Konkurs – Kadell – „Katyń w oczach zachodu”

Oto następny konkurs.

Katyń w oczach Zachodu

Franz Kadell twierdzi, że „historię można czytać jak powieść kryminalną”, co udowadnia krok po kroku swoją książką.

Kadell stworzył pasjonującą, a przy tym doskonale udokumentowaną opowieść o kulisach zbrodni w Katyniu, dokonanej przez radzieckie NKWD na polskich oficerach wziętych do niewoli, a także o zakłamaniach i manipulacjach, jakie na przestrzeni lat rozgrywały się wokół niej na płaszczyźnie pamięci historycznej oraz polityki międzynarodowej.

Książka w atrakcyjny sposób porządkuje wiedzę o zbrodni katyńskiej, którą autor prezentuje w szerszym kontekście problematyki II wojny światowej i kształtowania nowego porządku w powojennej Europie. Sięga po relacje świadków, rekonstrukcje rozmów czy zbeletryzowane opisy, nie unikając przy tym osobistego tonu narracji, po to, by mocniej angażować czytelnika. Ważnym jej elementem jest rozdział poświęcony katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęli przedstawiciele polskich władz. Autor wplata ją w kontekst zawirowań na polskiej scenie politycznej ostatnich lat, ukazując rządzące nią wewnętrzne napięcia, które tak wyraźnie ujawniły się po tej tragedii.

Na pograniczu dziennikarstwa i historii powstała książka będąca widomym świadectwem zmian, jakie zachodzą w świadomości ludzi Zachodu, coraz częściej skłonnych patrzeć na historię również z perspektywy narodów będących po wojnie w orbicie wpływów ZSRR. Jest ona wartościową próbę opisania tego, z czym w Polsce kojarzy się nazwa Katyń, tym cenniejszą, iż obywającą się bez zbędnych uproszczeń, ale i nadmiernej drobiazgowości wywodu.

za: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/155907/katyn-w-oczach-zachodu.html

 

 

Katyń w oczach Zachodu

 

Oto pytanie konkursowe:

Jaki radziecki polityk był bezpośrednio odpowiedzialny za zbrodnię katyńską?

 

Wygrywają dwie najszybsze odpowiedzi. Odpowiedź należy przesłać na adres: nieznanahistoria@gmail.com

 

Książki ufundowało Wydawnictwo PWN.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

2 myśli na temat “Konkurs – Kadell – „Katyń w oczach zachodu”

 • 13 lipca 2012 o 17:26
  Permalink

  Książka byłaby ok, gdyby nie właśnie wplątanie katastrofy Smoleńskiej. Od 2 lat nie obchodzimy już zbrodni katyńskiej w której zginęły tysiące polskich patriotów, ale tragedię smoleńską, gdzie zginęła część "rządu". Bez urazy, ale Katyń ma pierwszeństwo a zastąpienie tego tematu tragedią tupolewa, no cóż brak słów.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
  • 21 listopada 2012 o 00:20
   Permalink

   pisze:Ekhm Wiosenek to ja mam troszkę więcej 😉 Dokłądnie to o 3 więcej Ale się zizdwiłem, że ktoś tego bloga jednak czyta to miłe 🙂

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.