Średniowieczne spory

Tragiczny spór arcybiskupa Tomasza Becketa z Henrykiem II, konflikt Ryszarda Lwie serce z jego bratem Janem bez Ziemi to tylko nieliczne z wielkich średniowiecznych sporów.

– pewnego razu, według anegdoty, Tomasz Becket i Henryk II jechali przez Londyn w zimowy dzień. Król zobaczył żebraka, który dygotał z zimna. Henryk zapytał Becketa czy nie warto by było oddać biedakowi płaszcza? Ten przyznał mu rację. Król w takim razie powiedział, że woli, żeby taki dobry czyn był zasługą Becketa, dlatego też zerwał z jego ramion płaszcz i rzucił żebrakowi po czym odjechał.

– Becket po śmierci miał czynić cuda. Krople jego krwi miały leczyć głuchych i paralityków, a także pozwalały na wyganianie diabła z opętanych

– pewnego razu Henryk II poróżnił się z Becketem. Podczas zebrania zdenerwowały król krzyknął: „Czy nikt nie uwolni mnie od tego kłopotliwego kapłana? Przekleństwo! Przekleństwo na wszystkich fałszywych pachołków, których karmiłem piersią i podnosiłem [do godności]… którzy pozwalają, by ten nisko urodzony klecha tak haniebnie kpił z ich pana”. Znalazły się osoby, które potraktowały słowa Henryka jako prośbę o zamordowanie Becketa. Tak też się stało, mimo że król wysłał posłańców by ich zawrócić.

– Becket został zamordowany w kościele. Do jego ciała podszedł kleryk Mauclerc, który oparł nogę na karku arcybiskupa, czubkiem miecza wyrzucił jego mózg na podłogę i powiedział: „Zostawcie nas, rycerze. Ten chłop nie powstanie już więcej”

Śmierć Tomasza Becketa

– opis Jana bez Ziemi autorstwa kronikarza Ryszarda z Devizes: „szaleństwo wykrzywiało mu brwi, jego płonące oczy rzucały błyski, a sine plamy zmieniały różowość policzków”

– rodzina Jana i Ryszarda zwana była Andegawenami. Bernard z Clairvaux tak o nich pisał: „Diabeł ich zesłał i do diabła wrócą”. Według plotek ród Andegawenów miał mieć diabelską matkę, która urodziła czterech synów. Ryszard  miał później powiedzieć: „Nie pozbawicie nas dziedzictwa. Nie potrzebujemy pomocy, aby czynić tak, jak czynią diabli”

– Ryszard Lwie Serce był najprawdopodobniej homoseksualistą. Ówcześni plotkowali o jego romansie z królem Francji Filipem II. Mówiono, że: „za dnia jedli przy tym samym stole i z tej samej zastawy, a nocą nie dzieliły ich łoża”

– Ryszard podczas dziesięcioletniego panowania na Wyspach Brytyjskich był tylko przez 6 miesięcy. O Anglii mówił, że: „Jest tu zimno i deszczowo”

– Filipa Pięknego nazywano Królem Sową ponieważ, choć wyglądał mądrze, to „mógł nie robić nic innego, jak tylko bez słowa wpatrywać się uporczywie w ludzi”. Jeden z przeciwników nazywał go posągiem.

– Filip był przeciwnikiem papieża Bonifacego VIII. Królewski minister Nogaret zarzucał takie o to winy papieżowi: „Nie wstydził się oświadczyć, że wolałby być raczej psem, osłem lub jakimkolwiek bydlęciem niźli Francuzem, czego nie powiedziałby wierząc, że Francuzi mają dusze nieśmiertelne”, „Donoszono o jego słowach, że cudzołóstwo nie jest grzechem większym niż jest nim zetknięcie rąk”, „Za jego przyczyną wznoszono w kościołach jego srebrne podobizny”, „Jest winny zbrodni sodomii”, „Ma swojego prywatnego demona, które porad zasięga we wszystkich sprawach”.

Na podstawie:

J. Cummins, Najwięksi rywale w historii, Warszawa 2010

[wp_campaign_1]

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
Średniowieczne spory, 8.0 out of 10 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.