Franz Kadell – Katyń w oczach zachodu

Tematyka Katynia jest powszechna w polskich mediach. Jeśli chcemy sięgnąć po jakąś pozycję historyczną to również nie możemy narzekać. Czym różni się w takim razie praca Franza Kadella zatytułowana „Katyń w oczach zachodu“?


Uważam, że bardzo ważne jest by czytać książki dotyczące polskiej historii pisane przez osoby obcej narodowości. Dzięki temu możemy zbudować nieco inny obraz, niż ten który został utarty w naszej historiografii. Zawsze warto wysłuchać kilku stron. Tym razem przyszło mi wysłuchać Franza Kadella, który przedstawił reakcję zachodu na zbrodnię katyńską.

Katyń w oczach zachodu
Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, w którym autor stopniowo przedstawia swoje stanowisko, a także prezentuje fakty dotyczące zbrodni radzieckiej. Mnie najbardziej przypadł do gustu rozdział „Inscenizacja kłamstwa“ gdzie możemy przeczytać o procesach pokazowych, sposobie przeprowadzenia śledztwa przez Rosjan, a także rozpatrywanie sprawy w Norymberdze, którą autor opatrzył wiele mówiącym tytułem „Farsa w Norymberdze“,. Świetnie się czyta również rozdział „W czasie zimnej wojny“, gdzie autor pokazuje, że prawda o Katyniu była nadal ukrywana.
Kadell zdecydował się wspomnieć także o drugiej narodowej katastrofie, która miała miejsce w roku 2010. Niestety ten rozdział nie jest zbyt aktualny, co słusznie zauważa PWN, poprzedzając go stosowną notką.
„Katyń w oczach zachodu“ to książka z bardzo dobrze rozbudowaną bibliografią, w której oprócz polskich prac możemy znaleźć także literaturę zagraniczną. Każdy rozdział został opatrzony dużą liczbą przypisów co pokazuje jak wiele pracy włożył w autor by zapewnić jak najwyższy poziom rzetelności.
„Historię można czytać jak powieść kryminalną“ możemy przeczytać z tyłu książki. Zazwyczaj nie oceniam w ten sposób pozycji historycznych, lecz skoro zdecydowano się reklamować w ten sposób dzieło Kadella, to myślę że można zrobić wyjątek. Jest to raczej zwykła książka historyczna, z odpowiednią ilością cytatów z wypowiedziami świadków. I dobrze, bo nie jestem przekonany, żeby używanie fabularyzowanych wstawek w stylu Wołoszańskiego, akurat w tym przypadku zdało egzamin. Jest dobrze tak jak jest, ale na pewno nie czyta się tego tak szybko i lekko jak powieść. By zachować ścisłość jest jeden fragment dotyczący rozmowy Sikorskiego ze Stalinem, ale nie wpływa on na ogólną ocenę książki.
„Katyń w oczach zachodu“ posiada kilka zdjęć wydrukowanych na papierze kredowym. Zdjęcia są dobrze opisane, zamieszczone są nawet fotografie dotyczące Smoleńska 2010. Dobrym dodatkiem jest także mapa, na której znajdują się miejsca masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD. Na samym końcu możemy znaleźć indeks osób występujących w tekście, co pozwala łatwiej znaleźć się w gąszczu nazwisk.
Kadell napisał swoją książkę w rzetelny sposób. Jest w niej wszystko, czego oczekiwalibyśmy o tematyce katyńskiej. Co prawda nie jest to język tak lekki i wciągający jak w powieściach, ale i tak trzyma bardzo dobry poziom i każdy kto przeczyta „Katyń w oczach zachodu“ powinien być usatysfakcjonowany.

Wydawnictwo:  Wydawnictwo Naukowe PWN

Premiera: kwiecień 2012

Liczba stron:  264

Cena: 44,99 zł

Książkę do recenzji udostępniło www.pwn.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.