Skąd brali się kastraci?

Stosowanie takiego zabiegu zazwyczaj było bez zgody „pacjenta”. Celem były zazwyczaj korzyści finansowe, które czerpał właściciel gotowego eunucha.

– w starożytności po wygranej bitwie obcinało się przegranym prawą rękę oraz penisa – jako symbole siły i męstwa. Mężczyzna w ten sposób okaleczony stawał się niewolnikiem (jeśli udało mu się przeżyć)

– młodzi wyznawcy kultu bogini Cybeli (matka bogów) podczas święta, przy głośnej muzyce po odprawionym odpowiednim tańcu odprawiali sobie genitalia. Chodziło o zachowanie bezwarunkowej czystości do końca życia.

– Posiadanie eunuchów -niewolników było popularne w starożytnym Rzymie

– w greckim kościele w klasztorach służbę pełnili eunuchowie „ażeby dobra sława dziewic na tym nie cierpiała”.

– W szczególnie okrutny sposób zajmowali się tym procederem mnisi koptyjscy. Genitalia „kandydata” były przywiązywane w odpowiedni sposób a następnie jednym cięciem obcinane. Powstała w ten sposób rana zasklepiana była przy pomocy smoły albo rozpalonego żelaza. Do cewki moczowej wkładany był patyk by nie dopuścić do jej zamknięcia. Na samym końcu chłopcy byli zakopywani do pasa w piasku. Po kilku dniach dopiero zakładany był opatrunek. Śmiertelność wynosiła powyżej 50%, a rana zabliźniała się po 2-3 miesiącach.

– Pojawiały się zalecenia lekarskie, które proponowały ten zabieg jako leczenie chorób. Kastracja miała przeciwdziałać powstawaniu trądu (uznawany za chorobę rozpustników).Według Hipokratesa natomiast: „Rzezańcy nie chorują na podagrę, ani nie łysieją”

– kastracja była wykonywana także po to, by zachować wśród mężczyzn piękny głos, który „psuł” się wraz z procesem dojrzewania. Dużą liczbą kastratów wyróżniał się chór papieski. Dopiero w roku 1920 możemy mówić o braku takiego rodzaju śpiewaków. Warto jednak pamiętać, że papieże nie pochwali procederu kastracji.

– Osoby takie wyglądały inaczej niż przeciętny człowiek. Ich kończyny wydłużały się w nienaturalny sposób. Ręce takiego człowieka sięgały do kolan a nawet i niżej. Eunuch – kawalerzysta siedząc w siodle praktycznie dotykał nogami ziemi. Charakterystycznym znakiem jest także brak zarostu, oraz w dużej części przypadków otyłość.

Na podstawie

W.Szumowski, Historia medycyny filozoficznie ujęta, Kęty 2008

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.2/10 (5 votes cast)
Skąd brali się kastraci?, 7.2 out of 10 based on 5 ratings

6 myśli na temat “Skąd brali się kastraci?

 • 12 listopada 2012 o 18:50
  Permalink

  Chciałabym zobaczyć takiego człowieka z przerośniętymi kończynami 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 3 votes)
  Odpowiedz
  • 2 grudnia 2012 o 16:27
   Permalink

   Najwyraźniej wkradł się błąd. To nie mogła być cesarzowa Irena.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2013 o 13:29
  Permalink

  Jakos nie chce mi sie wierzyc w kawalerzyste na koniu z nogami przy ziemi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2018 o 17:09
  Permalink

  W indiach kastruje sie chlopcow jako trzecia plec

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.