciła chitonik i przegiąwszy się nieco w biodrach powiada: „Patrz, obejrzyj sobie tę barwę, Myrrino, jak nieskazitelna, jak bez plamki, patrz na różowości bioder tutaj, na przejście ku udom, ani za tłuste, ani za chude, na dołeczki na wzgórkach. Na Zeusa, nie trzęsą się jak u Myrriny” – uśmiechnęła się figlarnie i zakręciła pupką tak, że ruch drganiami przebiegł powyżej bioder…”

-prostytucja wywodzi się od czasownika prostituo, – ere co znaczy wystawiać się na sprzedaż

– W Rzymie przez jakiś czas nierządnice nosiły specjalny strój: czerwone buty, blond peruki oraz czepek

Klient z prostytutka

– Kommodus miał utrzymywać 300 kobiet. Miał także tyle samo mężczyzn.

– W Rzymie istniało zróżnicowanie wśród kobiet pracujących w ten sposób.

dorides pracowały stojąc nago przy otwartych dniach

lupae przyciągały klientów wyciem niczym wilki

aelicariae – łączyły nierząd ze sprzedażą ciastek

bustariae – pracujące także jako płaczki na cmentarzach

bilitidae – łączyły z pracą alkohol

gallinae – trudniły się także kradzieżą

diabolares – brały za usługi tylko dwa obole

fellatrices  – chłopcy specjalizujący się w usługach oralnych

– św. Maria Egipcjanka wybrała się na pielgrzymkę do Jerozolimy po drodze świadcząc usługi napotkanym mężczyznom. Ostatecznie nawróciła się i została ascetką.

– Kościół Katolicki uważa prostytucję za grzech, co wiąże się z pokutą:

Kodeks kanoniczny karał wykroczenia seksualne z całą surowością prawa. Wszetecznictwo  między osobami stanu wolnego karane było według dekretu św. Grzegorza dziewięcioletnią pokutą, a przez trzy ostatnie lata pokuty leżenia krzyżem podczas Mszy. Za czasów świętego Bazylego przestępstwa przeciw naturze karano piętnastoletnią pokutą, w tym cztery lata leżenia krzyżem. Mężczyzna, dopuszczający się cudzołóstwa lub bigamii, był karany czteroletnią pokutą. Nierządnicę karano trzyletnią pokutą. Na przestępnych diakonów nakładano karę degradacji z urzędu i kilkunastoletniego umartwiania ciała

Na podstawie: M. Karpiński, Najstarszy zawód świata, Warszawa 2010

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (15 votes cast)
Starożytna prostytucja, 9.6 out of 10 based on 15 ratings
Ciekawe? Podziel się!
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz

6 thoughts on “Starożytna prostytucja

  1. Poczytaj o wcześniejszym życiu św. Augustyna, gdy poznasz fakty z jego życia to może Cię to tak bardzo nie zdziwi :). To bardzo ciekawa postać.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 1. A to ciekawa historia. W końcu prostytucja to najstarszy zawód świata, więc nie ma się co dziwić, że był obecny i w tamtych czasach.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.