Stanisław Zasada – Niewyjaśnione fakty II Wojny Światowej

Historia drugiej wojny światowej jest chyba najpopularniejszą obecnie częścią historii. Duża część historyków czy też amatorów jest zainteresowana chociaż jednym wydarzeniem dotyczącym największej wojny w dziejach ludzkości. W „Niewyjaśnionych faktach II Wojny Światowej” zdecydowano się zebrać najciekawsze z nich.

Stanisław Zasada w swojej książce zdecydował się zamieścić subiektywny przegląd z czasów ostatniej wojny. Tak więc możemy w niej znaleźć nie tylko rzeczy powszechnie znane takie zamach Stauffenberga na Hitlera, ale także zdarzenia kompletnie nieznane, które dotyczą losów zwykłych ludzi. Osobiście, dla mnie te drugie są cenniejsze. Wielka polityka, znane osobistości i inne tego typu rzeczy opisane są już w świetny sposób. Zadaniem historyka jest sięgnięcie do wydarzeń mniej popularnych, do wyciągnięcia ich na światło dzienne, co się częściowo Zasadzie udaje.

Autor nie jest historykiem, ukończył on filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej karierze zawodowej zajmował stanowiska nauczyciela i bibliotekarza. Aktualnie, od kilkunastu lat jest dziennikarzem, który współpracuje ze znanymi tygodnikami.

Niewyjaśnione faktyZasada zdecydował się wprowadzić elementy fikcji literackiej do treści swojej książki. W tym wypadku zdaje to egzamin – lekkie fabularyzowanie narracji historycznej nie jest niczym złym, co więcej może uczynić tekst ciekawszym. Tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia z opracowaniem popularyzatorskim. Tym niemniej, zwracam uwagę, by czytać z pewną dozą ostrożności,

„Niewyjaśnione fakty II Wojny Światowej” podzielone są na kilka tematycznych rozdziałów, z których najciekawsze są dotyczące zwykłych ludzi, którzy dokonywali niezwykłych czynów. Każdy z artykułów zajmuje kilka stron, przez co dostajemy najważniejsze wydarzenia w pigułce. Szkoda, że Zasada zdecydował się opisywać wydarzenia, które są gdzie indziej zdecydowanie lepiej opisane, takie jak śmierć Sikorskiego czy też zamach na Hitlera. Zaletą jest to, że praktycznie każdy z bohaterów, który występuje na kartach książki ma swój biogram z fotografią. Zdjęcia są niestety nie najlepszej jakości (przede wszystkim są niewielkie), co spowodowane jest niezbyt dobrym papierem. Szkoda, bo twarda okładka, którą zastosowano jest całkiem ładna.

Dodatkiem do książki jest indeks nazwisk użytych w tekście, a także kalendarium zawierających najważniejszych wydarzeń, bibliografia oraz spis ilustracji.

Wydaje się, że książka Zasady skierowana jest do osoby, która dopiero co zaczyna przygodę z historią drugiej wojny światowej. Autor stawia sobie za cel raczej zaciekawić niż zbudować jak najbardziej rzetelny, naszpikowany faktami naukowymi tekst. Samo w sobie nie jest to wadą, ale dla kogoś kto ma większe pojęcie o wcześniej wspomnianych wydarzeniach to zawiedzie się.

Wydawnictwo:  Publicat
Data wydania :  luty 2012

Cena: 29,90  zł

 


Książka udostępniona do recenzji przez Publicat:

Publicat

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Stanisław Zasada - Niewyjaśnione fakty II Wojny Światowej, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.