„Mowy,które zmieniły świat” [recenzja]

Sztuka przemawiania jest bardzo trudna. Z tego zdaje sobie sprawę każdy człowiek, któremu przyjdzie stanąć przed większym lub mniejszym zbiorowiskiem ludzi, którzy tylko czekają na to jakie słowa popłyną z jego ust.

W książce zatytułowanej „Mowy, które zmieniły świat” możemy przeczytać subiektywny zbiór przemówień (zaprezentowanych we fragmentach lub w całości), które wpłynęły w jakiś sposób na słuchaczy lub też stały za nimi pewne wielkie, doniosłe wydarzenia. We wstępie Simon Sebag Montefiore, doskonały brytyjski historyk zajmujący się m.in czasami stalinizmu, pisze, że przemówienia wybrano „ze względu na ich nieprzemijającą wartość”.

Czyje przemowy w takim razie znajdziemy? Wybór nie jest proporcjonalny. Niewiele jest, chociażby z powodu braku autentyczności, przemówień z czasów starożytnych. Wybrany został tylko Mojżesz z Dziesięcioma Przykazaniami, Jezus z Błogosławieństwami, Kazaniem na Górze oraz z fragmentu Ewangelii według św. Mateusza oraz Mahomet mówiący o muzułmańskich prawdach religijnych. Średniowiecze prezentowane jest jeszcze skromniej, ponieważ jedynym przedstawicielem jest tutaj św. Franciszek z Asyżu ze swoim „Kazaniem do ptaszków”. Tak więc zdecydowana większość dotyczy czasów nowożytnych, a sam XX wiek zajmuje trzy czwarte objętości książki, która liczy sobie trochę ponad 220 stron.

Mowy, które zmieniły świat

Każde z przemówień poprzedzone jest krótką notą biograficzną dotyczącą autora. Dzięki temu niektóre słowa mają szczególny wydźwięk, tak jak np. Mowa Martina Luthera Kinga, która była jego ostatnim przemówieniem publicznym. Szczególnie uderzające są też słowa Adolfa Hitlera, który mówił w roku 1939: „Zapewniłem, że granica między Francją i Niemcami jest ostateczna”. Oprócz noty biograficznej do każdego przemówienia dołączony jest krótki wstęp wprowadzający w daną sytuację polityczną, w dane czasy. Dodatkowo w każdym z przemówień wyróżnione jest jedno albo dwa zdania, które przyciągają wzrok. A do tego są to zazwyczaj zdania, które warto zapamiętać. Są to słowa, które przeszły do historii, a ponadto często są powtarzane nawet bez znajomości ich autora.

„Mowy, które zmieniły świat” od strony graficznej prezentują się dobrze. Każde z przemówień poprzedzone jest całostronicowym zdjęciem lub ryciną odpowiedniej postaci, wraz ze znaczącym cytatem. Szkoda, że na zabarwionej na czarno kartce bardzo łatwo zostają odciski palców, które potem nie wyglądają zbyt estetycznie. Książka wydana jest porządnie, na dobrym papierze, w twardej oprawie.

Dla Polaków duże znaczenie będzie miał fakt, że wśród wybranych przemówień możemy znaleźć papieża Jana Pawła II oraz chemiczkę Marię Skłodowską – Curie.

Książka nie należy do tych, które czyta się z zapartym tchem. Przeznaczona jest, moim zdaniem, dla osób, które szukają natchnienia w słowach wielkich postaci, starają się poznać ich osobowość przez pryzmat tego co powiedzieli. „Mowy, które zmieniły świat” będzie także dobrym materiałem źródłowym dla uczniów lub studentów.

 

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Dolnośląskie

Publicat

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
"Mowy,które zmieniły świat" [recenzja], 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.