Dziewica dla Kozaka

Wśród kozackich panien duże znaczenie miało zachowanie czystości do ślubu. Ciekawy opis uroczystości pokładzin zostawił Beuplan – podróżnik.

 „Gdy zbliża się godzina pokładzin panny młodej, zamężne krewniaczki pana młodego biorą ją ze sobą i prowadzą do jednej z komnat, gdzie zostaje ona rozebrana do naga. Dokładnie ją oglądają ze wszystkich stron, spozierając nawet i za uszy, przebierając i grzebiąc między palcami u nóg i w innych częściach ciała bacząc czy nie znajdzie się tam kropla krwi lub agrafka, albo też kawałek bawełny nasyconej czerwonym syropem. Gdyby coś takiego znaleziono, wesele niechybnie byłoby zakłócone i nastąpiłoby wielkie zamieszanie. Lecz jeśli niczego nie znajdą, wdziewają na pannę młodą piękną bawełnianą koszulę, całkiem białą i nową, po czym układają ją między dwoma prześcieradłami. Wówczas każą panu młodemu przyjść do rozebranej, by się z nią położył. Gdy młodzi leżą już razem, spuszczają zasłonę, a tymczasem większość z tych, co towarzyszą uroczystościom, wkracza do pokoju z dudami, tańcząc każdy ze szklanicą w ręku. Kobiety podskakują i klaszczą w dłonie, aż się małżeństwo do końca spełni. A jeśli przy tym w czasie owych szczęśliwych okoliczności usłyszą oznaki radości panny młodej, wszyscy zgromadzeni z miejsca poczynają skakać, klaszcząc w ręce i wrzeszczeć z uciechy. Rodzice pana młodego pozostają na straży koło łoża, by lepiej móc nadsłuchiwać tego, co się tam dzieje, czekając na podniesienie zasłony, by się ten zabawny obrządek spełnił i by dać pannie młodej świeżą koszulę, całkiem białą, jeśli na tej, którą jej zdejmują, znajdą ślady dziewiczości. Oznajmiają o tym całemu domowi głośnym okrzykiem ukontentowania i radości, iżby cala familia mogła to potwierdzić”. Jednak to nie wszystko. Koszulę taką noszono po ulicach miasta i wsi jak”sztandar z bitewnymi śladami, tak aby lud cały był świadkiem dziewiczości młodej żony i męskości jej męża. Wszyscy goście weselni podążają z instrumentami, śpiewając i tańcząc chyżej niż kiedykolwiek”

R. Romański, Kozaczyzna, Warszawa 1999

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (18 votes cast)
Dziewica dla Kozaka, 9.5 out of 10 based on 18 ratings

3 myśli na temat “Dziewica dla Kozaka

 • Pingback:Kulturą w sieć #2: Seks, dziewice, komuniści i gry planszowe « KULTURĄ W PŁOT

 • 22 sierpnia 2014 o 00:33
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Mężczyźni kozaccy przez większą część życia przebywali poza domem, gdyż ich podstawowym zawodem była walka w służbie polskiego króla lub rosyjskiego cara. Uprawą roli zajmowały się głównie kobiety i mężczyźni zbyt starzy na wojnę lub podrastające dzieci. Mężczyzna nie miał w zasadzie żadnej gwarancji, że kobieta będzie mu wierna, a urodzone przez nią potomstwo będzie należeć do niego. Nic więc dziwnego, że na "obyczajność" panny młodej przed ślubem zwracano tak dużą uwagę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2015 o 19:53
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  A sami zabawiali sie z kumplami, ochyda, a i od ZWIERZAT NIE STRONILI

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.