Przemówienie Pattona

Oto mistrz motywowania swoich żołnierzy.

Usiądźcie!

Żołnierze, wszystko co słyszycie o tym, że Ameryka nie chce walczyć, że chce uniknąć wojny, to gówno prawda. Amerykanie kochają walczyć! Wszyscy prawdziwi Amerykanie uwielbiają bitewne szaleństwo. W dzieciństwie podziwialiśmy najlepszego gracza w kulki, najszybszego biegacza, futbolistów z pierwszej ligi i najtwardszych bokserów. Amerykanie kochają zwycięzców i nie tolerują przegranych. Zawsze grają po to, żeby zwyciężyć. Dlatego jeszcze nigdy nie przegrali i nigdy nie przegrają żadnej wojny. Wstrętna jest im sama myśl o porażce. Bitwa to najważniejsza rywalizacja, na jaką człowiek może sobie pozwolić. Wydobywa z niego wszystko, co najlepsze, i wymywa wszystko co nikczemne.

Nie jest prawdą, że wszyscy zginiecie. Tylko dwa procent z was, którzy tu siedzicie, może zginąć w większej bitwie. Każdy się boi swojej pierwszej akcji. Ten, kto twierdzi inaczej, jest podłym kłamcą. Prawdziwy bohater to ktoś, kto walczy, mimo że się boi. Niektórzy przezwyciężają strach po minucie spędzonej pod ostrzałem, innym zabiera to godzinę, jeszcze innym kilka dni. Prawdziwy mężczyzna nie pozwala jednak, aby lęk przed śmiercią okazał się silniejszy niźli jego honor, poczucie obowiązku wobec ojczyzny i naturalne męstwo.

Przez cały pobyt w armii skarżyliście się na to co nazywacie „gównianym drylem”. Jego celem jest wyrobić w was instynkt posłuszeństwa rozkazom i nauczyć was stale zachowywać czujność. To trzeba wpoić każdemu żołnierzowi. Pierdolić tego, który nie umie zachować czujności! Musztra zrobiła z was wszystkich weteranów. Jesteście gotowi! Żołnierz, jeśli chce pozostać przy życiu, musi być czujny. Inaczej jakiś szwabski sukinsyn podkradnie się do niego od tyłu i zatłucze go na śmierć workiem gówna. Na Sycylii jest czterysta wyraźnie oznaczonych grobów, wszystko dlatego, że jeden gość przyspał na służbie – ale to niemieckie groby, bo zdybaliśmy sukinsyna we śnie, zanim jego oficer zdążyl go obudzić!

Armia to zespół: żyje, je, śpi i walczy zespołowo. Opowieści o samotnych bohaterach to gówno prawda. Zapijaczone gnojki, które piszą do „Saturday Evening Post”, wiedzą o prawdziwej bitwie nie więcej niż o pieprzeniu. A my mamy najlepszy zespół – najwyższej jakości jedzenie i sprzęt, najlepszego ducha i najwspanialszych ludzi na ziemi. A niech mnie, żali mi tych biednych drani, którym przyjdzie z nami walczyć.

Prawdziwi bohaterowie to nie wojownicy z komiksów. Każdy żołnierz ma do odegrania istotną rolę. Więc nie popuszczajcie. Nie wolno wam myśleć, że wasze zadanie jest mało ważne. A gdyby tak każdy kierowca ciężarówki stwierdził, że ma dość świstu pocisków, i pozieleniałby ze strachu, dał nura do rowu? Taki tchórzliwy skurwysyn mógłby powiedzieć: „Do diabła, przecież nie będą za mną tęsknić, jestem tylko jednym z tysięcy”. A gdyby każdy tak powiedział? Gdzie, do kurwy nędzy, byśmy się wtedy znaleźli? Dzięki Bogu, Amerykanie tak nie mówią. Każdy robi, co do niego należy. Każda robota jest ważna. Artylerzyści są potrzebni do obsługi dział, kwatermistrz do tego, by zapewnić nam jedzenie i ubrania, bo tam, gdzie się wybieramy, niewiele zostało do ukradzenia. Każdy jeden pieprzony kuchcic, nawet ten, który gotuje nam wodę, żebyśmy nie dostali żołnierskiej sraczki, ma zadanie do wykonania.

Każdy musi myśleć nie tylko o sobie, ale też o koledze, który walczy razem z nim. Nie potrzeba nam w armii tchórzem podszytych gnojów. Powinno się ich wyzabijać jak muchy, bo inaczej wrócą po wojnie do domu, ci przeklęci tchórze, i spłodzą kolejnych tchórzy. Odważni spłodzą nowe zastępy odważnych. Wytępmy przeklętych tchórzy, a staniemy się narodem dzielnych ludzi.

Jeden z najdzielniejszych żołnierzy, jakich spotkałem w czasie kampanii afrykańskiej, gdy podążaliśmy w stronę Tunisu, siedział na słupie telegraficznym, mimo zaciętego ostrzału nieprzyjaciela. Zatrzymałem się i zapytałem go, co on tam, do diaska, robi. „Naprawiam, druty, panie generale” – odpowiedział. „A nie jest tam trochę niebezpiecznie?” – zapytałem. „Tak, ale cholerne druty trzeba naprawić”. „A te samoloty, które bombardują drogę, nie przeszkadzają ci?” – pytam dalej, a on na to: „Nie, ale pan, panie generale, przeszkadza jak diabli”. Oto prawdziwy żołnierz. Prawdziwy mężczyzna. Człowiek, który poświęca wszystko, co ma, by spełnić swój obowiązek, nie zważając na przeciwności, bez względu na to, jak z pozoru błahe może się wydawać w tym momencie jego działanie.

Trzeba wam było widzieć te ciężarówki na drodze do Gabes. Ich kierowcy byli zaiste wspaniali. Dniem i nocą brnęli tymi skurwysyńskimi drogami, nie zatrzymując się ani na chwilę, nie zbaczając z kursu, choć wokół nich stale wybuchały pociski. Wielu siedziało za kierownicą przez bite czterdzieści godzin. Stara dobra amerykańska odwaga nas przez to przeprowadziła. To nie byli bojownicy, ale żołnierze z zadaniem do wykonania. Należeli do zespołu. Bez nich byśmy przepadli.

Jasne, że wszyscy chcemy skończyć tę wojnę i wrócić do domu. Ale wojny nie wygrywa się, leżąc do góry brzuchem. Skończy się tym szybciej, im szybciej dorwiemy sukinkotów, którzy ją rozpętali. Zrobimy to, posprzątamy to całe gówno, a potem dopadniemy tych Japońców, co szczają na niebiesko. Im szybciej im dowalimy, tym szybciej wrócimy do domu. A najkrótsza droga do domu wiedzie przez Berlin i Tokio. Nie zatrzymujmy się więc! Kiedy dotrzemy do Berlina, osobiście zastrzelę tego kłamliwego skurwysyna Hitlera.

Jeśli żołnierz będzie cały dzień leżał w rowie, szkop go w końcu dopadnie. Do diabła z tym. Moi żołnierze nie kopią rowów. Rowy strzeleckie tylko spowalniają ofensywę. Bądzcie stale w ruchu. Wygramy tę wojnę, ale tylko pod warunkiem iż pokażemy Niemcom, że jesteśmy odważniejsi, niż oni kiedykolwiek będą. Nie poprzestaniemy na wystrzelaniu ich, ale wyprujemy im flaki i naoliwimy nimi gąsienice naszych czołgów. Wymordujemy tych wszawych szwabskich kutasów jednego po drugim.

Niektórzy z was zastanawiają się, czy nie spietrają pod ostrzałem. Nie martwcie się o to. Zapewniam was, żę wszyscy zrobicie co do was należy. Wojna to krew, to zabijanie. Hitlerowcy to nasi wrogowie. Do dzieła. Rozlejcie ich krew, bo inaczej oni rozleją waszą. Strzelajcie im w bebechy. Rozprujcie im brzuchy. Gdy wkoło będą świszczeć pociski, a wy otrzecie kurz z twarzy i zdacie sobie sprawę, że to nie kurz, lecz krew i wnętrzości tego, który był kiedyś waszym najlepszym przyjacielem, będziecie wiedzieć, co robić.

Nie chcę słyszeć żadnych meldunków w rodzaju: „Trzymam pozycję”, Kurwa, nie będziemy niczego „trzymać”. Nacieramy bez przerwy i trzymać możemy co najwyżej wroga, za jaja. Kopniemy go w dupę, chwycimy za jaja, wykręcimy je i przypieprzymy mu tak, że się zesra. Nasz plan operacji: nacierać i jeszcze raz nacierać. Przejdziemy przez kraj wroga jak gówno przez rurę.

Będą skargi, że za bardzo popędzamy naszych ludzi. Mam w dupie taki skargi. Wierzę, że uncja potu oszczędzi nam galon krwi. Im mocniej będziemy przeć naprzód, tym więcej Niemców zabijemy, a im więcej Niemców zabijemy, tym mniej zginie naszych ludzi. Będę was popędzał, bo chcę oszczędzić nam ofiar. Chcę, byście o tym pamiętali.

Moi żołnierze się nie poddają. Nie chcę słyszeć, żę któryś z moich żołnierzy cały i zdrowy dostał się do niewoli. Nawet jeśli was postrzelą, możecie dalej walczyć. To nie są zwykłe bzdety. Chcę takich ludzi jak ten porucznik z Libii, który ręką odtrącił przystawionego mu do piersi lugera, drugą zdarł sobie zgłowy hełm i rozwalil nim szkopa, a potem chwycił karabin i zabił jeszcze jednego. Ten człowiek zrobił to z kulą w płucach. Oto wzór dla was!

Pamiętajcie: nie wiecie o tym, że tu jestem. Nie wolno wam wspominać o tym w listach. Świat ma nie wiedzieć, co do diabła, ze mną zrobili. Nie dowodzę waszą armią, nawet nie ma mnie w Anglii. Niech pierwszymi, którzy się o mnie dowiedzą, będą ci pieprzeni Niemcy. Chcę, żeby stanęli na tych swoich zasranych tylnych łapach i zaskowyczeli: „Rany boskie! Znowu ta przeklęta 3. Armia i skurwysyn Patton!”.

Jeszcze jedno. Za trzydzieści lat, kiedy usiądziecie przy kominku z wnukiem na kolanach, a on was zapyta: „Co robiłeś w czasie drugiej wojny światowej, dziadku?”, nie będziecie musieli odpowiedzieć zachrypniętym głosem: „Rozrzucałem gnój w Luizjanie”. Nie panowie, popatrzycie mu prosto w oczy i powiecie: „Wnusiu, twój dziadek walczył w szeregach wspaniałej 3. Armii, pod dowództwem tego cholernego skurczybyka George’a Pattona!”

No dobra, sukinkoty, znacie już moje uczucia. Z dumą poprowadzę was, chłopcy, do boju, wszędzie i o każdej porze. To wszystko.

Zaczerpnięte z:

T. Brighton, Gry Wojenne, Kraków 2011

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (50 votes cast)
Przemówienie Pattona, 9.7 out of 10 based on 50 ratings

17 myśli na temat “Przemówienie Pattona

 • 4 września 2011 o 11:12
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Smiec cholerny

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -57 (from 63 votes)
  Odpowiedz
 • 4 września 2011 o 14:23
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  To jest postać wielkiego formatu. Skonczyłby wojnę jeszcze w 1944 gdyby miał posłuch i gdyby nie oddano połowy Europy stalinowi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +35 (from 37 votes)
  Odpowiedz
 • 4 września 2011 o 18:43
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  szkoda ze go zarżnęli jak psa bo nie lubił stalina eh szkoda Pattona bo dzieki nimu Polska dzis byla by o wiele silniejsza

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +27 (from 29 votes)
  Odpowiedz
 • 10 września 2011 o 13:52
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Nikt Go nie zabil. "Patton zmarł 21 grudnia 1945 w szpitalu w Heidelbergu w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym, który miał miejsce 9 grudnia 1945."

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 9 votes)
  Odpowiedz
  • 10 września 2011 o 14:50
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Wiec wg Ciebie kazdy kto ginie w wypadku samochodowym, to smaobojca? Bo przeciez nikt z zewnatrz nie moze sie do tego przyczynic i co za tym idzie po prostu kogos zamordowac…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 5 votes)
   Odpowiedz
   • 10 września 2011 o 16:27
    Permalink

    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    a kto mówi o tym,że Patton to samobójcą?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: -1 (from 1 vote)
    Odpowiedz
  • 26 grudnia 2015 o 09:28
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Zamordowali go ruscy, tak samo jak gen. Sikorskiego. Skurwiele Stalina NKWD. A dzisiaj ile ludzi morduje ruskie FSB, nawet swoich obywateli – o polakach już nie wspomnę, po trupach do celu.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 4 votes)
   Odpowiedz
 • 10 września 2011 o 20:34
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  I co kisiel po nodze pociekł?? Podjarali się wszyscy?? Sny o potędze odżyły?? No to kto pierwszy z szabelką.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -21 (from 25 votes)
  Odpowiedz
 • 12 września 2011 o 03:04
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Genialny mówca, niezły generał, paskudny człowiek… ale wojny w 1944 nawet Napoleon do spółki z Aleksandrem by nie wygrali.

  A Europy Stalinowi nie oddano. Europę zdobyła krwią Armia Czerwona.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -11 (from 17 votes)
  Odpowiedz
  • 20 grudnia 2011 o 13:18
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Masz rację – krwią ! Nie mieli kasy na karabiny, generałowie oderwani ostatnim granatem od pługa, więc tylko wygrali ze Szwabami "organizmem". Jak bat'ko Chmielnicki Kozakami – ilością…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 5 votes)
   Odpowiedz
 • Pingback:Bycie liderem na przykładzie generała Pattona | ADS Consulting

 • 31 stycznia 2012 o 15:00
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  echhhhhh to nie był zwykły wypadek samochodowy !!! Ogarnijcie się ludzie !!!!! Jestem dziewczyną, i mam 13 lat a wiem pewnie więcej od połowy tych co napisali tu komentarz. Owszem zginął na skutek wypadku samochodowego, ponieważ nie cierpiał Stalina. A ten WYPADEK to zwykły zamach. Komuniści go zabili. Bo niby dlaczego z tego wypadku zginął tylko on ????

  Tak samo było z Rommlem chociaż opinia publiczna sądzi co innego.

  Pozdrowienia z Minas Tirith

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 5 votes)
  Odpowiedz
  • 31 stycznia 2012 o 16:46
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Jeśli chodzi o Rommla to polecono mu popełnić samobójstwo. Tzn. miał wybór, albo sąd i skazanie go na śmierć albo popełnienie honorowego samobójstwa. Dzięki temu pochowany został z honorami.

   Wytykanie wieku nie jest najlepszym pomysłem. Dyskutujmy przy pomocy argumentów 🙂

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 3 votes)
   Odpowiedz
  • 18 czerwca 2015 o 23:17
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Brawo młoda damo Dziadki i rodzice są zapewne dumni z Ciebie.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
   Odpowiedz
 • 14 marca 2012 o 09:03
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  taaa,, armia czerwona zdobyla… Chyba trofea ze spalonych wiosek. Zbrodniarze

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +5 (from 5 votes)
  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2013 o 22:05
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Co prawda to prawda, ale przemawiać to on umiał 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  Odpowiedz
 • 12 marca 2014 o 13:24
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Język motywacji na niskim poziomie. Pytanie jak odbierał je przeciętny żołnierz …

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.