Graffiti ku czci Powstańców

Dnia 1 sierpnia, w dniu 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w siedmiu lokalizacjach stolicy pojawiły się graffiti chodnikowe z motywem zamordowanej Syrenki, symbolu Warszawy. Malowanie rozpoczęło się happeningiem z udziałem mieszkańców Warszawy, którzy na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej oraz Świętokrzyskiej czynnie uczestniczyli w tworzeniu graffiti i w ten nietypowy sposób oddali hołd poległym Powstańcom. Akcję o nazwie „POWSTANIE“ zorganizowała agencja komunikacji Hypermedia Isobar we współpracy z firmą Posterscope, specjalistą od komunikacji Ouf of Home (OOH).

 

Celem akcji społecznościowej „POWSTANIE“ jest w świeży i oryginalny sposób opowiedzieć o tym, co stało się 67 lat temu i skłonić Warszawiaków do głębszej refleksji. W ramach akcji w siedmiu lokalizacjach stolicy agencje Hypermedia Isobar oraz Posterscope stworzyły grafitti chodnikowe z motywem „zamordowanej“*** Syrenki, symbolu Warszawy.

Biuro Hypermedia Isobar_Domaniewska 49_Trinity Park_2

Akcję otworzył happening uliczny dla Warszawiaków, do udziału w którym mieszkańcy stolicy zaproszeni zostali za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej oraz Świętokrzyskiej, od godziny 8:00 rano przechodnie oraz turyści uczestniczyli w tworzeniu graffiti.

Świętokrzyska, Marszałkowska

Pozostałe miejsca, w których namalowane zostały Syrenki to: pasaż Dworca Centralnego, okolice tablicy pamiątkowej Powstania na terenie Parku Królikarnia, przy kamieniu pamiątkowym w Wilanowie, plac przed Ratuszem Bemowo, wejście do siedziby ITI oraz dziedziniec biura Hypermedia Isobar przy ulicy Domaniewskiej 49. Graffiti o rozmiarach 2,5m x 2,5m pozostaną na chodnikach Warszawy do końca miesiąca i będą przypominać mieszkańcom stolicy o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku.

Historia żyje w nas tak długo, jak długo skłania do refleksji. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć o tamtych czasach. Robimy to używając nowoczesnego języka, tworząc wiadomość dla współczesnych Polaków, pisaną w sposób mocny i angażujący, tak aby wywołać autentyczną zadumę i wzruszenie -mówi jeden z autorów projektu ‘’POWSTANIE’’, Maciej Nowicki, Managing Creative Director w agencji komunikacji Hypermedia Isobar.Dworzec Centralny

Zdjęcia z happeningu i innych lokalizacji opublikowane zostały na stronach internetowych Hypermedia Isobar i Posterscope oraz na profilach agencji na Facebooku.

*** Motyw ‘’zamordowanej’’ Syrenki to obrys Syrenki, z porzuconymi tarczą i mieczem oraz cyframi ‘’1’’, ‘’9’’, ‘’4’’ i ‘’4’’. Taka forma wyrazu nawiązuje do współcześnie znanych – ofiary morderstw obrysowuje się na miejscu zdarzenia i oznacza cyframi istotne punkty zdarzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Graffiti ku czci Powstańców, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.