Mario R. Dederichs – Heydrich-twarz zła [recenzja]

„Szczupły, wysoki blondyn o niebieskich oczach, inteligenty i pozbawiony skrupułów. Reinhard Heydrich był wzorowym narodowym socjalistą. Dzięki błyskotliwej karierze znalazł się w centrum decyzyjnym Trzeciej Rzeszy. Organizował aparat ucisku, eliminował przeciwników i zapoczątkował program <<ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej>>.”

 

Tymi słowami reklamuje się książka autorstwa Mario R. Dederichsa, korespondenta tygodnika „Stern” w Waszyngtonie, Moskwie i Bonn. Dederichs przez większość swojego życia badał historię Trzeciej Rzeszy, stąd też opublikował we wcześniej wspomnianym tygodniku cykl artykułów o Reinhardzie Heydrichu. Cieszyły się one dużą popularnością, dlatego też autor postanowił przygotować z nich książkę zatytułowaną nie bez przyczyny „Heydrich – twarz zła”.

Książka została podzielona na pięć rozdziałów dotyczących życia Reiharda Heydricha. Na uwagę zasługuje dodatkowy rozdział, w którym opisani są dzisiejsi zwolennicy ideologii Trzeciej Rzeszy. Wspomniana jest nawet gra komputerowa, w której można pokierować rodziną bohatera. Bardzo dobry jest styl, w jakim jest napisana książka. Nic dziwnego, jak już wspomniałem, pierwotnie były to artykuły do tygodnika. Ciekawym urozmaiceniem są fragmenty w formie opowiadania, które przywołują skojarzenia z Sensacjami XX – wieku Wołoszańskiego. A jest to bardzo miłe skojarzenie. Wartość „Heydricha” podnosi duża ilość cytatów zaczerpnięta z wielu źródeł. Autor nie unikał ostrych, mocnych treści. Doskonałym przykładem jest tutaj cytat z Waltera Mattnera, sekretarza policji z Wiednia: „Niemowlaki fruwały szerokim łukiem w powietrzu, a my strzelaliśmy do nich już w locie, zanim wpadły do dołu lub do wody. Byle tylko pozbyć się tego pomiotu(…)”. Czasem jednak cytaty są zbyt długie – zdarzają się takie, które zajmują okołu 1,5 strony.

Heydrich - twarz zła

Dla osób zainteresowanych bardziej szczegółową wiedzą autor przedstawia bardzo rozległą bibliografię, która obejmuje książki (także nazistowskie, jako źródło), artykuły z czasopism, publikacje naukowe, dokumenty, filmy, a także strony internetowe. Dodatkowo mamy krótkie biogramy ważnych osób Trzeciej Rzeszy, opracowany w formie wykresu system ochrony Trzeciej Rzeszy oraz kalendarium ludobójstwa. Takie dodatki wielce podnoszą, moim zdaniem, wartość książki. Życzyłbym sobie, żeby w każdej można było coś takiego znaleźć. Wynagradza to, że książka jest dość krótka, a także nie posiada zbyt dużo materiału graficznego.

Jest jedna rzecz, która zasługuje na krytykę. Dederichs lubi od czasu do czasu odchodzić od biografii Heydricha na rzecz przedstawienia innych osób. O ile w przypadku ojca bohatera ma to sens, to niekoniecznie ma to uzasadnienie w innych przypadkach. W rozdziale zatytułowanym „Przygotowania do zagłady Żydów” możemy przeczytać o O. Ohlendorfie, F. A. Six, A. Nebe. Zdaję sobie sprawę, że były to osoby powiązane z Heydrichem, ale powinno być to inaczej przedstawione.

Na sam koniec o sprawach technicznych. Książka jest wydana w twardej oprawie, na dobrej jakości papierze. Nie mam tutaj nic do zarzucenia. Chciałbym, żeby wszystkie książki trzymały podobny, solidny poziom.

Podsumowując „Heydrich – twarz zła” jest dobrą książką popularnonaukową dla osoby, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z większych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy. Dodatkowo jest dobrą bazą dla dalszych poszukiwań informacji. Napisana jest dobrym, lekkim językiem, który powinien być ciekawy dla każdego czytelnika.

 

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Dolnośląskie:

Publicat

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.