Krótkie fakty

Część pierwsza ciekawostek zebranych z Facebooka

– „nierządna to jest rzecz twarzy sobie tynkować” – wypowiedź z XVII wieku na temat upiększania się przez kobiety

– W 1753 student obraził żołnierza nazywając go „śledziem”. Żołnierz uderzył go, a żak został aresztowany. Studenci zdecydowali się bronić kolegi. Udało im się opanować bramy a także wytoczyć ukradzioną armatę na ulicę, by ostrzeliwać ratusz. W ruch poszły także kamienie. Ostatecznie aresztant został zwolniony, a do Krakowa przysłano pułk artylerii. Część studentów, decyzją rektora, została wydalona z miasta

– Popularnym wyzwiskiem w Krakowie było „murwa z kozakami wytłuczona”

– Pewnego razu wydano książkę krytykującą Einsteina pt. „100 autorów przeciw Einsteinowi”. Bohater publikacji tak odpowiedział na zarzuty: „gdybym nie miał racji, wystarczyłby jeden!”

– Pewne polskie miasta posiadały miejską nierządnicę. W Kunowie była to „meretrix Heva dicta Pierdolonka

– W 1651r sądzony był Wojciech z Poznania, który od 10 lat był „noszący się za babę”. W Krakowie wziął ślub z Sebastianem Słodownikiem. Mieszkali razem przez dwa lata w Poznaniu. W tym mieście każdy z nich wziął sobie kobietę. Wojciech wrócił do Krakowa gdzie wziął ślub z Wawrzyńcem Włoszkiem. Ostatecznie Wojciech w opinii społecznej uchodzący za kobietę został spalony za wykroczenia przeciw naturze.

– Fragment z epopei o Gilgameszu na temat człowieka Enkidu: „Pił piwo; pił je siedmiokroć; umysł jego wyzwolił się; zakrzyknął na cały głos; ciało jego napełniło się błogością, a jego twarz rozpromieniła się”

– ubiór średniowieczny nie miał kieszeni, dlatego też pieniądze wieszano u pasa w specjalnych woreczkach – mieszkach. Stąd w języku polskim „rzezimieszek” ten co „rzeże mieszki”

– Według statutów paryskich dzień w pracy w lecie trwał od 4 rano do 20 wieczór. Tak więc w lecie pracowano 16-17 godzin, a zimą nie więcej niż 11.

– W średniowiecznym szpitalu na jednym łóżku leżały przeważnie trzy osoby

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (4 votes cast)
Krótkie fakty, 7.0 out of 10 based on 4 ratings

2 myśli na temat “Krótkie fakty

 • 3 września 2010 o 03:00
  Permalink

  powinno być "rzezimieszek to ten, który rzeza mieszki", a nie "żerze".

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
  • 3 września 2010 o 10:16
   Permalink

   Nie jestem pewien, bo wzorowałem się na tym co jest w książce.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.