Paweł Sekuła – Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane Historie

Książka przedstawia losy osób, którzy brali udział w likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Jest o tyle interesująca, bo przedstawia ustne relacje uczestników.

Paweł Sekuła to  pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ukrainoznawstwa na Wydziale Studiów
Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od dłuższego już czasu zajmuje się badaniami dotyczącymi oceną skutków tragedii w Czarnobylu. W tym wypadku wykonał niesamowitą pracę, w której udało mu się zebrać wiele bardzo interesujących i poruszających relacji osób, które musiały zmierzyć się z koszmarem w Czarnobylu. W książce mamy nie tylko zapisy ustnych relacji uczestników, ale także rodzin.

Co ważne, relacje nie są pozostawione same sobie, praktycznie każda z nich poprzedzona jest dobrym wyjaśnieniem sytuacji. Na całość katastrofy patrzymy z perspektywy narodów bałtyckich – to ich relacje znajdziemy w większości przypadków. Szkoda, że autor nie pokusił się jednak o rozbudowanie książki w zakresie bardziej całościowym. Oczywiście wiąże się to z ogromem pracy, ale wtedy tematyka byłaby bardzo dobrze wyczerpana. Niestety nie mamy za dużo informacji o Rosjanach, Ukraińcach czy nawet podejściu władzy do samej katastrofy (w tym wypadku są to dane niewystarczające). Świetnie byłoby przeczytać artykuły prasowe czy nawet szczątkowe relacje, które docierały do krajów Zachodu.

Książka podzielona jest na dwa rozdziały. Jeden z nich dotyczy mobilizacji po katastrofie, a drugi relacji już w samej zonie Czarnobyla. Szkoda, że nie ma trochę więcej informacji o samych powodach katastrofy. Natomiast całość stanowi na pewno bardzo dobre uzupełnienie bardziej pełnych pozycji traktujących o katastrofie na Ukrainie. Warto wspomnieć, że możemy tutaj także przeczytać o buncie w lecie 1986, którego losy nie znalazły się dotychczas w żadnym opracowaniu.

Do minusów należy, według mnie, zamieszczanie przypisów na końcu książki, co jest niezbyt wygodne i powoduje ciągłe odrywanie się od czytania. Żałuję również, że fotografie zamieszczone na ostatnich kartach są tak małe, ale pewnie jest to spowodowane sprawami technicznymi, których nie da się pokonać.

Podsumowując, książka Pawła Sekuły jest niezwykle wartościowa dla osób zainteresowanych katastrofą w Czarnobylu, ale tylko dla takich, którzy mają już zbudowane solidne podstawy dotyczące przebiegu wydarzeń. Ktoś, kto szuka całościowego opracowania może czuć się tutaj zagubiony. Tak czy inaczej,  w swojej wąskiej tematyce jest nieocenionym źródłem wiedzy. Zawsze warto sięgnąć po inne pozycje autora, w których opisuje sytuację już bardziej kompletnie (np. Czarnobyl: społeczno-gospodarcze, polityczne i kulturowe konsekwencje katastrofy jądrowej dla Ukrainy).

Paweł Sekuła, Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane Historie. Wydawnictwo PWN, Warszawa 2019.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/10 (9 votes cast)
Paweł Sekuła - Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane Historie, 3.8 out of 10 based on 9 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.