Ikony PRL. Bohaterowie tamtych lat

Ikony PRL to kolejna książka wydawnictwa Demart, która opiera się na wspomnieniach dotyczących czasów kiedy Polska była krajem satelickim ZSRR.

W książce został zamieszczony podtytuł „Bohaterowie tamtych lat” i jak można się było spodziewać treścią jest przedstawienie najważniejszych osób żyjących w tamtych czasach. Dostępny jest pełen przekrój postaci od sportowców, aktorów, muzyków na postaciach fikcyjnych takich jak Kapitan Żbik czy też Porucznik Borewicz. Ponadto opisywane są przedmioty lub też zachowania, które miały wielkie znaczenie dla ludzi przykładem jest sposób picia kawy:

Całość została podzielona na rozdziały: Władcy (przedstawienie polityków), Herosi, Cały naród buduje swoją stolicę, Młodzież przyszłością narodu, 1001 drobiazgów, Przejściowe trudności.

Ikony PRLIkony PRL jest bliźniaczo podobna do Życia PRL (która wcześniej była recenzowana na łamach bloga). Mamy więc taką samą szatę graficzną, również bogato ilustrowaną. Szkoda, że część zdjęć się powtarza – są identyczne z tymi w Życiu PRL. W zasadzie można powiedzieć, że treść książek jest bardzo podobna – tak jak bardzo zbliżona do siebie jest bibliografia. Trafiłem nawet na fragment dotyczący policjantki Lodzi, który jest identyczny jak we wcześniej wymienianej książce. Zostały popełnione te same błędy – nie został podany w widocznym miejscu autor tekstu (kim są autorzy możemy dowiedzieć się na ostatnich stronach, niedaleko bibliografii). Całość jest promowana przez Michała Ogórka, felietonistę, satyryka i dziennikarza, który podobnie jak Fedorowicz wprowadza do tematyki rozdziału dzieląc się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami dotyczącymi konkretnego zagadnienia.

Niezbyt dobrym posunięciem ze strony wydawnictwa jest sprzedawanie Ikon PRL razem Życiem PRL (dochodzi do tego jeszcze tom dotyczący motoryzacji), ponieważ, tak jak wspomniałem wcześniej, część treści się powtarza i czytelnik może czuć się oszukany.

Mimo tego przyznać trzeba, że jest to sprawnie napisana, ciekawa książka. Dla kogoś poszukującego nie tyle wiedzy dotyczącej polityki, a codziennego życia społeczeństwa to powinien być zadowolony.

Wydawnictwo:  Demart

Premiera: kwiecień 2011

Liczba stron:  263

Cena: 36,90 zł

Książkę do recenzji udostępniło Demart

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.