Kwiatki PRLu

PRL był to raj dla nieudaczników i niedouków. Intendetura, wypierdki, zezowaci umysłowo doświadczali najwyższych zaszczytów i pieniędzy. A przede wszystkim władzy. Kierowali, rządzili, decydowali – a były to matoły najwyższej rangi – Stanisław Tym

– w 1952 został opublikowany tom przemówień Bieruta. Od tego czasu zjazdy partii, kongresy zaczynały się od słów „jak powiedział towarzysz Bierut”

– z okazji 60 urodzin Bieruta „Trybuna Ludu” przez dwa tygodnie publikowała życzenia dla solenizanta

– według anegdoty Stalin zaproponował Bierutowi wybudowanie osiedla, metra, albo pałacu. Polski polityk odpowiedział, że metra nam nie potrzeba, osiedle damy radę sami zbudować. W ten sposób w Warszawie jest Pałac Kultury i Nauki. Jako ciekawostkę należy podać, że do 1990 był to trzeci co do wielkości budynek w Europie. Dla budowniczych pałacu wzniesiono osiedle, kino i basen.

– przykładowe hasła z PRLu – „Niech żyje 1 maja – dzień międzynarodowej solidarności ludzi pracy w walce o pokój, demokrację i postęp techniczny”, „Niech żyje ZSRR – niezwyciężona ostoja pokoju i socjalizmu”, „Rozwińmy ruch wynalazczości i racjonalizacji. Skracajmy drogę od pomysłu do produkcji”, „Sejm PRL – władza ludu dla ludu”. Nic dziwnego, że hasła były parodiowane. Przykładowo „Partia walczy z narodem o lepsze jutro”, „Niech nam żyje towarzysz Stalin, co ma usta słodsze od malin”, „Literaci do piór, studenci do nauki, pasta do zębów”

– kiedy prezydent USA odwiedził Polskę mówiono: „Oto Gerald Ford, polityk, wybitny mąż stanu, skończył Uniwersytet Yale”, konfrontowano go z Gierkiem: „Oto Edward Gierek, sekretarz KC, mąż Stanisławy, skończył 63 lata”

– Chruszczow pyta Gomułkę o Mickiewicza. „Ależ on już nie żyje, drogi Nikito” – mówi Gomułka. „I za to cię, Władek, lubię, za to cię lubię” – odpowiedział Chruszczow

– fragmenty parodii przemówień Gomułki w Radiu Wolna Europa: „Nasze kury polskie, idąc za przykładem bohaterskich kur radzieckich, zniosły o 3,6 jaja więcej od kur zgniłego Zachodu”, „Kardynał Wyszyński, omawiając stan polskiej gospodarki, powiedział, cytuję: >>Jezus Maria <<, koniec cytatu”, „Polscy ekonomiści, którzy od 30 lat zastanawiali się, jak podnieść wartość złotówki, doszli do wniosku, że należy w złotówce wywiercić dwie dziurki i sprzedawać ją jako guziki po złoty pięćdziesiąt”

– zarządzenie z Lublina: „Sekcja służby pracowniczej załatwia sprawy pracownicze jedynie w godzinach 7-9 i 11-12. Poza wymienionymi godzinami przyjmowani są jedynie pracownicy w wypadku ich śmierci”

Meblościanka

– „Między Janowicami a Chobrzanami (Sandomierskie) na łące ukazuje się fioletowe światełko, tzw. błędny ognik. Mieszkańcy utrzymują, że jest to duch zmarłego geometry, który kiedyś źle wymierzył ten teren” – „Przekrój”

– inne cudowne wydarzenie: „Huba rosnąca na krzyżu przy polnej drodze uległa deformacji, przybierając  kształt podobny do ludzkiej twarzy. Ciągnący ze wszystkich stron pielgrzymi dopatrują się w hubie twarzy świętych. Fotografie huby idą po stówie, wypożyczenie lornetki (huba tkwi w zacienionym miejscu, a krzyż jest wysoko)  – 20 zł

– „Jedną z atrakcji odpustów miasteczka w powiecie nowatorskim jest stragan, gdzie można zobaczyć, jak się będzie wyglądać w trumnie – na dużym płótnie wymalowana jest otwarta trumna, z gromnicami, wieńcami i otworem na głowę. Po przeciwnej stronie umieszczone jest lustro, w którym odbija się twarz delikwenta żądnego własnego widoku w trumnie” – Przekrój

– pod koniec lat 60. policzono znajdujące się w Warszawie zwierzęta. Na Śródmieściu naliczono siedem krów, 11 koni, 110 świń i owcę. Dodatkowo warto wspomnień, że według badań tylko 37 osób na 1000 codziennie myje nogi.

– w Krakowie mieszkała Dzidiana Solska, wróżka, która zaczynała jako modelka. Mowiła: „Ja jestem jak z Rubensa, ja jestem miłość i natchnienie artystów. Wybitnych modelek było w historii świata pięć. Ja jestem szóstym elementem”

– w 1960 zaprezentowano automat do sprzedaży prezerwatyw. „Jest to nieduża skrzyneczka blaszana, przystosowana do powieszenia na ścianie. Po wrzuceniu pięciozłotowej monety, wyskakuje z okienka jedno opakowanie zawierające 2 prezerwatywy”, Gazeta Poznańska

– O kinie: „Mąż nie pozwala. Twierdzi, że kobieta mająca czworo dzieci powinna zajmować się garnkami. Uważa, że do kina chodzą tylko kobiety zepsute i tam psują się jeszcze bardziej. Dlatego mam przykrości albo dostaję lanie, albo muszę stać do późnych godzin pod zamkniętymi drzwiami”, „Nowa Wieś”, 1961

– „We wrześniu 1964 otwarto wiejskie Kluby >>Ruchu<< w Siennicy Małej i Tarnawie pow. Krasnystaw. Jednocześnie we wsiach tych zabłysło światło elektryczne i włączono telewizory. Zaraz po zakończeniu uroczystości doprowadzenie elektryczności zostało zlikwidowane”, „Polityka”

– z rozmowy z dyrektorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, 1978, „Kulisy”:

– W jaki sposób dbacie o estetykę ludzi i wozów?

– Kierowcy jeszcze w tym roku zostaną umundurowani. Tak samo w komunikacji miejskiej. Każdy wóz myty jest codziennie przed wyruszeniem na miasto. Wymieniliśmy również wszystkie pokrowce na siedzeniach. A kierowcy jadący na kurs do ślubu mają nawet białe rękawiczki.

– I wkładają je?

– Nie. Trudno byłoby nadążyć z praniem. Ale leżą obok…”

 

Źródło:

W. Kot, PRL – jak cudnie się żyło!, Poznań 2011

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
Kwiatki PRLu, 8.0 out of 10 based on 3 ratings

Jedna myśl na temat “Kwiatki PRLu

 • 11 stycznia 2013 o 20:15
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  szukam całej parodii przemówienia Gomułki. Było tam jeszcze m. in.: przed wojną nie mieliśmy nic, teraz mamy 10 razy więcej; przed wojną byliśmy o krok przed przepaścią, teraz uczyniliśmy duży krok na przód.
  Pamiętałam, jak to nasze kury polskie, idąc za przykładem bohaterskich kur radzieckich….

  Jak ktoś ma namiar na ten kabaret, proszę o info na: maryzpolski@gmail.com. Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.