Nieznane życie komiksów

Wydana w końcu 2011 roku najnowsza książka Adama Ruska: Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 jest pracą pionierską, przedstawia bowiem rzetelnie słabo dotąd znany i zmitologizowany okres dziejów rodzimych seriali obrazkowych. Powszechnie sądzono, że po roku 1948 komiksy – z przyczyn politycznych – zniknęły z łamów polskiej prasy. Rusek, posługując się odnalezionymi materiałami, udowadnia, że było inaczej. Historyjki rysunkowe (w mniejszej wprawdzie liczbie) ukazywały się nadal, utraciły jednakże dotychczasowy charakter i z utworów rozrywkowych zmieniły się w propagandowe. Podobnie jak inne gatunki kultury (literatura, film), opowiastki rysunkowe zostały sprowadzone do roli instrumentu indoktrynacyjnego i przystosowane do wymogów królującego wówczas realizmu socjalistycznego. W roli bohatera pozytywnego występował w nich zwykle przodownik pracy lub inny klasowo uświadomiony proletariusz, jako szwarccharakter zaś – imperialista, szpieg lub kułak.
Sporo unikalnych ilustracji, wykresy, zestawienia i indeksy. Pasjonująca lektura!

Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 to lektura obowiązkowa dla każdego kto interesuje się zarówno szeroko rozumianą kulturą jaki historią: kultury, komiksu i Polski.

Książka została wydana przez Bibliotekę Narodową w roku 2011.
ISBN 978-83-7009-769-1

O autorze:
Dr Adam Rusek, ur. 1953, socjolog, badacz przemian polskiej kultury masowej, znawca historii polskiego komiksu, autor wielu publikacji o polskiej kulturze masowej oraz muzyce rozrywkowej, pracownik naukowy Biblioteki Narodowej.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.