Maria Barbasiewicz – Dobre maniery w przedwojennej Polsce

Dobre wychowanie stanowiło podstawę życia w dwudziestoleciu międzywojennym. Zasady savoir-vivre obowiązywały nie tylko osoby z wyższych sfer, ale także i kelnerów czy subiektów. Jak wtedy się zachowywano ? Odpowiedź można znaleźć w książce Marii Barbasiewicz zatytułowanej Dobre maniery w przedwojennej Polsce.

Maria Barbasiewcz to historyk, która jest zainteresowana przede wszystkim historią sztuki, kulturą materialną, etnografią oraz socjologią. Jej dorobek naukowy obejmuje prace historyczno – urbanistyczne. Autorka dużo czasu spędziła poświęcając badaniu tradycji Mazowsza czego owocem jest siedem tomów zatytułowanych „Tradycja Mazowsza”.

Autorka zdecydowała, że „Dobre maniery w przedwojennej Polsce” nie będzie pretendować do bycia pozycją naukową, stąd też nie znajdziemy w treści przypisów. Mimo wszystko zdecydowano się na zamieszczenie obszernej bibliografii, a także spisu wykorzystanych ilustracji.

Dobre maniery w przedwojennej Polsce„Dobre maniery w przedwojennej Polsce” zostały podzielone na trzy części. Savoir-vivre, Zasady oraz Gafy. Nie jest to podział ścisły, bo zdarza się, że gafy pojawiają się już w pierwszej części. Bardziej przydatnym podziałem są użyte rozdziały, w których możemy znaleźć wzorce zachowań żołnierzy, kobiet, kupców, oraz wielu innych rzeczy. Kiedy zobaczyłem podtytuł gafy spodziewałem się naprawdę zabawnych historii. Trochę się zawiodłem. Widać zasady dobrego zachowania zmieniły się na tyle, że ówczesne niewyobrażalne potknięcia towarzyskie dzisiaj uszłyby prawie że na sucho. Jako przykład wystarczy podać sytuację kiedy żona ministra spraw zagranicznych pomyliła kolor rękawiczek na oficjalnym spotkaniu. Nie krytykuję tutaj całej treści dotyczącej gaf, ale inne fragmenty książki stoją na zdecydowanie wyższym poziomie.

Barbasiewicz, jak wcześniej wspomniałem, zdecydowała się stworzyć subiektywny przegląd zasad dobrego wychowania. Tekst jest bardzo dobry. Nie są to tylko przemyślenia autorki – bardzo często są poparte cytatami czy też całkiem dużymi fragmentami z ówczesnych podręczników dobrego wychowania. Dla mnie to duży plus, bo można poczuć ducha epoki chociażby przez dobór słownictwa jakie było wtedy używane.

Osobne słowa pochwały należą się szacie graficznej. Wydawnictwo Naukowe PWN zdecydowało się na użycie twardej oprawy i dobrej jakości papieru. Stąd też wszystkie fotografie, które w zdecydowanej większości pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego (partner wydania, nawiasem mówiąc warto odwiedzać stronę tego archiwum bo można znaleźć świetne zdjęcia), są świetnej jakości. Szczególnie dobre wrażenie robią te które zajmują całą stronę. W oprawie graficznej nie podoba mi się jedynie rozpoczynanie kolejnych akapitów, które umieszczone są w indeksie górnym z podkreśleniem

„Dobre maniery w przedwojennej Polsce” to interesująca książka dotycząca życia codziennego w międzywojennej Polsce. Dzięki tematyce, a także językowi używanemu przez autorkę lektura jest przyjemna a dodatkowo zawiera dużą porcję informacji. Warto ją mieć w swojej biblioteczce.

Wydawnictwo:  Wydawnictwo Naukowe PWN

Premiera: maj 2012

Liczba stron:  336

Cena: 89 zł

Książkę do recenzji udostępniło www.pwn.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Maria Barbasiewicz - Dobre maniery w przedwojennej Polsce, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Jedna myśl na temat “Maria Barbasiewicz – Dobre maniery w przedwojennej Polsce

 • 4 lipca 2014 o 12:06
  Permalink

  Chyba Kupię te książkę bo się interesuję historią

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.