Montgomery

Parę faktów z życia gen.  Bernarda L. Montgomerego

 Całe dzieciństwo Montgomerego było zajęte konfliktami z matką, które wedle jego słów tyranizowała zarówno ojca jak i jego.

„Mogę bez skrupułów powiedzieć, że miałem nieszczęśliwe dzieciństwo. Wynikało to z konfliktów charakterów między mną i moją matką. Moje najmłodsze lata były serią zażartych bitew, z których zwycięsko wychodziła zawsze matka. Te bezustanne porażki i chłosty trzcinką, bynajmniej nie rzadkie, w żaden sposób mnie nie złamały. Szybko nauczyłem się stać i upadać samodzielnie.”

Pewnego razu brał udział w dziecięcym przyjęciu, gdzie gospodyni zabrała głos by wytłumaczyć reguły gry. Wszyscy zamilkli a młody Bernard krzyknął: „Cisza na świńskim targu, stara maciora mówi!”. Pierwszą jego wygraną batalią z matką było podjęcie szkoły wojskowej. Wszyscy liczyli, że będzie on duchownym, podobnie jak ojciec. W szkole nie radził sobie najlepiej. Na świadectwie opisano go jako „raczej zapóźnionego jak na swój wiek”, oraz że „musi poświęcić więcej czasu na naukę jeśli myśli o Sandhurst”. Sandhurst to szkoła wojskowa do której się dostał. Nie należał tam do aniołków. Stał na czele chuligańskiego gangu, który pewnego razu złapał nielubianego kadeta i podpalił mu koszulę parząc boleśnie pośladki. Tylko dzięki interwencji matki Monty został tylko zdegradowany do starszego szeregowego. Przedłużono mu także czas nauki o siedem miesięcy.

Bernard_Law_Montgomery

Bernard Montgomery był drobno zbudowanym mężczyzną o piskliwym głosie. Jednak wygląd zewnętrzny stwarzał tylko pozory. Generał był bardzo zarozumiały, wydawało mu się, że tylko on potrafi prowadzić wojnę. Gdy król Jerzy VI odwiedził go w Afryce Północnej to potem mówił, że jest zadowolony iż Montgomery nie stara się o jego posadę. W 1911 był oficerem sportowym batalionu, odwiedził ich niemiecki krążownik pancerny. Załoga zaproponowała mu mecz piłki nożnej. Montgomeremu proponowano by nie wystawiał najmocniejszego składu po to by nie kompromitować gości. Nie posłuchał, a Anglia wygrała wówczas 40 do 0. Wydarzenie to tłumaczył: „Nie chciałem ryzykować z tymi skurwysynami”.

Podczas pierwszej wojny światowej został postrzelony przez snajpera. Dostał od tyłu w klatkę piersiową, kula przebiła prawe płuco:

„Zwaliłem się na ziemię, obficie krwawiąc. Podbiegł do mnie żołnierz z mojego plutonu i założył na ranę polowy opatrunek. Snajper przestrzelił mu czaszkę i żołnierz przewrócił się na mnie (…) Snajper strzelał dalej. Dostałem jeszcze jedną kulę, w lewe kolano. Żołnierz, który leżał na mnie, przyjmował wszystkie kule i ocalił mi życie.”

17 stycznia 1931 został mianowany na dowódcę oddziału Royal Warcwickshire Regiment. Wtedy też wprowadził tam rygorystyczny program szkoleniowy oraz wycofał coniedzielną paradę kościelną. Do jednej z bardziej kontrowersyjnych decyzji należało założenie pułkowego domu publicznego:

„Panie były badane przez lekarza wojskowego. Żołnierze podpisywali świstek, że używają przepisanych przez lekarza środków zapobiegawczych. Dzięki temu odsetek chorób wenerycznych był bardzo niski. Nie można było powstrzymać żołnierzy od zadawania się z kobietami, ale można było zapewnić im zdrowe kontakty”.

Podczas pierwszego spotkania Montgomerego z Churchillem wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa: „Churchill zapytał, czego się napiję, a ja odparłem: ‚Wody’. Był zdumiony. Dodałem, że nie piję i nie palę, i jestem w stu procentach sprawny; on odparł bez mrugnięcia okiem, że pije i pali, i jest sprawny w dwustu procentach”.

Walki podczas drugiej wojny światowej przyniosły mu dużą sławę, która była przez niego dodatkowo podsycana. Często porównywano jego zachowanie do gwiazd filmowych z Hollywood. Dbał o każdy szczegół. Zdecydował się przestać nosić australijski kapelusz na rzecz czarnego beretu Królewskiego Pułku Czołgów. W podjęciu decyzji pomogli mu Warwick Charlton, redaktor „Eight Army News”, „Crusadera” oraz Geoffrey Keating, szef Wojskowej Jednostki Filmowej i Fotograficznej. Uznano, że kapelusz o szeroki rondzie nie pasuje do ptasiej głowy oraz drobnej sylwetki generała. Później zrobiono mu odpowiednia sesję fotograficzna, której zdjęcia obiegły prasę na całym świecie.

Na podstawie:

T. Brighton, Gry Wojenne, Kraków 2011

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.3/10 (4 votes cast)
Montgomery, 6.3 out of 10 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.