Rozwiązanie konkursu „Men of War: Trylogia”

Aby nie przedłużać, podaję zwycięski komentarz.

Patton walczył we Francji w obu wojnach światowych, z ponownym jego pobytem związana jest pewna anegdotka dotycząca dość osobliwego pomnika:

„Mieszkańcy przez cały czas opiekowali się grobem bohatera narodowego zwanym „opuszczoną latryną”. Jego historia jest następująca. W 1917 roku zjawił się u mnie z wielkim płaczem mer mieszkający w „nowym domu” w Bourg noszącym datę 1760 rok, aby mi donieść o śmierci jednego z moich żołnierzy. Ponieważ nic mi nie było wiadomo o tym smutnym wydarzeniu, a nie chciałem się do tego przyznać wobec cudzoziemca, zwodziłem go dopóty, dopóki nie stwierdziłem, że żaden z moich żołnierzy nie zmarł. Mer nalegał jednak, abyśmy poszli z nim na „grób”, uczyniliśmy to więc i ujrzeliśmy niedawno zlikwidowaną latrynę, przyzwoicie zasypaną, na której jednym końcu przybita była na kiju tabliczka z napisem „opuszczona latryna”. Francuzi wzieli to za krzyż. Nie zdobyłem się na to, aby powiedzieć im prawdę. 

Patton twierdził że 80% pracy dowódcy armii to podnoszenie morale wielekrotnie dawał tego przykład np:
Latem 1918 r. Patton obserował ćwiczenia przy dziale 37 mm prowadzone przez żołnierzy z 301 brygady czołgów. Jeden z pocisków eksplodował u wylotu lufy raniąc dwóch żołnierzy. Koljeny eksplodując w komorze zamkowej urwał głowę kanonierowi. Ponieważ żólnierze nie chcieli oddawać dalszych strzałów Patton jako jedyny starszy oficer zrobił to osobiście oddając trzy strzały, przywróciło to zaufanie żołnierzy do broni. Jak wspominał generał nigdy więcej nie naciskał na spust z większą niechęcią. Nie zaniedbywał niekonwecjonalnych metod w grudniu 1944 r, wezwał kapelonów po czym nakazał kapelanom odprawienie specjalnej modlitwy o dobrą pogodę do natarcia 3 Armii w rejonie Saarguemines plany te jednak pokrzyżowała kontrofensywa niemiecka w Ardenach.
za G.S> Patton „Wojna jak ją poznałem”

autorem jest mongo. Serdecznie gratuluję.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.