List Kozaków do sułtana

Jest to odpowiedź Kozaków na ultimatum sułtana Mehmeda IV. Najprawdopodobniej jest to mistyfikacja, ale i tak warto ją znać.

Oto treść pisma Mehmeda IV:

„Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję Wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej Waszymi napaściami przejmować. Sułtan turecki Mehmed IV”

 

Odpowiedź Kozaków:

„Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z Ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz Ty, sukin Ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z Tobą ziemią i wodą, kurwa Twoja mać. Kucharzu Ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński Ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa Twoja mać.

O tak Ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz Ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!

Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami”

 

Tekst zaczerpnięty z:

www.wikipedia.org

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.2/10 (86 votes cast)
List Kozaków do sułtana, 9.2 out of 10 based on 86 ratings
Ciekawe? Podziel się!
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz

RelatedPost

14 thoughts on “List Kozaków do sułtana

  1. To nie sułtan pisał tylko jego lizodupny skryba .Jak zawsze ,jak zawsze.:)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
 1. Oj, co za sztuka dyplomacji 🙂

  Słyszałam, że Kozacy rzeczywiście pisali tego typu listy do Sułtana, które zresztą traktowane były, jako wielka obraza. Ten tutaj wydaje się jednak mocno podkoloryzowany współczesnym słownictwem. Niemniej jednak, jeśli dobrze pamiętam, ten list ukazał się swego czasu (chyba) w Focusie Historia. Ale pewności nie mam. Nie pamiętam też, czy napisane było, czy to rzeczywiście autentyczny list, czy jednak mistyfikacja.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Jeżeli tak było to znaczy tylko, że po śmierci Chmielnickiego upadła kozacka kadra dowódcza pod względem dyplomatycznym bo nawet do Jaremy potrafili napisać Jaśnie Oświeconemu Księciu Wojewodzie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  1. Bo tfu.. Jeremi a nie "Jeremy" chyba ze "nasi" Kozacy pisali jeszcze do kogos w Angli czego niejestem swiadom, byl Chrzescijaninem a Sultan dla nich bydlem muzlumanskim i odpowiedzieli mu tak samo jak bydlu , zreszta tak jak tfu Jeremi odpowiedzial im .

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.