Przepis na złoto

Dla wszystkich, którzy potrzebują trochę złota.

– Przepisy średniowieczne:

„Weź 5 drachm ołowiu i 5 drachm rtęci; roztop ołów na ogniu, a gdy już będzie płynny, rozgrzej porządnie rtęć, wlej ją ołowiu, mieszaj, zaraz potem zestaw z ognia; gdy ostygnie, utrzyj drobno. Potem weź 6 drachm cynobru, 6 drachm czystego ałunu, utrzyj dobrze, zmieszaj i wspyp do francuskiego naczynia. Teraz weź 5 drachm miodu, 5 drachm octu i zmieszaj dobrze; do tego wsypuj cynober z ałunem i trzyj, żeby było gęste jak miód; potem wsyp ołów i utrzyj wszystko razem dobrze w moździerzu. Miej w pogotowiu 5 drachm drobno utartej siarki i wsypuj ją, powoli rozcierając, aż ją tamte składniki przyjmą. Teraz wsyp wszystko do tygla, niech postoi 3-6 dni, po czym stop na ogniu, odlej z tego sztabki a będziesz miał złoto”

„Weź 4 jaja do większego kubka; wsyp trochę mąki grysikowej tak, żeby mąka otoczyła naokoło jaja, zamknij kubek szczelnie i umieść w gnoju niezbyt ostrym na 120 dni, aż się natura jaj rozpłynie i zamieni w żywą posokę. Teraz otwórz i przelej wszystko do garnka jeszcze nie używanego. Weź rozrzażone węgle, utrzymuj żar, machając nimi, i wylej na węgle zawartość  garnka. Gdy się już przypiecze, zawiń w liść figowy, ale uważaj żebyś nie dotknął ręką. Roztop i przenieś do kubka. Teraz roztop hexagium srebra, dosyp 1/3 hexagium wysuszonego proszku, a będziesz zdumiony. To jest boska, wielka, poszukiwana tajemnica, która usuwa nędzę i zwycięża wrogów”

– podczas prób wytwarzania złota należy mówić jedną z formułek ano kaj kato (W górę i na dół)

– nie zaszkodzi także podawać innych sentencji takich jak: non fui, quod eram, nunc sum, dum morior (nie byłem tym, czym byłem, obecnie, gdy umieram, jestem), corruptio unius est generatio alterius (rozkład jednego jest stworzeniem drugiego), verbum caro factum est (słowo ciałem się stało), per me (przeze mnie), hen kaj pan (jedno i wszystko)

– ostatnia ze wskazówek: tylko człowiek bez grzechu, czysty moralnie i fizycznie może otrzymać złoto

Na podstawie:

W. Szumowski, Historia medycyny filozoficznie ujęta, Kęty 2008

Przepisy na złoto tamże.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Przepis na złoto, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
Ciekawe? Podziel się!
  • Wykop
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz

15 thoughts on “Przepis na złoto

  1. No fajnie, przyda się jako zabezpieczenie kapitału jakim jest złoto 🙂 Obawiam się tylko, że bankierzy tego świata już nigdy nie pozwolą na wzrost ceny złota.. chociaż Chiny kupują na potęgę – wiec może jednak?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.