Gao Ertai – W poszukiwaniu ojczyzny

Kiedy myślimy o obozach pracy czy generalnie o obozach represji to chodzi nam przede wszystkim o te zbudowane przez Niemców czy też o tych radzieckich. Niewiele osób wie co działo się w chińskich obozach pracy.

Dzięki autobiograficznej książce autorstwa Gao Ertai możemy dowiedzieć się z pierwszej ręki jak wyglądało życie i praca w chińskim obozie pracy. Ten pisarz, malarz, krytyk oraz wykładowca urodził się w 1935 roku w prowincji Jiangsu w Chinach. Do obozu trafił z powodu opublikowania tekstu „O pięknie“, w którym dopatrzono się poglądów prawicowych. Podczas swojego życia skazywany był kilkukrotnie. Ostatecznie zdecydował się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Las Vegas w Nevadzie.

Książka napisana jest trudnym językiem. Nie wiem czy to zasługa innej kultury czy też po prostu stylu pisarza, ale trzeba ją czytać z dużym skupieniem. W zrozumieniu przeszkadzają odwołania do religii buddyjskiej a także chińskiej filozofii czy też po prostu historii, gdzie wiele jest nieznanych czytelnikowi nazwisk. Zdaję sobie sprawę, że praca autora była by bez tego niepełna, ale zaznaczam też, że dla Europejczyka, który generalnie ma niewielkie pojęcie o kulturze i mentalności Chińczyka czasami może być trudno wszystko zrozumieć.

w-poszukiwaniu-ojczyznyPod względem historycznym dostajemy świetną relację dotyczącą warunków życia obozowego. Mamy opisy poszczególnych osób a także wydarzeń w których uczestniczyli. W pracy Gao Ertai na pierwszy plan wybija się duża siła psychiczna autora oraz świadomość przemijania. Na podziw zasługuje zachowanie wrażliwości na piękno przyrody, które przejawia się bardzo często na kartach książki. Wiele scen przedstawionych przez autora daje do myślenia, na mnie osobiście podziała scena gdzie zabijana jest gazela.

Żałuję, że nie zdecydowano się by zamieścić w książce mapy przedstawiające lokalizację chińskich obozów pracy. Dla większości osób nazwa czy też podane słownie umiejscowienie niewiele będzie mówić. Nie wspominając już o tym, że nie ma żadnego – nawet współczesnego – zdjęcia, które przedstawiało by autora. Jedyny dodatek jaki możemy znaleźć to esej „O pięknie“, który był powodem uwięzienia autora. Dzięki temu sami możemy sami wyrobić sobie osąd czy w tekście znalazły się treści prawicowe czy też nie.

„W poszukiwaniu ojczyzny“ to książka trudna, ale dostarczającą wiele informacji dotyczączych chińskich obozów pracy. Poleciłbym ją jednak osobom zainteresowanym Chinami czy też generalnie pojętą kulturą azjatycką. Nie każdemu styl pisania Gao Ertai może przypaść do gustu

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Czarne: www.czarne.com.pl

Wydawnictwo:  Wydawnictwo Czarne

Data wydania:   2012

Liczba stron: 304

Cena: 36,90 zł

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.