Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL – Andrzej Klim

Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL to opowieść o wydarzeniach i ludziach nie zawsze najważniejszych dla życia Polski w latach 1945-1989, ale z pewnością najbarwniejszych. To dzięki w nim szarej rzeczywistości było o kim i o czym plotkować”. Takimi słowy na tylnej stronie reklamuje się najnowsza książka wydawnictwa PWN. Sprawdźmy więc, co możemy zastać w środku.

Czytałem już kilka książek, które były zbiorem wszelakich ciekawostek dotyczących PRLu. Najczęściej dotyczyły kolejek, braku towarów i wielu absurdów życia codziennego. W tym wypadku jest trochę inaczej. Sięgając do spisu treści można od razu zauważyć, że autor, Andrzej Klim, skupił się przede wszystkim na znanych osobach,  „arystokracji” tamtych czasów. Mamy więc modelki, aktorki, piosenkarki czy też sportowców oraz informacje na temat ich zmagań z absurdami życia w Polsce Ludowej. Książka składa się z kilku dłuższych, niepowiązanych ze sobą artykułów. Generalnie nie ma tutaj zachowanej chronologii, są to raczej wycinki z życia znanych osób. Jakbyśmy rozbili książę na części to w dalszym wypadku byłby taki sam sens – założę się, że w nieco skróconej wersji artykuły mogły by się pojawiać w gazetach i nie straciły by wiele ze swojej wartości.

Skupmy się na chwilę na samej treści – „Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL”  mimo tytułu nie jest pozycją specjalnie zabawną. Autor mimo wytykania niedorzeczności raczej skupia się na prawidłowym przedstawianiu faktów historycznych. Nie stroni także od anegdot, ale praktycznie każda z nich zakończona jest odpowiednim przypisem. Tutaj dochodzimy do pierwszego z moich zarzutów, który jest skierowany raczej w stronę wydawcy. Szkoda, że przypisy znajdują się na końcu książki – a więc żeby sprawdzić skąd pochodzi dany cytat lub skąd zaczerpnięto informację o wydarzeniu trzeba przekartkowywać się do końca. Mało to wygodne dla kogoś, kto chce zweryfikować pewne fakty lub po prostu pogłębić wiedzę. Nawiasem trzeba wspomnieć, że Klim ochoczo sięga po źródła internetowe, a więc możemy w przypisach zobaczyć takie źródła jak wp.pl, wysokieobcasy.pl, Focus historia i tym podobne.

W każdym razie przyznać trzeba, że dobór treści jest dość oryginalny, więc „Jak w kabarecie” nie jest pozycją, która niknie w szeregu innych, podobnych skupiających się na nostalgii za PRLem. Chociaż równie dobrze mogłaby być częścią większej całości, lub też rozbita na cykl mniejszych artykułów. Niestety autor nie pokusił się o napisanie wstępu i zakończenia, więc nie wiemy w jaki sposób dobierał materiały do swojej książki. Klim swobodnie operuje piórem – praktycznie każdy z artykułów jest napisany w ciekawy sposób, a książka daje dużo przyjemności z czytania. Żałuję, że nie zdecydowano się na napisanie kilku notek biograficznych o postaciach występujących w treści. O ile raczej wszyscy znają Marylę Rodowicz to raczej nie każdy będzie kojarzył np. Ninę Andrycz.

Podsumowując „Jak w kabarecie” jest pozycją udaną, wnoszącą pewną dozę informacji na temat życia w Polsce Ludowej. Nie do końca jest tym co się spodziewałem, ale forma przyjęta przez autora jest jak najbardziej do przyjęcia. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś innego w tej tematyce to jak najbardziej może po nią sięgnąć.

Andrzej Klim – Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL, Warszawa 2016, Wydawnictwo PWN
Liczba stron: 296
Typ oprawy: twarda
Cena w dniu premiery 39,90 zł

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL - Andrzej Klim, 1.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.