Kąpiel oczu

„Powinniśmy przynajmniej raz na dzień starannie kąpać oczy.”

„W tym celu wziąć miskę wody, dolać kilka kropli Augenwolu i zanurzyć całą twarz w wodzie, przyczem oczy zostawić otwarte. Z początku przyjdzie nam to trochę trudno, jednakże po krótkim czasie ćwiczenie to z łatwością wykonać można (Fig. nr 6.).Przed zanurzeniem twarzy odetchnąć głęboko. Po dwóch tygodniach tego rodzaju kąpieli można dodać jeszcze łyżeczkę soli do wody. Woda może być chłodna, mniejwięcej jak się jej używa do picia.Komu kąpiel w umywalni jest niedogodna ten niech używa t. zw. wanienki do kąpania ócz.Powiedziałem już wyżej, że powinno się brać codziennie taką kąpiel, o ile zaś możliwe nawet dwa razy dziennie, co naturalnie tylko dodatni może mieć wpływ. (…)

„Przepracowanie oczu wpływa szkodliwie nietylko na sam wzrok, ale ponadto na cały ustrój nerwowy ciała ludzkiego. Dr. Ranney spostrzeżenia swoje zebrał na setkach pacyentów, cierpiących na różne choroby i których koledzy jego wyleczyć nie mogli. Szczególną uwagą zwrócił dr Ranney na oczy u wszystkich swoich pa-cyentów i osiągnął przez zupełne i prędkie wyleczenie ich zadziwiające rezultaty Z pomiędzy wielu chorób, jakie przez dra Ranney specyalnie zostały wyleczone, wymieniam następujące: Ból głowy, newralgia, Taniec św. Wita, bezsenność, Dolegliwości żołądka i organów trawienia, Słabość nerwowa, słabość umysłowa. Kilka wypadków wyjętych z ogólnej liczby niniejszym przytaczam poniżej: Pewien ojciec duchowny, który 12 lat cierpiał na chorobą św. Wita i oprócz tego często miewał halucynacye, odwiedzał daremnie rozmaitych lekarzy i liczne szpitale. Czoło jego pokryło się głąbokiemi zmarszcz kami, a w nocy trapiła go bezsenność. W końcu za ledwie mógł czytać i pisać. Dr. Ranney poznał od razu, że oczy tego pacyenta były przepracowane, wy czerpane i osłabione, więc nasamprzód zaczął kuracyą od doprowadzenia ócz i wzroku do normalnego stanu. Pacyentowi nie wolno było natężać muszkułów ocznych i nerwów wzroku i po siedmiu dniach ustały halucy-nacye, a w stosunkowo krótkim czasie nastąpiło zupełne wyleczenie. Pewna dziewczyna 18-letnia cierpiała na silny rozstrój nerwowy połączony z tańcem św. Wita w tak wysokim stopniu, że jej głowa, ręce i nogi ciągle drżały. Nawet głos jej stawał się coraz słabszy i nie- wyraźniejszy. Był to bardzo ciążki wypadek, gdyż wielu wybitnych lekarzy orzekło, iż choroba ta nie da się wyleczyć. Dr. Ranney leczył ją na przepracowa nie wzroku i już po kilku dniach stan jej się polepszył i w przeciągu jednego miesiąca dziewczyna była zupełnie zdrowa (…)”
„Jest znanym w medycynie faktem, iż nerwowość, w wysokim stopniu, histerya, a nawet niemoc umysłowa, często bywają zaliczane do skutków przepracowania oczu. jak już nadmieniłem wyżej, najlepszem w takich razach lekarstwem jest masaż Augenwolem i regularna gimnastyka oczu. Jednakże oprócz zastosowania Augenwolu nie zaszkodzi używanie jakiego środka pożywnego, wzmacniającego nerwy. Proszą mię dobrze zrozumieć: jeżeli mówią »środka wzmacniającego nerwy«, to nie mam na myśli jakiegoś lekarstwa, tylko preparat istotnie pożywny. Szukałem całe lata takiego preparatu i zna lazłem go w końcu, a nazwisko jego »Kasogen«. Kasogen jest proszkiem, który się bierze trzy do cztery razy dziennie przy jedzeniu. Jeżeli ktoś jest bardzo nerwowym, lub się czuje bardzo wyczerpanym, to może wziąć każdy raz pełną łyżeczką od herbaty. Jeżeli zaś chodzi o lżejszą nerwowość przemijającą, to wystarczy za każdym razem pół łyżeczki. Kasogen można zażywać w każdym napoju, jednakże polecam najwięcej kakao i mleko. (…)”
„Zadziwiające skutki Augenwolu powiększone za użyciem aparatu do masażu pochodzą po części stąd, że płyn z powodu ciśnienia powietrza głąbiej się dostaje do wnętrza oka, z drugiej strony cyrkulacya krwi podnosi się przez regularne ciśnienie powietrza i wpływa nader orzeźwiająco na cały ustrój oka. Jak nam wielokrotnie donoszono, da się w ten sposób Augenwolem usunąć t. zw. podwójne widzenie i szpecącą zyzowatość. Również dobre skutki osiągnąć (…)”
„Nader cenne zalety posiada aparat nasz pod względem kosmetycznym. Wszelkie zmarszczki znikają już po krótkim czasie, oko staje się piękniejszem, nabiera życia i pewnego wyrazu i blasku. Wiemy nawet o wypadkach takich, gdzie panie po użyciu naszej metody o 10 lat odmłodniały, gdyż znaną jest rzeczą, iż jedynie oko nadaje twarzy życie i wyraz. Ospałego i leniwego wyrazu oczu, pochodzącego nieraz z przesiadywania po nocach, jak również t. zw niebieskich kół pod oczami, można się w łatwy i prędki sposób Augenwolem i aparatem naszym pozbyć. Cena aparatu do masażu wynosi M. 5.—, chociaż sumiennie mogą zapewnić każdego, iż wart jest o wiele wart. (…)”
To tylko wycinki z większego tekstu reklamowego, który zatytułowany jest:
Jak posiąść dobry wzrok i jak go zachować? : cenne rady i wskazówki dla każdego., Berlin 1897
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
Kąpiel oczu, 5.5 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.