Pero Simić – Tito Zagadka stulecia

Od zawsze uznawałem Josepa Tito za interesującą postać. Tym chętniej sięgnąłem po książkę, której autorem jest Pero Simić.

Autor „Tito. Zagadka stulecia” urodził w 1946 we wsi niedaleko Zvornika w Bośni i Hercegowinie. Z wykształcenia jest ekonomistą, lecz przez dużą część swojego życia zajmował się dziennikarstwem. Pero Simić napisał piętnaście książek publicystycznych oraz historiograficznych. Pomimo braku wykształcenia historycznego jest uznawany za jednego z większych fachowców zajmujących się życiem oraz działalnością Tito. Warto tutaj wspomnieć, że autorowi udało się kilka razy spotkać z bohaterem książki, co wpływa pozytywnie na jakość prezentowanej treści.

Skąd wziął się tytuł „Zagadka Stulecia”? Otóż z tego, że dość dużą część książki zajmują problemy z ustalaniem faktów historycznych – wydawało by się tak prostych jak data urodzenia, czy też data wstąpienia do partii komunistycznej. Właśnie te fragmenty stanowią wartość książki, szczególnie dla kogoś, kto jest zainteresowany tym, jak wyglądają badania historyczne, jak wygląda dociekanie faktów przez historyka.

TitoSimić podzielił swój tekst na wiele drobnych podrozdziałów, który przypomina raczej artykuły w gazecie a nie pracę biograficzną. Nie każdy to lubi, ale moim zdaniem śródtytuły zachęcają do dalszego czytania.

Książka wydana jest w twardej oprawie, a papier na którym została wydrukowana jest dobrej jakości. Zdjęcia, które po raz kolejny są „wkładką” w treść (pisałem o tym już w innych recenzjach, chodzi o przerywanie fotografiami narracji) są na papierze kredowym co zapewnia bardzo dobrą jakość.

„Tito. Zagadka stulecia” posiada rozbudowany aneks. Możemy w nim znaleźć dziennik Tito oraz tekst dotyczący kontaktów z Polakami.

Mimo wielu zalet książka posiada też pewne wady czy też niedopatrzenia. Simić bardzo obficie korzysta z cytatów, często stosuje anegdoty ale nie podaje żadnych źródeł z których korzystał. Szkoda, bo przydała by się weryfikacja, szczególnie, że przecież sam podaje iż wiele wydarzeń jest dalej do końca nie wyjaśnionych. Na szczęście na końcu możemy znaleźć rozbudowaną bibliografię. Żałuję także, że w aneksie nie znalazły się biogramy najważniejszych osób związanych z omawianymi wydarzeniami. Nie każdy zna nazwiska bałkańskich polityków, a w ogromie nazwisk można bardzo łatwo się zgubić.

Wadą, która najbardziej rzuca się w oczy jest niezbyt dobre opisanie zerwania ze Stalinem. Nie do końca jasny jest powód tego postępowania, a przecież wyjaśnienie tego powinno być punktem kulminacyjnym biografii.

Generalnie książka autorstwa Simica prezentuje wysoki poziom. Osobiście lubię, gdy autor wzbogaca tekst materiałem anegdotycznym oraz cytatami, a w tej biografii jest tego dużo. Brawa należą się za dobre potraktowanie polskiego czytelnika poprzez zamieszczenie aneksu o kontaktach z Polakami. Zresztą, jak wspomniałem wcześniej, aneksy to mocna strona książki. Polecam ją każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej na temat jugosłowiańskiego dyktatora.

Wydawnictwo:  Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania :  wrzesień 2011
Stron: 334

Cena: 47  zł

 


Książka udostępniona do recenzji przez Publicat:

Publicat

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Pero Simić - Tito Zagadka stulecia, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Jedna myśl na temat “Pero Simić – Tito Zagadka stulecia

 • 30 stycznia 2013 o 18:38
  Permalink

  Dopókii żył marszałek trzymał w kupię całą Jugosławię za mordę!,, jak umarł, wszystko się rozpadło każdy poszedł w drugą stronę,i wybuchła krwawa wojna na bałkanach..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.